На фона на земетресенията в Турция и зачестилите природни бедствия в световен мащаб, все повече хора обмислят застраховане на дома.
У нас обаче все още малко собственици прибягват до този инструмент - едва около 7-10% от жилищата в страната са застраховани, сочат данни на Асоциацията на българските застрахователи.
А едно природно бедствие или обикновен теч от съседите може сериозно да увреди дома ни и да ни изправи пред тежки финансови и житейски предизвикателства.
Професионалистите в сектора добавят и още причини да застраховаме дома си в първия материал от информационната кампания на АБЗ „Застраховка на дома: Запази своя свят".
Природните бедствия зачестяват, реалност са и други неблагоприятни събития, които могат да увредят имота ни
В световен мащаб икономическите загуби от природни бедствия, като наводнения, урагани, градушки и суша, са нараснали над 15-20 пъти, в сравнение с тези преди 50 години.
У нас само за последната година се случиха няколко тежки наводнения и други бедствия. Станахме свидетели на трагичното като последици земетресение в Турция.
С други думи, всяка година се увеличава рискът за нашата собственост и трябва ясно да си дадем сметка, че няма друг механизъм, освен застраховането, който може да възстанови загубите ни във финансово изражение, посочват от асоциацията.
Застраховката на дома подсигурява нашата финансова стабилност и спокойствие
Всяко рисково събитие - пожар, земетресение, наводнение или дори теч от съседа от горния етаж, носи както негативни емоции, така и тежки, в някои случаи непреодолими финансови проблеми.
Всеки може да прецени как разходите за ремонт на дома, например, биха се отразили на семейния бюджет. А ако домът и имуществото ни са изцяло унищожени?
Подходящата застраховка на жилището гарантира, че в случай на рисково събитие можем да разчитаме на застрахователното обезщетение, за да възстановим загубите и да „си стъпим на краката“.
В каква степен сме защитени зависи от условията по полицата ни, затова е важно да изберем такива, които отговарят на нашите нужди и личната ни ситуация, съветват експертите от Асоциацията на българските застрахователи.
Например, трябва да преценим на каква сума да застраховаме жилището – на близка до реалната му стойност или по-ниска, защото това ще е максималният размер на обезщетение, което бихме могли да получим.
Също толкова важно е да обърнем внимание на покритията, т.е. срещу какви рискови събития се застраховаме, защото може да получим обезщетение само по тези, които са включени в покритието на полицата ни.
Със застраховка на дома защитаваме най-ценния си актив – своето жилище
Нашето жилище обичайно е най-голямата ни инвестиция - вложили сме много средства да го купим, обзаведем и поддържаме. Със сигурност не бихме искали да го загубим, а и разчитаме на него – за да живеем в него, да го оставим на децата, да получим приходи от наем или от продажбата му.
Защо тогава първата и често единствена застраховка, която имаме, е за автомобила, а за защита на най-ценния актив – дома ни - се замисляме едва когато чуем за поредно природно бедствие?
Застраховките на дома са напълно достъпни като цена, има варианти за всеки „джоб“
Цените на застраховките на домашно имущество наистина са за „всеки джоб“. Те могат да варират в приблизителни рамки от 50-200 лв. на година (5-17 лв. на месец) и зависят от условия, като застрахователната сума/лимит по полицата, покритите рискове, вида на имота и някои други.
На пазара се срещат два основни подхода във връзка с определянето на застрахователната сума. При единия, т.нар. „полици на лимит“, се предлагат пакети на фиксирана застрахователна сума – 20 000 лв., 50 000 лв. и т.н. – които излизат, например, около 50-80 лв. на година.
Застрахователната сума по полиците „на лимит“ може да не достига да се съгради нов дом, но в масовия случай е напълно достатъчна за покриването на щети в резултат на различни рискови събития.
При другия вариант застрахователната сума по полицата е съобразена със стойността на имота. Цената на полица за апартамент от 100 кв.м, застрахован на сума от 100 000 лв. с добро покритие на рискове, може да е около 100-180 лв. на година, т.е. около 10-15 лв. на месец.
Не можем да разчитаме на държавата да поема отговорност за личната ни собственост
Немалко хора разчитат в случай на природно бедствие държавата да ги компенсира за щетите по домовете им. В действителност, тази позиция застрашава нашето житейско и финансово благополучие.
Държавата обичайно се намесва единствено при тежки бедствия и фокусът, разбираемо, е поставен върху възстановяване на инфраструктурата и публичната собственост.
Няма как да се очаква, че държавата ще осигури на пострадалите собственици такава компенсация, която да им позволи да възстановят пълноценно домовете си. Това, което би им помогнало да си стъпят на краката, е наличието на подходяща имуществена застраховка.
Такъв беше, например, случаят със застрахованите собственици при тежкото наводнение в Карловско през есента на 2022 г. Те успяха бързо да се справят с щетите и да възстановят домовете си, просто защото в рамките на 10-тина дни получиха обезщетения по своите полици.
За съжаление, застрахованите домове се оказаха пренебрежимо малко и масово хората продължават да изпитват сериозни затруднения в резултат на бедствието.
Нша лична отговорност е да защитим своя малък свят, дома ни и да запазим благосъстоянието и финансовата си стабилност, подчертават от Асоциацията на българските застрахователи.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Защо този малък град е „японската столица на очилата“?
31.10.2024Meta иска щатското правителство да използва AI моделите ѝ
31.10.2024Ърнест Дюшен: Забравеният откривател на антибиотиците
31.10.2024Девин с приза за опазване на биоразнообразието на ESG Awards 2024 PwC
31.10.2024ЕС отчита рекорд на пътническия ЖП транспорт
31.10.2024Kaufland с възможности за професионално развитие на хора с богат опит
31.10.2024Прочети още
Кралицата на Хелоуин Хайди Клум: Образите през годините (СНИМКИ)
darik.bgТръмп заплаши ЕС: Ще платят „висока цена“, ако стана президент
darik.bgДжо Байдън нарече симпатизантите на Тръмп “боклук“ (ВИДЕО)
darik.bgГришо продължава напред в Париж след драма с тайбрек
dsport.bgВезенков и Олимпиакос отнесоха Барселона
dsport.bgД-р Светославова: Колкото повече информация имаме като лекари и родители, толкова по-малко ще са децата със зрителни нарушения
9meseca.bg3 дизайнерски тенденции, с които ще се сбогуваме през 2025 г.
idei.bgТрикове, с които ще направите прането по-лесно
idei.bg5 неща, които правят вашата кухня да изглежда организирана
idei.bg