
В продължение на осем дни през април 2010 г. европейското въздушно пространство беше напълно или частично затворено, което вся хаос сред пътуващите по света.
Вулканът Eyjafjallajökull в Исландия изригна мощно на 14 април, изхвърляйки огромен облак пепел в атмосферата, а метеорологичните условия го насочиха към Европа.
Това доведе до най-сериозните смущения във въздушния транспорт от Втората световна война и разкри колко неподготвена е авиационната индустрия за последиците от вулканично изригване.
Петнадесет години по-късно нещата стоят по-различно, но можем ли да станем отново свидетели на подобни сътресения?
Летище Хийтроу затвори за ден в края на март, след като пожар в намираща се наблизо подстанция прекъсна електрозахранването и доведе до 1 300 отменени полета, което засегна хиляди пътуващи.
В момента е трудно да си представим случилото се през 2010 г., когато въздушното пространство беше затворено за осем дни с 300 затворени летища, отменени 100 000 полета, 10 милиона засегнати пътници и загуба в размер на 1.44 млрд. долара за авиоиндустрията.
Събитие „Черен лебед“
В деня след изригването на Eyjafjallajökull, който изхвърли пепел в атмосферата на височина до 16 км, на каквато се движат пътническите самолети, Тази пепел започна да се придвижва на юг към Обединеното кралство.
Тогавa международните авиационни правила постановяваха, че самолетите не могат да летят в никаква вулканична пепел и въздушното пространство бързо беше затворено.
Подобно нещо никога преди това не беше създавало проблем, тъй като повечето вулканични изригвания дотогава бяха локализирани, а авиокомпаниите можеха да заобикалят пепелта във въздуха без проблем.
"Много хора определиха това като събитие от рода Черен лебед, което е непредвидено и обикновено с екстремни последици, но това беше събитие, което, в крайна сметка, беше предвидимо, защото исландските вулкани изригват и ще продължават да го правят," казва Джонатан Никълсън от британския въздушен регулатор (CAA)
Пътници по цял свят бяха блокирани, опитвайки се да намерят други начини, за да се приберат у дома.

Отваряне на очите в световен мащаб
Британската метеорологична служба управлява един от деветте Консултативно центрове по вулканичната пепел (VAAC) в света и отговаря за издаването на съвети във връзка с вулканични изригвания, произхождащи от североизточния ъгъл на Северния Атлантически океан, в това число и Исландия.
След като Eyjafjallajökull изригна, центърът създаде модели с прогнозни данни, а за доктор Матю Хорт от Метеорологичната служба това се оказва най-напрегнатият период в неговата кариера.
"Това отвори очите ни в световен мащаб. Уникалното нещо при изригването в Исландия е, че се случи в район, в който имаше ветрове от север, които придвижиха вулканичната пепел през британското въздушно пространство и транслантическите маршрути."
Докато дните с нарушено пътуване продължаваха без признаци на изчистване на замърсяването с пепел, всички бяха поставени под натиск да намерят начин да отворят отново въздушното пространство по един безопасен и контролиран начин.
Авиокомпании и производители на двигатели трябваше да извършат проучвания, за да се уверят, че концентрацията на пепелта е безопасна и няма да увреди реактивните двигатели.
Rolls-Royce беше в челните редици при тестовете и за първи път успя да установи ниво на вулканична пепел, което да не влияе сериозно на реактивния двигател за определен период от време.
На 20 април - след международна телеконференция, организирана от CAA, е постигнато споразумение, че 2 милиграма пепел на кубичен метър въздух е приемливо безопасно ниво.
Въздушното пространство отвори отново същата вечер, а полетите бяха възобновени.
Eyjafjallajökull продължи да изригва и през юни с периодични пикове на по-висока концентрация на пепел, която достигаше до Великобритания, но съгласно новите правила, властите поддържаха по-голяма част от въздушното пространство отворено само с локално затваряния на летища.
Промениха ли се нещата?
В месеците и годините след това изследователски и работни групи продължиха да оценяват процедурите и правилата.
"Работата, която беше свършена много бързо тогава, ни придвижи на 90% до нивото, на което сме сега, но всичко това беше консолидирано и опаковано в мерки за безопасност," казва Никълсън.
Днес има три нива на замърсяване с вулканична пепел – ниско, средно и високо, с насоки колко продължително може да се лети при тези концентрации, без да бъдат причинени значителни поражения. Според Никълсън:
"Ако нещо подобно се случи днес, от авиокомпаниите ще зависи да използват разрешения от своите производители на двигатели и своите правила за безопасност, за да определят докъде и кога, въз основа на прогнозите, могат да летят. Това ще е различно за всяка авиокомпания, тъй като някои може да приемат по-високи или по-ниски нива на пепел като приемливи."
Освен това има и мащабна програма за развитие на мониторинга и прогнозирането на вулканичната пепел.
Като директен резултат от облака от пепел, Метеорологичната служба започва да използва постоянни LIDAR инструменти, които насочват лазер в небето, способен да измерва концентрацията на вулканична пепел.
В световен мащаб бяха изстреляни и нови сателити, което дава възможност на учените да следят концентрациите на пепел на всеки 15 минути.
Изготвянето на компютърни модели също напредна.
Може ли да се случи отново?
Днес е ясно, че като пряк резултат от 2010 г., с всички направени подобрения, Обединеното кралство и Европа са много по-добро място за контрол и управление на вулканичната пепел.
В последните месеци имаше малки изригвания в Исландия, които доведоха до евакуация на град Гриндавик и затварянето на намиращата се наблизо Синя лагуна.
Въпреки това, за авиацията нямаше особени притеснения, тъй като тези скорошни изригвания са предимно малки с бавни потоци лава, за разлика от експлозивното изригване на пепел от Eyjafjallajökull.
Експерти смятат, че ако изригването с вулканична пепел през 2010 г. се случи днес, "последици ще са далеч от онези, ако въобще има такива", според Хорт и Никълсън. Хорт обаче предупреждава, че винаги може да има по-голямо изригване.
Ако днес изригне вулкан с особено високи нива на вулканична пепел, която засегне въздушното пространство в Европа, тогава "определено ще имаме смущения, защото това е проблем за безопасността", допълва Никъсън.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Най-щастливите хора никога не правят тези седем неща
преди 3 часаКакво означава да отглеждаш дете в ерата на изкуствения интелект?
преди 3 часа15 години по-късно: Може ли вулкан да затвори отново европейското въздушно пространство
преди 3 часаЩе се наложи ли да се препечатат кориците на всички книги с цена, изписана в лева?
преди 4 часаЕвропа през прозореца на влака: 5 маршрута, които ще ви оставят без дъх
преди 5 часа20 и 100 лева – най-фалшифицираните през първото тримесечие
19.04.2025Прочети още
Пролетен детокс: Мит или необходимост? Как безопасно да „рестартираме“ организма си
darik.bg10 сезонни супер храни, които да добавите в менюто си през пролетта
darik.bgСАЩ били готови да признаят Крим за руски
darik.bgКаква е ситуацията с Карло Анчелоти в Реал Мадрид?
dsport.bgНай-верният приятел на човека е и най-верният футболен фен (ВИДЕО)
dsport.bgВеликден с малки деца - предизвикателство и уют
9meseca.bg