Егейското крайбрежие на Турция е олицетворение на лятото, пише CNN Travel.

Обитавани от предимно гръцка общност по време на Османската империя преди създаването на турската република през 1923 г., историческите градове и селца придобиват нов облик, привличайки прилив на посетители и определяйки модерна егейска култура.

Ястията се приготвят с натопени в слънце билки и регионални продукти, зехтин от многобройните горички и морски дарове направо от Егейско море. Вината от местните лозя се предлагат навсякъде, а коктейлите се префасонират с местни съставки.

Наред с класическите плажни градове, като Бодрум и Алакати, две от най-красивите места на брега са малко известният морски град Айвалък и близкият остров Джунда.

Те се намират на малко под 160 км северно от Измир, от другата страна на гръцкия остров Лесбос.

Османска архитектура и гръцки църкви

Някога център на производството на зехтин през османската епоха, комините на старите фабрики на Айвалък все още могат да се видят, докато изследвате криволичещите калдъръмени алеи, които водят покрай исторически църкви и стари каменни къщи с цветни капаци на прозорците.

Архитектурата отразява неговата история - с гръцки и османски сгради една до друга. Сред забележителностите е джамията Çınarlı - бивша гръцка православна църква Ayios Yorgis, построена през 1790 г. с йонийски колони и прозорци с петолистник.

Междувременно, мемориалният музей Taksiyarhis не е типичният представител на групата на музеите - това е гръцка православна църква, построена през 1844 г.

Използвана като склад през 20-и век и след това изоставена, тя е възстановена до предишната си слава, изпълнена с украсени мраморни колони и сводове със степописи.

Пазаруване на занаятчийски изделия

Старите къщи на Айвалък предлагат привлекателно пространство за ателиета и занаятчийски работилници, така че пазаруването в центъра се върти предимно около ръчно изработени стоки, независимо дали са дървени, керамични или текстилни.

В близост до мемориалния музей Taksiyarhis, в красиво реновирана историческа къща с големи сводести прозорци, се намира Moyy Atölye.

Собственикът Йозлем Ерол работи с местни занаятчии, които произвеждат органични дрехи от феретико - традиционен ръчно тъкан конопен плат от черноморския регион на Турция.

Близо до брега студиото за порцелан Santimetre се намира в реновирана неокласическа градска къща. Дизайнерката Туля Мадра, работила в Ню Йорк, е известна със своите ръчно излети сервизи за хранене в цветове, вариращи от егейско синьо до нежно розово, зелено и слънчево жълто.

Съвременните егейски храни

Близо до морето и заобиколен от зелени маслинови горички и овощни градини, гастрономията на Айвалък е типично егейска - с ястия, центрирани около пресни местни продукти.

В реновирана стара къща с бебешко сини рамки на прозорците, Sofia Ayvalık предлага модерни егейски ястия, включително пилаф с кориандър и артишок, пълнени сушени домати с вишни и супа от целина със салвия и розмарин.

Всичко е придружено от местни вина, а масите са разположени на алеята отвън, както и на горния етаж с изглед към морето.

Намиращ се точно до морето в преустроена фабрика за зехтин, Cleto's е един от най-популярните ресторанти в Айвалък. Луксозното заведение сервира класическа италианска храна - от карпачо от лаврак с лимонова майонеза до лингуини с мастило от калмари и скариди.

За истинско егейско кулинарно изживяване в маслинова горичка, Karina Ayvalık си струва десетте минути път с кола на юг до село Кючуккой.

Менюто е истинско признание в любов към пресните местни продукти от Егейско море - паста с морски дарове или калмари на скара, съчетани с внимателно подбрани вина от региона.

Зехтинът все още е централна фигура в идентичността на района. Също в Кючуккой, Kürşat Ayvalık – най-уважаваният производител на зехтин в региона – наскоро реновира мелницата си, добавяйки допълнителна сграда за музей, магазин и ресторант.

Семеен бизнес с корени в Крит, братята и сестрите Зейнеп и Али Кюршат продължават търговията на своите баба и дядо, като берат маслините на ръка, за да не наранят плодовете.

В техния ресторант Ayna – на 15 минути северозападно от Айвалък, на близкия остров Джунда – можете да опитате прости егейски ястия - от севиче от лаврак с каперси и портокалова кора до разточено тесто с местно сирене, риган и див мед.

„Усещам историята, докато вървя“

Базираният в Истанбул фотограф Дениз Йълмаз Акман прекарва последните 20 лета в семейния си дом в Айвалък, улавяйки с обектива си местните жители на града и многото му скрити кътчета. Историческите къщи на 13 Nisan Caddesi (улица 13 април) са едно от любимите й места за снимки.

„Айвалък е място за лятно бягство, което носи усещането за град“, казва тя. „Мога да вдишам въздуха на Егейско море и да усетя историята, докато се разхождам по старите улици с техните исторически къщи.

Това е място, където мога да прекарам часове в историческо кафене или да разгледам антикварни магазини, а след това да опитам модерни егейски вкусове в модерен ресторант и да отпивам коктейли в готин бар.“

„Бих препоръчала на посетителите да посетят класически концерт в Международната музикална академия Айвалък, да опитат прочутата местна черница и сокове от кисело грозде в Glass Coffee, muhallebi (млечен пудинг) с мастика в Macaron Muhallebicisi и бисквитки с мастика и сладолед в İmren Pastanesi.“

Тя също така препоръчва известния тост Ayvalık (с топено сирене, турски ферментирал колбас и кисели краставички) в кафене Devil's Kahvesi и пържена сепия и мезе в ресторант Hüsnü Babanın Yeri.

Островен живот

Свързан с Айвалък чрез път, Джунда е популярна лятна дестинация за турците, които прекарват дните си в разглеждане на малкия остров пеша, а нощите в ресторантите и баровете около претъпкания Hayat Caddesi близо до морския бряг.

Някои от любимите им заведения тук включват модерния италиански ресторант L'arancia с декор, вдъхновен от Сицилия, и кафене Nona, което прави невероятно капучино и лимонов чийзкейк.

Вечер коктейл барове, като Orman и Condiment, са пълни с млади хора, отпиващи занаятчийски коктейли, направени от най-добрите местни съставки, като бъз, сацума и липа.

Чаши прясно изпечено турско кафе се сервират в историческото Taş Kahve, докато миризмата на пресен хляб и сладкиши се носи по улицата, където Cumhuriyet Fırını пече изделията си от 90-те години на миналия век.

Джунда е спокойно кътче. Наровете са натежали от плодове в градините на лабиринта от алеи, които водят нагоре и надолу към брега. Жителите помитат падналите листа от предните си стъпала, докато бездомни кучета подремват под цъфтящите лози.

Ако човек се изгуби на острова, го очакват приятни открития – като музея Cunda Taksiyarhis Rahmi M. Koç, разположен в реновирана гръцка православна църква и предлагащ колекция от антични автомобили, мотоциклети и играчки.

Къде да отседнете?

Най-невероятните ваканционни жилища под наем в Айвалък са създадени от двойка архитекти, управляващи Sahne - колекция от дизайнерски домове, разположени както в Истанбул, така и в Айвалък.

Имотите се състоят от пет внимателно реставрирани каменни къщи с уединени градини, гледка към морето и модерен интериор, като същевременно запазват исторически архитектурни детайли.

На брега на града се намира хотел Villa Pietra, чийто ресторант е разположен над водата.

Küçükköy Otel - в село Кючуккой, разполага с красиви стаи с открити тухлени стени и спокоен малък басейн.

А на тиха странична улица в Джунда, в реновирана каменна къща, се намира Engin Reis. Един от най-елегантните хотели на острова, той предлага крайбрежна естетика, окъпан в бяло спално бельо и плетени мебели.