Глобалната мрежа за междубанкови и финансови комуникации SWIFT планира пускането на нова платформа в следващите 1-2 години, която ще свързва вълната от дигитални валути на централни банки, които се разработват в момента, към съществуващата финансова система, информира Reuters.
Предвид ключовата роля на SWIFT в глобалното банкиране, този ход, който на този етап ще бъде един от най-значимите за прохождащата екосистема на дигиталните валути на централните банки (CBDC), вероятно ще бъде прецизно настроен, когато бъдат пуснати първите по-важни валути.
Около 90% от централните банки по света в момента проучват възможностите за дигитални версии на своите валути. Повечето от тях не искат да изостават от биткойна и други криптовалути, но се борят с технологичната сложност на този процес.
Ник Кериган, ръководител иновации в SWIFT, казва, че последният пробен период на системата, продължил 6 месеца с участието на 38 централни банки, търговски банки и платформи за сетълмент, е бил едно от най-големите глобални сътрудничества в сферата на CBDC и "токенизираните" активи досега.
Той се е фокусирал върху това да се гарантира, че дигиталните валути на различните държави могат да бъдат използвани заедно, макар и да са изградени с различни технологии, или "протоколи", като по този начин се намаляват рисковете от фрагментация на платежната система.
Тестовете също така са показали, че те могат да бъдат използвани за много сложни търговски или валутни плащания и потенциално да бъдат автоматизирани, за да се ускори скоростта и да се намалят разходите на процесите.
Кериган казва, че резултатите, които също така доказват, че банките могат да използват съществуващата си инфраструктура, са отчетени като успешни от участниците и са предоставили на SWIFT времева линия, върху която да работят.
"Имаме пътна карта за пускането на системата като продукт в следващите 12-24 месеца," казва Керган. "Процесът излиза от експерименталните етапи и преминава към нещо, което се превръща в реалност."
Въпреки че времевата рамка може да се промени, ако пускането на дигиталните валути на водещи централни банки се забави, подготвеността за това би дало сериозен тласък за поддържането на досегашното господство на SWIFT на междубанковата мрежа.
Страни, като Бахамските острови, Нигерия и Ямайка, вече имат работещи дигитални валути. Китай е напреднала доста с тестовете на цифровия юан. Европейската централна банка също работи по цифрово евро, докато Банката за международни разплащания провежда множество трансгранични тестове.
Основното предимство на SWIFT е, че нейната съществуваща мрежа вече е използваема в над 200 държави и свързва над 11 500 банки и фондове, които я използват, за да изпращат трилиони долари всеки ден.
Компанията придоби по-голяма популярност извън банковите среди през 2022 г., когато отряза повечето руски банки от мрежата си като част от санкциите на Запада спрямо Русия заради инвазията в Украйна.
Кериган казват, че подобен ход може да се случи и при нова CBDC система, но се съмнява, че би спрял държави да се присъединят към нея.
Последните тестове на SWIFT включват централните банки на Германия, Франция, Австралия, Сингапур, Чехия и Тайланд, както и редица институции, пожелали да останат анонимни.
Редица големи търговски банки, сред които HSBC, Citibank, Deutsche Bank, Societe Generale, Standard Chartered и сетълмент платформата CLS FX, също са взели участие, както и най-малко две банки от Китай.
Идеята е, че след като решението за взаимосвързаност бъде мащабирано, банките ще разполагат с една основна глобална точка за връзка, която ще може да обработва плащания с дигитални активи, вместо хиляди, ако им се налага да създават такива връзки с всеки контрагент.
Освен напредъка по отношение на CBDC, Кериган посочва и прогноза на Boston Consulting Group, че до 2030 г. активи на стойност около 16 трлн. долара може да бъдат "токенизирани" – процес, при който активи, като акции или облигации, се трансформират в дигитални чипове, които след това могат да бъдат емитирани и търгувани в реално време.
"Ако може да включим произволен брой мрежи в системата на SWIFT, тя се превръща в много по-мащабируема опция за индустрията," казва той.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Защо този малък град е „японската столица на очилата“?
31.10.2024Meta иска щатското правителство да използва AI моделите ѝ
31.10.2024Ърнест Дюшен: Забравеният откривател на антибиотиците
31.10.2024Девин с приза за опазване на биоразнообразието на ESG Awards 2024 PwC
31.10.2024ЕС отчита рекорд на пътническия ЖП транспорт
31.10.2024Kaufland с възможности за професионално развитие на хора с богат опит
31.10.2024Прочети още
Кралицата на Хелоуин Хайди Клум: Образите през годините (СНИМКИ)
darik.bgТръмп заплаши ЕС: Ще платят „висока цена“, ако стана президент
darik.bgДжо Байдън нарече симпатизантите на Тръмп “боклук“ (ВИДЕО)
darik.bgГришо продължава напред в Париж след драма с тайбрек
dsport.bgВезенков и Олимпиакос отнесоха Барселона
dsport.bgД-р Светославова: Колкото повече информация имаме като лекари и родители, толкова по-малко ще са децата със зрителни нарушения
9meseca.bg3 дизайнерски тенденции, с които ще се сбогуваме през 2025 г.
idei.bg5 неща, които правят вашата кухня да изглежда организирана
idei.bgКак да почистим душ кабината?
idei.bg