
Търсенето на злато нарасна до най-високото си ниво за последното десетилетие през 2022 г.
То е подхранвано най-вече от мащабните покупки на централните банки, които подчертаха привлекателността на ценния метал като инвестиционно убежище по време на геополитически катаклизми.
Годишното търсене на злато се е увеличило с 18% миналата година до 4 741 тона - най-голямото количество от 2011 г. насам. Покупките на централните банки по света пък достигат 55-годишен връх, показват данните на Световния съвет по златото, цитирани от Financial Times.
Централните банки са трупали златни резерви с исторически темпове през втората половина на годината в опит да диверсифицират своите резерви. Инвеститорите на дребно също се насочват към ценния метал в опит да се защитят от високата инфлация.
Покупките на злато от централните банки достигат 417 тона през последните три месеца на миналата година, което е приблизително 12 пъти повече, в сравнение със същото тримесечие на предходната.
За цялата година покупките им възлизат на 1136 тона, или почти една четвърт от общите, като ръстът спрямо 2021 г. е над два пъти.
В доклада на Световния съвет по златото се посочва, че "колосалните покупки на централните банки са оказали значителен положителен ефект върху пазара на златото".
Браншовата организация обаче прогнозира, че този ръст едва ли ще се повтори поради забавянето на темповете, с които се натрупват резервите.
От 2010 г. насам централните банки са нетни купувачи на злато след две десетилетия на нетни продажби. По-ниският рисков фактор прави метала атрактивен за централните банки като форма на диверсификация, в сравнение с валутите, които са под контрола на чужди правителства.

Начело в класацията на най-големите купувачи на злато през 2022 г. се нарежда централната банка на Турция, която е придобила почти 400 тона, или близо една трета от целия обем, закупен от централните банки през 2022 г. Китай и държавите от Близкия изток също са в челните позиции.
Търсенето на златни кюлчета и монети сред инвеститорите на дребно също се е повишило до 9-годишен връх от над 1200 тона през 2022 г.
Засиленият интерес в Европа, Турция и Близкия изток компенсира слабостта в Китай, където купувачите бяха принудени да прекарват повече време у дома поради локдауните, наложени заради пандемията от COVID-19.
През първите месеци на 2022 г. цената на златото се повиши до над 2000 долара за тройунция, след което падна до около 1640 долара за тройунция през ноември.
Нарастващите лихвени проценти доведоха до изтегляне на ликвидност от обезпечените със злато борсово търгувани фондове. Продажбите на активи от тяхна страна възлизат на 3 милиарда долара за годината.
Въпреки това, търсенето от страна на централните банки и инвеститорите на дребно помогна да се предотврати по-нататъшното понижение на цените.
В последните два месеца на годината цената на златото дори отчете повишение и към момента се движи на ниво около 1914 долара за тройунция, което е най-високото за последните 9 месеца.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
България се изкачва в класация на най-влиятелните паспорти през 2025 г.
03.04.2025Селото, в което всички снимат за YouTube
03.04.2025Пет признака, че е време да смените работата си
03.04.2025Брутна и нетна заплата - какво трябва да знаем?
03.04.2025За десетилетие: Светът е похарчил $8.5 трлн. за IT устройства
03.04.2025Спад в акциите на Nike, Adidas и Puma заради митата спрямо производствените им центрове в Азия
03.04.2025Прочети още
Орбан прие Нетаняху въпреки заповедта за арест на съда в Хага
darik.bgКитай и ЕС готвят реципрочни мерки срещу митата на Тръмп
darik.bgТурското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgГьозтепе на Стоилов обърна Бешикташ на Солскяер край Босфора за 1/2-финал в Купата
dsport.bgБУТОНКИТЕ: Вуцов спря алармата в Левски!
dsport.bgНова детска книга на български за Международния ден на детската книга: „Пазителят на Луната“ от Зошенка
9meseca.bg