Британски стартъп планира да прикрепи камери с ултра висока резолюция към Международната космическа станция (МКС).

4K системата на SEN.COM ще бъде прикачена към предната част на орбиталната станция и се очаква да излъчва зашеметяващи гледки към Земята.

Базираната в Лондон компания вече излъчва стрийм на живо от малък сателит, който изстреля през 2022 г.

Главният изпълнителен директор Чарлз Блек казва, че планира да използва технологията на компанията на много други места, в това число и на Луната. "Нашата цел е да предоставим изцяло нов начин, по който виждаме Космоса, Земята и Луната," казва той пред BBC.

"Искаме да поставим камери в лунната орбита, на лунната повърхност и на лунни роувъри и да заснемаме астронавтите с връщането на хората на Луната. Искаме да разкажем тази история."

Предназначените за МКС камери ще бъдат доставени с мисия на щатската космическа агенция. Над 2.5 тона храна, облекло, оборудване и научни експерименти се очаква да бъдат на борда на ракета на SpaceX при изстрелването ѝ по-късно днес от Флорида.

След пристигането камерите на SEN ще бъдат подготвени от екипажа на МКС и ще бъдат инсталирани на платформата Бартоломео, наричана още „балкона на МКС“, която е прикрепена към европейския модул "Колумб".

Насрочените за май маневри ще бъдат осъществени от голямото роботизирано рамо CanadaArm-2. Една от камерите ще бъде насочена право напред към хоризонта, улавяйки изгреви и залези, както и северното, и южното сияние.

Втора камера ще бъде насочена надолу, за да показва какво се случва на Земята. Обхватът й ще бъде около 180 на 240 км, като тя ще заснема и по-малки елементи с размери до 60 метра.

Контролиращият софтуер би трябвало да може да коригира експозициите, така че когато станцията се премести в тъмнина, светлините на градовете да се виждат.

Трета камера ще бъде насочена така, че да заснема идването и заминаването на космически капсули – космическия апарат SpaceX Dragon и Boeing Starliner, който се очаква скоро да направи своя дебют.

Планът е да се стриймва 4K видео с пренасяне на картината между тези камери. Данните ще се предават през системата на Европейската космическа станция, която предава сигнали към земята със сателити с висока производителност, разположени високо над космическата станция.

Базираната в Лондон компания монетизира своите продукти, като работи по документални филми с филмови и телевизионни компании.

Компанията се надява да привлече интереса на медийни компании, които да предават събития по различен начин, особено ако те са с глобален обхват. Горските пожари в Канада от миналата година са добър пример за това.

SEN в никакъв случай не е първата компания, която навлиза на пазара на "видеа от космоса", но Блек смята, че може да успее, като „опакова“ материалите по правилния начин.

"Видеата от космоса са важни и ще бъдат голям бизнес, защото видеосъдържанието в реално време има силата да разказва истории и може да предоставя информация директно на хората за това какво се случва по същия начин, по който Google го прави," допълва той.

"Google Earth има над 1 млрд. изтегляния, като хората разглеждат статични изображения, така че набор от данни за Земята в реално време, в който може да се търси и който използва изкуствен интелект и добавена реалност, ще бъде масов продукт за човечеството.

Никой не се е занимавал с този пазар досега и това е нещото, което правим ние", казва Блек.