
Американски учени обявиха важен пробив в усилията за генериране на енергия чрез т. нар. ядрен синтез, съобщава BBC.
Физиците се опитват да пресъздадат тази технология в реални условия от десетилетия, тъй като тя може да осигури потенциален източник на почти неограничена чиста енергия.
Сега изследователите твърдят, че са преодолели една от най-големите бариери - да произвеждат повече енергия от експеримента за синтез, отколкото тази, която е вложена в него.
Те обаче са категорични, че все още много работа, преди термоядреният синтез да може да се използва за реални доставки на електроенергия.
Експериментът е проведен в лабораторията Лоурънс Ливърмор в Калифорния. По думите на нейния директор д-р Ким Будил, това е историческо постижение.
"През последните 60 години хиляди хора са допринесли за това начинание и беше необходима истинска визия, за да стигнем тук“, заявява тя.
Ядреният синтез се смята за нещо като "Свещения граал" в производството на енергия. Това е процесът, който захранва Слънцето и останалите звезди. Той принуждава двойки леки атоми да се съединят, като при това сливане се освобождава голямо количество енергия.
Ядреният синтез е обратен процес на ядреното делене, при което тежките атоми се разделят. Деленето е технологията, използвана в момента в атомните електроцентрали, но процесът произвежда и много отпадъци, които продължават да излъчват радиация за дълъг период от време.
Те са изключително опасни и трябва да се съхраняват на специално определени за това места.

Ядреният синтез произвежда много повече енергия и минимално количество краткотрайни радиоактивни отпадъци. Освен това процесът не произвежда емисии на парникови газове.
Но едно от предизвикателствата е, че принудителното сливане и поддържането на елементите заедно при синтез изисква много висока температура и налягане. Досега нито един експеримент в тази сфера не е успявал да произведе повече енергия от количеството, вложено, за да работи.
Eнергията, генерирана по време на експеримента в Калифорния, е малко количество, достатъчно, за сваряването на вода в няколко чайника. Но проблемът, който решава, е огромен. На практика, човечеството се приближава с още една стъпка към бъдещето, задвижвано от термоядрен синтез.
Но преди учените да могат дори да помислят за уразширяването на мащабите, опитът трябва да бъде повторен и усъвършенстван, а количеството енергия, което генерира, ще трябва да бъде увеличено значително.
Термоядреният синтез не е евтин и изследването му струва милиарди долари. Но потенциалът за създаване на източник на чиста енергия е голям стимул за преодоляване на съществуващите предизвикателства.
Американската лаборатория за ядрен синтез в Калифорния е експеримент на стойност 3.5 млрд. долара.
По време на експеримента е поставено малко количество водород в капсула с размер, колкото този на зърно черен пипер. След това мощен 192-лъчев лазер нагрява и компресира водородното гориво.
Лазерът е толкова силен, че може да загрее капсулата до 100 милиона градуса по Целзий (температура, по-висока от тази в центъра на Слънцето) и да я компресира до нива, надвишаващи атмосферното налягане 100 милиарда пъти.
Под действието на тези сили капсулата започва да се разпада, принуждавайки водородните атоми да се слеят и да освободят енергия.
Според д-р Марвин Адамс, заместник-администратор по отбранителните програми в Националната администрация за ядрена сигурност на САЩ, лазерите на лабораторията са използвали 2.05 мегаджаула енергия, която след това е произвела 3.15 мегаджаула от термоядрения синтез.
Учените обаче уточняват, че в това уравнение не е включена енергията, необходима за поддържането на работата на машините, произвеждащи самия лазер. А тя надвишава значително енергията, произведена от водородния синтез.
Според д-р Ким Будил, със съгласувани усилия и инвестиции и след още няколко десетилетия изследвания на основните технологии, науката би могла да бъде в състояние да построи първата електроцентрала, базирана на ядрения синтез.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
България се изкачва в класация на най-влиятелните паспорти през 2025 г.
преди 7 часаСелото, в което всички снимат за YouTube
преди 7 часаПет признака, че е време да смените работата си
преди 7 часаБрутна и нетна заплата - какво трябва да знаем?
преди 8 часаЗа десетилетие: Светът е похарчил $8.5 трлн. за IT устройства
преди 8 часаСпад в акциите на Nike, Adidas и Puma заради митата спрямо производствените им центрове в Азия
преди 9 часаПрочети още
Орбан прие Нетаняху въпреки заповедта за арест на съда в Хага
darik.bgКитай и ЕС готвят реципрочни мерки срещу митата на Тръмп
darik.bgТурското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgНа живо: Левски удвои срещу ЦСКА 1948, Алекс Колев пропусна дузпа
dsport.bgЛудогорец се отърси от загубата на „Лаута“ с три безответни гола срещу Крумовград
dsport.bgНова детска книга на български за Международния ден на детската книга: „Пазителят на Луната“ от Зошенка
9meseca.bg