
НАСА обмисля използването на лазери и управлявани от Земята „космически влекачи“ за премахване на отпадъците в орбитата на планетата, съобщава Forbes.
Някои експерти смятат, че около Земята има трилиони останки, които се задържат в обрита и застрашават сателитите и останалите космически апарати.
Предполага се, че около планетата обикалят поне 100 трилиона парчета "космически боклук".
Според НАСА, наземни и космически лазери могат да се използват за изтласкването на космическите отпадъци извън орбитата на Земята.
Другият възможен метод включва космически влекачи - кораби, които могат ръчно да преместват обекти. Ракетите също са потенциален вариант за разрешаването на проблема.
Премахването на космическите отпадъци е необходимо, тъй като боклукът в орбитата на Земята представлява заплаха за орбиталните спътници и изходящия космически трафик, казват още от НАСА.
С отстраняването на 100 000 парчета от тези остатъци, могат да се избегнат потенциални щети за приблизително 23 милиона долара.

По-големите отломки може да изискват използването на ракети, въпреки че тази опция е една от най-сложните и най-рисковите, според учените. Те смятат, че най-удачно би било използването на наземни или космически лазери за по-малките отломки и космически влекачи за по-големите.
НАСА предполага, че усилията за облекчаване на проблема могат да постигнат нетни ползи за по-малко от десетилетие, след като се вземе решение за конкретния метод. Какъвто и подход да се избере обаче, той ще изисква сътрудничество с правителството и военните на САЩ.
Според Европейската космическа агенция, има 130 милиона парчета космически отпадъци, които в момента се следят в орбитата на Земята, но, според НАСА, броят им е многократно по-голям, тъй като някои от тях не са проследими.
Космическите отпадъци се превърнаха в нарастващ проблем за орбиталните сателити, тъй като все повече обекти се изстрелват от Земята. От 1957 г. насам е имало 6370 изстрелвания на ракети, които са поставили повече от 15 000 сателита в орбитата на Земята, според Европейската космическа агенция.
Частите от отломки са резулатат от различни събития, включително разпадане на апарати, експлозии и сблъсъци на космически кораби. Натрупването на космически отпадъци е подобно на пластмасовото замърсяване в океаните, което се е увеличавало с времето.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Християн Петков, JobTiger: AI няма да ни измести, но ще ни преквалифицира
преди 14 минКакво показват пролетните икономически прогнози на ЕК?
преди 47 минЕС и Великобритания със споразумение за ново начало в отношенията
преди 1 часКолко печелят компаниите за бързи кредити средно на ден?
преди 1 часПървият български морски курорт става на 117 г.
преди 2 часаШести ден без наземен транспорт в София
преди 4 часаПрочети още
Решаващ ден за войната в Украйна: Тръмп разговаря с Путин и Зеленски по телефона
darik.bgДжо Байдън е диагностициран с рак
darik.bgПроевропейският кандидат Никушор Дан спечели президентските избори в Румъния
darik.bgПроблем надвисна над финала за Sesame Купа на България
dsport.bgЧервена истерия: 34 000 продадени билета за финала на Sesame Купа на България – пускат още
dsport.bgКак премина поредното издание на Училище за родители: практически лекции, бебеносене и срещи с топ специалисти
9meseca.bg