Цените на петрола продължават да се покачват и в последната борсова сесия за тази седмица, като се насочиха към втори пореден седмичен ръст, подкрепени от геополитическото напрежение в Европа и Близкия изток, опасенията относно затягането на доставките и оптимизма относно растежа на глобалното търсене на горива.

Суровият петрол от сорта брент поскъпна с 0.4% в сутрешната търговия до ниво от над 91 долара за барел, а американският лек суров петрол се търгува с 0.3% нагоре до 86.82 долара за барел. 

И двете разновидности на "черното злато" достигнаха най-високите си стойности от октомври насам. Спрямо миналия петък цените им се повишават с около 4%. 

"Цените на петрола изглеждат готови за по-нататъшно покачване в краткосрочен план, тъй като по-положителният икономически фон се присъединява към продължаващото ограничено предлагане и нарастващите геополитически рискове“, коментират пред Ройтерс анализатори на банката ANZ, която повиши своето тримесечно целево ниво за брента до 95 долара за барел.  

Иран, който е третият по големина производител в организацията на износителите ОПЕК, обеща да отмъсти на Израел за атака, която уби високопоставен ирански военен. Засега Израел не е поел отговорност за атаката срещу комплекса на иранското посолство в Сирия в понеделник.

Продължаващите украински атаки с дронове срещу рафинерии в Русия пък могат да нарушат до 15% от руския производствен капацитет, заяви служител на НАТО в четвъртък.

ОПЕК и нейните съюзници, водени от Русия, тази седмица запазиха политиката си за доставка на петрол непроменена и притиснаха някои страни да намалят добивите си.

"По-нататъшните ограничения върху спазването на квотите вероятно ще доведат до спад на производството през второто тримесечие на годината“, казват анализаторите на ANZ.

Предлагането на тежък петрол също се затегна в световен мащаб, след като Мексико и Обединените арабски емирства намалиха износа на тези сортове.

Това се случва на фона на солидния глобален ръст в търсенето на петрол от 1.4 милиона барела на ден през първото тримесечие.

"Нашите високочестотни индикатори за търсене изчисляват, че общото потребление на петрол през март е било средно 101.2 милиона барела на ден, или със 100 000 барела на ден над предварителните оценки“, се посочва в анализ на JP Morgan, цитиран от Ройтерс.