Бразилия планира да изостави най-големия си военен кораб в международни води, след като не успя да го бракува за скрап, а според Time, плавателният съд може да се превърне в един от най-големите океански отпадъци.
60-годишният самолетоносач Сао Пауло се носи изоставен в южната част на Атлантическия океан от пет месеца.
С тегло от 34 000 тона и височина от 260 метра, това е най-големият бразилски военен кораб. Бразилия е продала плавателния съд на турски пункт за скрап, информира от Time, а плавателният съд е потеглил за Турция през август.
Той обаче не е получил разрешение да акостира в страната. Причината, според турските власти, е наличието на азбест - токсичен материал, който често се съдържа в корабите, произведени през 20-и век.
Корабът се връща в Бразилия, но през септември получава забрана да акостира на крайбрежието на щата Пернамбуко. Така той е оставен да обикаля безцелно по бразилското крайбрежие в продължение на пет месеца.
In another twist to the sorry fate of the old aircraft carrier SAO PAULO A12, the Brazilian Navy on 20 Jan seized the ship from Turkish owners saying it was in danger of sinking. Ship is prevented from docking in Brasil as an environmental hazard https://t.co/KLD8d5MRlp pic.twitter.com/VKm1gDk7EL
— Chris Cavas (@CavasShips) January 23, 2023
На 20 януари бразилските военноморски сили са преместили кораба в международни води.
В тяхно изявление се казва, че плавателният съд не е получил разрешение да акостира, тъй като корпусът му е бил сериозно увреден и той представлява риск за другите кораби в бразилски води.
Бразилската армия сега иска просто да го изостави в международни води, според Time. Следващият ход на военноморските сили може би ще бъде да го потопи с експлозиви, информира изданието Folha de São Paulo, позовавайки се на свои източници.
Потопяването на кораба обаче би представлявало проява на "сериозна небрежност," казва пред Time Джим Пукет ръководител на организацията Basel Action Network.
"Говорим за кораб, който съдържа както опасни, така и ценни материали. Предполага се, че той трябва да бъде върнат на бразилска територия и властите да подходят към него по един природосъобразен начин," казва Пукет. "Не може просто така да бъде потопен."
Плановете на военноморските сили бяха разкритикувани и от министерството на околната среда на Бразилия, което се опасява от въздействието на азбеста върху околната среда.
Окончателното решение за съдбата на кораба обаче ще бъде взето от военноморските сили.
Изведени от експлоатация кораби често бива изпращат в корабостроителници, за да бъдат бракувани. Корабостроителницата Alang-Sosiya на западното крайбрежие на Индия е едно такова място. Круизни кораби пък се разглобяват и продават за части в турската корабостроителница Aliaga.
Има и други плавателни съдове, които са оставени да гният в открито море, но военен кораб с дължина приблизително колкото две трети от височината на Емпайър Стейт Билдинг, може да се превърне в един от най-големите отпадъци в океана.
Засега не става ясно къде точно ще бъде изоставен Сао Пауло и дали това ще стане, и кога, ако това въобще се случи, военноморските сили на Бразилия ще го потопят.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Amazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 10 минЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 19 минНадеждата на Европа в производството на батерии за електромобили обяви фалит
преди 22 минКакво представлява дефлацията и по-лоша ли е от инфлацията?
преди 1 часЦената на биткойна докосва $100 000
преди 1 часНовата кадастрална система тръгва до края на годината
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgБългария ще научи своя съперник в Лига на нациите
dsport.bgПред Спалети се откри шанс да промени каноните на защитната игра
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествените заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg