
Експериментът на Венеция със системите за разплащане за туристи оказва малко въздействие върху намаляването на тълпите, според местен политик. А това означава, че стойността на таксата почти сигурно ще бъде повишена през следващата година.
Около 30 милиона туристи посещават Венеция в рамките на една типична година – около 7 от 10 (или 21 милиона) остават само за един ден. Точно преди пандемията от COVID-19 ЮНЕСКО предупреди, че „статутът на града като обект на световното наследство е застрашен“.
За първи път в света италианската дестинация въведе такса от 5 евро през април за туристи, пристигащи в особено натоварени дни, надявайки се, че тя ще намали тълпите.
Пилотната схема, която е следена отблизо и от други горещи европейски туристически точки, обхвана само 29 дни и ще приключи в неделя, отваряйки пътя за период на консултации, в рамките на които да се реши дали проектът ще продължи в бъдеще.
Градският съветник Симоне Вентурини, отговарящ за туризма и социалното сближаване, заяви, че първоначалната оценка е положителна и потвърди, че системата ще бъде подновена през 2025 г., но призна пред Ройтерс, че все още има големи тълпи.
„През някои уикенди имаше по-малко хора спрямо същото време на миналата година, но никой не очакваше, че всички пътуващи през деня ще изчезнат като по чудо“.
„Ще бъде по-ефективно през следващите години, когато увеличим броя на дните и вдигнем цената“, добави той, без да казва колко посетители ще трябва да плащат през 2025 г.
Градският съвет се стреми да обезсърчи дневните екскурзианти, особено през уикендите и празниците, когато посетителите могат да надхвърлят 100 000 - двойно повече от броя на местните жители. Хората с хотелски резервации не плащат такса.

Не всички във Венеция, която е обект на световното наследство на ЮНЕСКО, смятат, че схемата трябва да бъде продължена.
„Беше пълен провал. Градът все още е пълен с туристи“, според опозиционния съветник Джовани Андреа Мартини, който добави, че броят на хората, които плащат таксата, е намалял, тъй като се е разпространила информация, че глобите не се събират.
Вентурини призна, че е имало „много малко или вероятно никакви глоби“, но каза, че това е било умишлено целен мек старт. „В тази експериментална фаза, вместо да глобяваме хората, ние се фокусирахме върху информирането им“, каза той.
Вместо това Мартини се застъпи за безплатна система за резервации на слотове за посетители. „Трябва да можем да предупредим хората, че ако дойдат в определени дни, няма да си прекарат добре“, каза той.
Според него, дългосрочната цел трябва да бъде привличането обратно на постоянно живеещи, които се изселват от града през последните години, тъй като краткосрочните наеми все повече доминират на жилищния пазар.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Ryanair ще увеличи размера на безплатния ръчен багаж
преди 15 минБлизо 400 000 евро - за жилище в София: Това са цените на имотите в българските градове
преди 16 минВ първи квартал в София боклукът се събира в затворени зелени острови
преди 2 часаТози град на хълм е една от най-малките (и най-необичайните) страни в Европа
преди 2 часаЕК започва ревизия на „Гърция 2.0“
преди 2 часаПо-голямата част от света живее в застой: Къде е България сред 170 държави?
преди 3 часаПрочети още
Ето ги младите лекари! Тошко Йорданов се обърна към тях!
darik.bgБуруджиева: Тошко Йорданов сгафи! Опияняването от собствената реч е болест!
darik.bgИскрен Митев: Отлив в ПП имаше и преди, но не заради корупция!
darik.bgНа живо: Григор Димитров - Корентен Муте
dsport.bgВ Испания публикуваха видео как изглежда Ламборгинито на Жота след фаталната катастрофа
dsport.bgСветовният Форум за Осъзнато Родителство: Събитие с глобално въздействие
9meseca.bg