Изкуственият интелект (AI) може да замени еквивалента на 300 млн. работни места на пълен работен ден, според доклад на инвестиционната банка Goldman Sachs.

AI може да замести една четвърт от задачите на работното място в САЩ и Европа, но може също да означава нови работни места и бум на продуктивността.

Изкуственият интелект, в крайна сметка, би могъл да увеличи общата стойност на стоките и услугите, произвеждани в световен мащаб, със 7%.

Генеративният AI, който е способен да създава съдържание неразличимо от човешката работа, представлява "сериозен напредък", се посочва в доклада.

В него се казва още, че ефектът от AI ще варира в различните сектори - 46% от задачите в административната работа и 44% в правните професии може да бъдат автоматизирани, докато при строителството и поддръжката делът е 6% и 4%, респективно.

"Единственото нещо, в което съм сигурен, е, че няма начин да се знае колко работни места ще бъдат заместени от генеративния AI," казва пред BBC Карл-Бенедикт Фрей от Оксфордския университет.

"Едно от нещата, което ChatGPT прави, например, е, че позволява на хора с умения на средно ниво да създават есета и статии.

По тази причина журналистите ще се сблъскат с по-голяма конкуренция, което ще свали заплащането, освен ако не станем свидетели на увеличение на търсенето на подобен тип работа.

За такъв пример може да послужи въвеждането на GPS технологията и платформите, като Uber. Изведнъж това да знаеш всички улици в Лондон вече има много по-малка стойност.

Така шофьорите претърпяха сериозно понижение на заплащането. Резултатът обаче беше по-ниско заплащане, а не по-малко шофьори.

В следващите няколко години генеративният AI вероятно ще окаже подобен ефект върху по-широк набор от креативни задачи".

Според проучване, което се цитира в доклада, 60% от служителите имат професии, които не са съществували през 1940 г.

Други проучвания обаче предполагат, че технологичните промени след 80-те години са замествали работници с по-бързи темпове, отколкото са създавали работни места.

Ако генеративният AI е сходен с напредъка при информационните технологии, той може да намали заетостта в краткосрочен план, се заключава в доклада.

Дългосрочният ефект от AI, обаче, е много несигурен, според главния изпълнителен директор на мозъчния тръст Resolution Foundation Торстен Бел, "така че всички корпоративни прогнози трябва да се приемат с едно на ум".

"Ние не знаем как ще се развие технологията или как компаниите ще я интегрират в работата си," казва той.

"Това не означава, че AI няма да промени начина, по който работим, но ние трябва да се фокусираме и върху потенциалното подобряване на стандарта на живот от по-високата продуктивност и по-евтиното управление на услуги, както и върху риска от изоставане, ако други компании и икономики се приспособят по-добре към технологичните промени."