НАСА обмисля използването на лазери и управлявани от Земята „космически влекачи“ за премахване на отпадъците в орбитата на планетата, съобщава Forbes.
Някои експерти смятат, че около Земята има трилиони останки, които се задържат в обрита и застрашават сателитите и останалите космически апарати.
Предполага се, че около планетата обикалят поне 100 трилиона парчета "космически боклук".
Според НАСА, наземни и космически лазери могат да се използват за изтласкването на космическите отпадъци извън орбитата на Земята.
Другият възможен метод включва космически влекачи - кораби, които могат ръчно да преместват обекти. Ракетите също са потенциален вариант за разрешаването на проблема.
Премахването на космическите отпадъци е необходимо, тъй като боклукът в орбитата на Земята представлява заплаха за орбиталните спътници и изходящия космически трафик, казват още от НАСА.
С отстраняването на 100 000 парчета от тези остатъци, могат да се избегнат потенциални щети за приблизително 23 милиона долара.
По-големите отломки може да изискват използването на ракети, въпреки че тази опция е една от най-сложните и най-рисковите, според учените. Те смятат, че най-удачно би било използването на наземни или космически лазери за по-малките отломки и космически влекачи за по-големите.
НАСА предполага, че усилията за облекчаване на проблема могат да постигнат нетни ползи за по-малко от десетилетие, след като се вземе решение за конкретния метод. Какъвто и подход да се избере обаче, той ще изисква сътрудничество с правителството и военните на САЩ.
Според Европейската космическа агенция, има 130 милиона парчета космически отпадъци, които в момента се следят в орбитата на Земята, но, според НАСА, броят им е многократно по-голям, тъй като някои от тях не са проследими.
Космическите отпадъци се превърнаха в нарастващ проблем за орбиталните сателити, тъй като все повече обекти се изстрелват от Земята. От 1957 г. насам е имало 6370 изстрелвания на ракети, които са поставили повече от 15 000 сателита в орбитата на Земята, според Европейската космическа агенция.
Частите от отломки са резулатат от различни събития, включително разпадане на апарати, експлозии и сблъсъци на космически кораби. Натрупването на космически отпадъци е подобно на пластмасовото замърсяване в океаните, което се е увеличавало с времето.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Главният редактор на Darik Business Review с награда от БКДМП
преди 1 часПерфектната дестинация за пенсиониране – според зодията
преди 2 часаКак Литва се превърна в магнит за финтех компаниите?
преди 2 часаПредпазливите към технологиите германци се пристрастяват към онлайн пазаруването
преди 3 часаТърговска война между САЩ и Европа тласка еврото към паритет с долара?
преди 4 часаТоварният транспорт със спад през третото тримесечие
преди 4 часаПрочети още
Необичайно модно ревю превърна деца от бедните квартали на Индия в звезди
darik.bgДежавю за феновете на Адел: Певицата отново излиза в дълга певческа ваканция
darik.bgАмериканците отброяват дните до Деня на благодарността
darik.bgОбластна администрация София-град и Столична община подписаха договора за прехвърляне на собствеността на стадион Георги Аспарухов
dsport.bgНа живо: Славия - Крумовград (Състави)
dsport.bgКак да стартирате собствен онлайн бизнес по време на майчинство?
9meseca.bgНеща, които трябва да изхвърлите от дома си сега
idei.bgКак да си направим кърпички за почистване
idei.bg6 неща, които правят дори най-стилния коридор да изглежда разхвърлян
idei.bg