Румънската столица Букурещ, оставила зад гърба си много бурно минало, еволюира и се превърна в модерен и оживен град с много лица. Да се разходим из него.
2/20
Букурещ е първата столица в света с газово осветление. Първите керосинови лампи по улиците й са инсталирани през 1857 г.
3/20
Дворецът на парламента е най-тежката сграда в света. Той е и най-скъпата сграда в света, струваща 4 млрд. евро, както и най-голямата административна сграда в Европа и втората по големина в света след Пентагона.
4/20
Букурещ е наричан „Париж на Изтока“, защото след като огромен пожар унищожава големи части от него, във възстановяването му е използвано вдъхновение от архитектурата на френската столица. Стилът е Belle Époque и днес може да се види в много сгради.
5/20
Румънската столица има своя собствена Триумфална арка, която заменя дървената структура, построена в чест на независимостта на Румъния през 1878 г. Тя е много подобна на Триумфалната арка в Париж.
6/20
Друг псевдоним на Букурещ е „Малкия Берлин“, тъй като се смята, че двата града си приличат в смесицата от поразителни различия в архитектурата.
7/20
Булевардът на победата (Calea Victoriei) винаги е бил важна улица, тъй като е главният търговски път, свързващ Букурещ с Трансилвания. През 1692 г. това е първият павиран път, за който е използвано дърво.
8/20
Вдъхновен от известната Шанз-Елизе в Париж, Булевардът на Съюза (Bulevardul Unirii) се простира на 3 км, което го прави най-дългия булевард в Европа.
9/20
На пръв поглед метростанция Politehnica изглежда като всяка друга, но тайната й се крие в нейния под. Мраморът е направен от варовик, който съдържа вкаменелости на 80 милиона години.
10/20
Известните румънски кебапчета мичи са създадени в популярен хан в Букурещ. В особено натоварен ден готвачите не успяват да направят достатъчно колбаси и така се раждат мъничките мичи.
11/20
Sky Tower е офис сграда, открита през 2012 г. на Calea Floreasca в северната част на града. С височина от 137 метра, това е най-високата сграда в Букурещ и в Румъния. Има ресторант на 36-ия етаж, който предлага особено зрелищна гледка.
12/20
Cișmigiu Garden е красив зелен парк с изкуствено езеро и популярно място за почивка в центъра на Букурещ. Създаден е още през 1847 г., което го прави най-стария в града.
13/20
Свети Димитър Басарабовски е покровител на Букурещ. Той фигурира в герба на града, а мощите му се съхраняват в Патриаршеската катедрала.
14/20
Съвсем близо до парламента се намира и най-дългата хореографирана система от фонтани в света. Тя се състои от 44 фонтана, подредени в обща дължина от почти 1.4 километра.
15/20
Едно от най-сниманите места в Букурещ е… книжарница. Cărturești Carusel обхваща площ от над 1200 кв. м и събира под един покрив най-богатата селекция от книги във физическа книжарница в Румъния.
16/20
Caru'cu Bere е в топ 10 на най-легендарните ресторанти в света. Той пленява с уникалното си съчетание от румънска кухня и готическа възрожденска архитектура.
17/20
Има няколко теории, които се опитват да обяснят името Букурещ, но най-забележителната гласи, че градът е кръстен на овчар на име Букур.
18/20
Къщата Мелик е построена около 1750 г. в стила на типична влашка селска къща. Това е най-старата частна сграда в Букурещ, в която се помещава Музеят на румънския художник Теодор Палади.
19/20
Един от най-големите музеи на открито в Европа е Музеят на селото в Букурещ. Намира се в парка Херастрау и има площ отнад 100 хиляди кв. м, върху които са издигнати 272 автентични къщи от цяла Румъния.
20/20
През 1659 г., под управлението на Георге Гика, Букурещ става столица на Влахия - една от историческите провинции на днешна Румъния. Когато Влахия се обединява с Молдова през 1859 г., Букурещ става столица на Румъния.