Вълната от продажби на държавни облигации на стойност 150 млрд. евро през януари подхранва безпокойството в еврозоната, което е индикация за потенциално рекордните количества публичен дълг, който пазарите ще трябва да поемат тази година.
Доходността на облигациите, която се движи в обратна посока на цените им, започва 2024 г. с ръст след като падаше през ноември и декември. Доходността по 10-годишните германски облигации, които са бенчмарк за еврозоната, нарасна до над 2% след като миналата седмица бе на едногодишно дъно от 1.896%.
Ограничаването на залозите на инвеститорите относно това доколко и колко рано централните банки ще започнат да понижават лихвите през тази година предизвика разпродажби при облигациите. Сега към това се прибавят и опасенията, че пазарите ще изпитат затруднения с поемането на поредната година с големи продажби на държавен дълг.
От ING изчисляват, че еврозоната ще емитира около 150 млрд. евро дълг само този месец, тъй като правителствата искат да се възползват от спада в доходността напоследък, а инвеститорите търсят възможности през новата година. Нетното предлагане е на стойност 72 млрд. евро, ако се вземат предвид обратните изкупувания.
Инфлацията принуди държавите от еврозоната да увеличат социалните плащания и заплатите в публичния сектор, а по-високите лихвени проценти по кредитите увеличават лихвените им разходи, което поддържа емитирането на дълг високо.
Сходно количество дълг бе емитирано и през януари миналата година, но сега това се случва след силно поскъпване, което изглежда наближава своя край, казва пред Reuters Хорхе Гарайо анализатор в Societe Generale.
"При настоящите нива на доходността изглежда, че пазарът трудно ще поеме количествата предлагане, които предстоят," казва той. "За нас предлагането е притеснително и би трябвало да окаже възходящ ефект върху доходността."
Това, че правителствата планират да емитират големи количества по-дългосрочен дълг, е притеснително, смята Майкъл Уиднър, ръководител инструменти с фиксирана доходност в Lazard Asset Management.
По-дългосрочните облигации обикновено са считани за по-рискови и инвеститорите настояват да получават премия за притежанието им.
"Смятаме, че ще бъдат емитирани повече дългосрочни облигации, а колко е готов да приеме пазарът е малко под въпрос, предвид нивото на доходността," казва Уиднър.
Германия планира да емитира 10-годишни облигации този месец, а Испания вече пласира 30-годишен дълг.
Факторът ЕЦБ
Опасенията на инвеститорите са засилват от факта, че Европейската централна банка (ЕЦБ), която изкупуваше огромни количества държавен дълг през последното десетилетие, се изтегля от пазара.
През декември ЕЦБ обяви, че ще започне да намалява програмата си за изкупуване на облигации PEPP на стойност 1.7 трлн. евро с по 7.5 млрд. евро на месец през второто полугодие на 2024 г. Тя вече ограничава друга от програмите си за изкупуване на активи.
Когато се вземе предвид т. нар. количествено затягане, пазарите може да трябва да поемат рекордните 675 млрд. евро държавен дълг тази година, сочат оценки на Barclays, което е с 25 млрд. евро повече от миналата година.
Уиднър очаква спредът в доходността на италианските и германските облигации да се увеличи, тъй като Германия се опитва да намали нивата на своя дълг, а ЕЦБ, която оказваше подкрепа на италианските облигации, се изтегля от пазара.
Този спред възлиза на 168 базисни пункта и е нараснал с близо 10 базисни пункта през последната седмица, но въпреки това остава под върховите нива от последните години.
Не всички са притеснени. Джоост ван Лендерс, старши инвестиционен анализатор във Van Lanschot Kempen, казва, че инфлацията и централните банки ще продължат да движат пазарите на облигации.
"Икономическите и инфлационните цикли са много по-важни от опасенията относно емитирането на облигации," казва той. "Доходността на облигациите падна, защото инфлацията падна."
Правителствата все още ще могат да емитират дълг, казва анализаторът на RBC Capital Markets Питър Шафрик, особено след като планират обратно изкупуване на много облигации, връщайки пари на инвеститорите.
"Не смятам, че ще има провалени аукциони или нещо такова, просто е въпрос на отстъпката в доходността, за която пазарът настоява."
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Пътят на чипа: От София до автомобилните заводи по целия свят
преди 2 часаГерманските проблеми застигат най-големите икономики в Източна Европа
преди 2 часаХраните, изчезващи заради климатичните промени
преди 2 часаПродадоха за $4.8 млн. скандална диамантена огърлица
преди 2 часаГрупата Линднер строи високотехнологичен парк в Лозен
преди 3 часаТайланд печели $2 млрд. от легализирането на еднополовите бракове?
преди 7 часаПрочети още
Бойкот на социалната мрежа Х: Световни издания спират да публикуват в платформата
darik.bgПразнични дестинации: Къде са най-добрите коледни базари в света
darik.bgДжон Красински е най-сексапилният мъж на планетата
darik.bgСлед операцията в Бразилия – Бусато тръгна към България
dsport.bgКоментарно студио след FootballNext и интервюто на Георги Иванов
dsport.bgЕ!КО(леден)базар с много изненади и празнично настроение - 7 декември, The Mall
9meseca.bgЗащо у дома в толкова прашно
idei.bgСпрей „направи си сам“ е най-доброто решение за миризмата в банята
idei.bgГрешки при декорирането на малка баня, които трябва да избягвате според дизайнерите
idei.bg