Седмичната търговия започна със спад в цената на петрола, която се доближи до най-ниските си нива за последните пет седмици.
Опасенията относно нарастващите лихвени проценти и забавянето на икономическия растеж помрачават очакванията за предстоящото възстановяване на търсенето тази година.
Смесените сигнали за глобалната производствена активност също притесняват пазарните участници. Данните от Обединеното кралство и еврозоната показват устойчив спад, докато производствената активност в САЩ нарасна повече от очакваното през април, което може да подхрани инфлацията в най-голямата световна икономика.
Засега се запазва несигурността относно това кога Федералният резерв ще спре своя цикъл на повишаване на лихвените проценти.
Прогнозите за нови увеличения на лихвите в САЩ натежаха на петролните пазари, след като доларът възвърна част от загубени позиции.
Суровият петрол отбеляза първата си седмична загуба от март насам, а тази сутрин фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняха с малко над процент до ниво от 80.62 долара за барел. Тези на американския лек суров петрол отчитат спад от 1.1% до малко над 77 долара за барел.
И двата договора загубиха около 5% от стойността си миналата седмица.
Неочакваното съкращаване на производството от страна на Организацията на страните износителки на петрол и съюзниците ѝ от формата ОПЕК+, което предизвика повишение на цените в началото на месеца, изглежда до голяма степен е изчерпало своя ефект, а по-голямата част от печалбите вече бяха изтрити.
Макар предлагането да се ограничава, пазарите се опасяват, че влошаването на търсенето ще неутрализира този ефект.
Поредицата от по-слаби от очакваното корпоративни печалби в САЩ също подкрепиха тази перспектива, отразявайки въздействието на високите лихвени проценти върху бизнеса.
Фокусът тази седмица ще падне върху данните за брутния вътрешен продукт на САЩ и Европа за първото тримесечие на 2023 г., които се очаква да покажат забавяне на растежа спрямо предходното тримесечие.
В първата седмица на май пък се очакват поредица от решения за лихвите на водещите централни банка, включително Федералния резерв, Европейската централна банка и Банката на Англия.
Засега прогнозите сочат, че институциите ще повишат лихвите допълнително, за да се борят с инфлацията.
Тази тенденция се очаква да доведе до забавяне на икономическия растеж тази година, което потенциално ще намали търсенето на суров петролq въпреки възстановяването в основния вносител Китай.
Последните данни показаха, че страната е внесла рекордни количества суров петрол през март, тъй като икономиката ѝ се отваря отново след три години, в които налагаше строги мерки против разпространението на COVID-19.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Защо и у нас вече има Северно сияние?
преди 32 минЗащо този малък град е „японската столица на очилата“?
31.10.2024Meta иска щатското правителство да използва AI моделите ѝ
31.10.2024Ърнест Дюшен: Забравеният откривател на антибиотиците
31.10.2024Девин с приза за опазване на биоразнообразието на ESG Awards 2024 PwC
31.10.2024ЕС отчита рекорд на пътническия ЖП транспорт
31.10.2024Прочети още
Отбелязваме Деня на народните будители
darik.bgКралицата на Хелоуин Хайди Клум: Образите през годините (СНИМКИ)
darik.bgТръмп заплаши ЕС: Ще платят „висока цена“, ако стана президент
darik.bgГришо продължава напред в Париж след драма с тайбрек
dsport.bgВезенков и Олимпиакос отнесоха Барселона
dsport.bgД-р Светославова: Колкото повече информация имаме като лекари и родители, толкова по-малко ще са децата със зрителни нарушения
9meseca.bg3 дизайнерски тенденции, с които ще се сбогуваме през 2025 г.
idei.bgТрикове, с които ще направите прането по-лесно
idei.bg5 неща, които правят вашата кухня да изглежда организирана
idei.bg