Създателите на чатбота ChatGPT, който предизвика огромен интерес заради това, че може да измисля тестове сякаш са създадени от човек, пуснаха нов инструмент, който е проектиран, така че да открива кога даде текст е дело на изкуствен интелект.
Изявлението идва на фона на водещия се дебат в училищата и университетите в САЩ и по света относно опасенията, че софтуерът може да бъде използван от учащите при поставени им задания и да им помага да преписват по време на изпити.
Базираната в САЩ компания OpenAI обяви, че инструментът за засичане на писмени произведения, създадени с изкуствен диалект (AI), е обучен да "различава текст, написан от човек от текст, създаден от инструмент с AI на различни компании."
Ботът на OpenAI, който наскоро получи огромна финансова инжекция от Microsoft, реагира на кратки подсказки, генерирайки огромни количества текст, вдъхновен от данни, събрани в интернет.
От OpenAI предупреждават, че инструментът на компанията може да допуска и грешки, особено при текстове с дължина под 1 000 знака.
"Въпреки че е невъзможно написан от AI текст да бъде надеждно засечен, ние смятаме, че добри класификатори биха могли да помогнат за намаляването на случаите на твърдения, че текстове, генерирани от AI, се дело на хора," се казва в поста на OpenAI.
"Например при провеждане на автоматизирани кампании за дезинформация, използване на AI инструменти за академични цели и използването на AI чатбот като човек."
Водещ френски университет забрани през миналата седмица на студентите да използват ChatGPT за изпълнението на задачи, което беше първата подобна забрана във висше учебно заведение в страната.
Решението дойде, малко след като се появи информация, че ChatGPT е издържал изпитите в юридическо училище в САЩ, написвайки есета по теми, вариращи от конституционно право до данъчно облагане.
ChatGPT все още допуска фактологични грешки, но образователни институции побързаха да забранят използването на AI инструмента.
"Ние осъзнаваме, че написаният от изкуствен интелект текст е важна тема на дискусия сред преподавателите, а също толкова важно е да се осъзнават ограниченията и ефектите от класификаторите на генериран с AI текст в класната стая," се казва в поста на OpenAI.
"Ангажираме се с преподавателите в САЩ да научаваме какво виждат те в класните стаи и да обсъждаме какви са възможностите и ограниченията на ChatGPT."
От OpenAI препоръчват класификаторът да се използва само за текстове на английски език, тъй като на други езици се представя по-лошо.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Какво прави един лидер добър, според младите хора?
преди 3 часаДжон Ф. Кенеди – най-младият избран и починал американски президент
преди 4 часаШвейцария - европейският лидер по железопътни пътувания
преди 5 часаНовият смартфон Motorola G35 вече е достъпен във Vivacom
преди 5 часаСкромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 6 часаАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 6 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgНа живо: Спартак Варна вкара два бързи гола на Хебър
dsport.bgСтанислав Генчев: Доста тежки дни, но не съм и помислял за оставка (ВИДЕО)
dsport.bgХора с различни идеи, обединени от една кауза - опазването на българската природа
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg