За да може бизнесът да използва по-ефективно научните постижения, трябва да има работеща фундаментална наука. Ако няма такава, не можете да я комерсиализирате, а науката зависи от финансирането на образователните и изследователските организации. Това заяви кметът на София Васил Терзиев, който взе участие в дискусия, организирана от предприемаческата мрежа Endeavor и японската технологична компания Murata Manufacturing, която организира инициативата Kumihimo Tech Camp в България за първи път извън японския пазар.
"Япония има 20 нобелови лауреати в научната сфера от 2000 насам и е на второ място в света в образователната класация на PISA. Надявам се България и българските компании да изполват това, което Япония може да им предложи. И се надавам, че Murata Manufacturing ще помогне на японския бизнес да разбере, че България може да бъде ценен партньор в областта на високите технологии", заяви японският посланик у нас Н. П. Г-н Хисаши Мичигами.
Какво представлява Kumihimo Tech Camp?
Kumihimo Tech Camp има за цел да насърчава иновациите чрез сътрудничество с обещаващи предприемачи и организации на всички етапи. Проектът, който стартира през 2022 г. в Япония, сега се разширява в България и търси стартъпи, развиващи се компании и изследователски екипи и лаборатории от университети, които използват или могат да използват хардуера на Murata при разработването на нови продукти и решения.
Проектът ще бъде разделен на три отделни фази. Първата фаза е процесът на подбор, в която участниците могат да подават заявления и да бъдат оценени. Тя ще стартира на 1 юни и ще продължи до 31 август тази година.
През септември няколко компании и идеи ще бъдат избрани за участие в Kumihimo Tech Camp. Избраните екипи ще получат подкрепа от Endeavour и Murata, в разработката на своите проекти, която ще се състои през октомври и ноември.
Кулминацията на проекта е Демо денят на 20 ноември, в който екипите ще се представят проектите си пред ръководството на Murata и водещите играчи на екосистемата, а последният етап ще отбележи началото на сътрудничеството между спечелилите компании и Murata.
Първата награда е под формата на 10 000 евро и пътуване до централата на Murata Manufacturing в Киото, а втората награда е в размер на 5000 евро.
Могат ли науката и бизнеса да си сътрудничат по-добре?
"Трябва да преосмислим процеса на образванието, така че да насърчава креативността. Най-голямото предизвикателство е създаването на система, а не на единични случаи и "истории на успеха" в лицето на отделни компании, хора или университети. Дългосрочната стратегия и мислене често се сблъскват с краткосрочните цели, а и с човешката природа и човешкото его, защото изискват поставянето на публичния интерeс над личния", коментира още Терзиев.
Според бившият министър на иновациите и растежа Милена Стойчева ролята на правителството не се изчерпва с това да налага регулации. По думите ѝ държавата може да бъде посредник между интересите на бизнеса, научните и образователните институции.
"Следващото ниво на иновациите ще е свързано с това как ще комбинираме реалния свят, тоест хардуера, дигиталния свят, или новата реалност, с човешкия интелект. Трябва да преоценим как хардуерът може да бъде устойчив и да служи за подобряването на благосъстоянието на хората, общностите и планетата и да осигурим среда за растеж на иновациите. Културата на една стабилна и международно установена компания може да се комбинира много успешно с гъвкавостта и смелите идеи на една малка стартираща компания", коментира Стойчева.
Според старши вицепрезидента на Murata Manufacturing Хироши Иуатсубо, инвестициите в производството и разработката на хардуер изостават през последните години, тъй като повечето инвеститори искат бърза възвръщаемост, която се постига по-лесно със софтуерни приложения.
Този процес обаче, по думите му, ще се промени, защото развитието на софтуера не е възможно без необходимите хардуерни компоненти. Murata произвежда различни керамични сензори и други елементи, които се използват във всички съвременни устройства.
"В един обикновен смартфон от среден клас има около 800 такива компоненти. Ние произвеждаме между 4.5 и 5 млрд. на ден. Комбинацията между хардуера на Murata Мурата и бизнес идеите от предприемаачите ще доведе до развитието на нови работещи услуги и решения", заяви Хироши Иуатсубо.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
RedNote - китайското приложение, към което се насочват потребители на TikTok
преди 1 часИван Нончев с награда от БФБ за отразяване на капиталовия пазар
преди 1 часМъж завеща €10 млн. на градче, което не е виждал
преди 1 часИнфлацията се ускорява за трети пореден месец
преди 1 часИзстреляха първия български спътник Балкан-1
преди 2 часаКак OpenAI си представя регулациите на AI?
преди 2 часаПрочети още
Милиардери и политици, но без звезди от шоубизнеса: Кой ще присъства на клетвата на Тръмп?
darik.bgИзстреляха първия български спътник “Балкан-1” (ВИДЕО)
darik.bgBillboard разкри кои са най-дългоочакваните албуми на годината
darik.bgТомаш: Добра контрола, вижда се, че ни трябват футболисти
dsport.bgЦСКА загуби първата си контрола в Турция от участник в ШЛ (ВИДЕО)
dsport.bgД-р Ирина Къцаркова-Драганова: Затлъстяването е един от най-честите проблеми в акушерството
9meseca.bg