Венеция най-накрая разкри подробности за входната си такса, превръщаща я в първия град в света, който облага дневните посетители.
От пролетта на 2024 г. туристите ще плащат 5 евро, за да влязат в града в пиковите дни, ако не нощуват в него.
Но мярката все още не е постоянна – властите ще проведат 30-дневен „експеримент“, според кмета Луиджи Бруняро, който сподели новината в Twitter/X.
Вместо да са в рамките на един календарен месец, дните с таксуване ще бъдат разпределени на най-натоварените дати през годината, например празнични уикенди и карнавални периоди.
Според управата на Венеция, „целта е да се обезсърчи дневният туризъм в определени периоди“. Все още предстои да бъдат определени датите, на които ще се събира таксата.
Всички туристи на възраст над 14 години, които са на еднодневна екскурзия в „стария град“ на Венеция (на практика целия град-лагуна) ще трябва да плащат налога.
От него са освободени местните жители и тези с второ жилище в града, които са платили местен данък върху имотите, туристите, които нощуват в общината и участващите в спортни събития. Те обаче ще трябва да се регистрират онлайн.
Този ход не отговаря на вече обявените мерки за борба със свръхтуризма. От 2019 г. градските власти обсъждат contributo di accesso (такса за достъп) за всички пътуващи през деня през цялата година, възлизаща на между 3 и 10 евро, която сега е намалена временно до 5 евро.
Тези, които посещават само „малките острови“ на лагуната, също ще бъдат освободени от такса, което означава, че туристите, пътуващи директно до Бурано или Мурано (които също страдат от прекомерния туризъм) няма да плащат. Повечето им посетители обаче минават през Венеция.
Градският съветник по туризма Симоне Вентурини заявява, че са направени промени в първоначалното предложение, след като са взети предвид мненията на гражданите и съветниците от опозицията, съобщава CNN.
„В определени дни и периоди се нуждаем от иновативно управление на потока, за да спрем еднодневния туризъм. Това е приоритет за бъдещето на нашия град, който винаги ще остане отворен за всички,“ посочва той.
„Имаме нужда от баланс“
Парите от входните такси ще покрият само разходите за системата за резервации, добавя той.
Преди това се смяташе, че част от тях могат да отидат за подобряване на съоръженията и инфраструктурата за жителите, които трябва да се справят с препълнени кофи и боклук, изхвърлен по улиците от туристите, превъзхождащи местните около пет към едно в натоварени дни.
През юли 2022 г. властите посочиха, че приходите от туристическата такса ще доведат и до намаляване на местните данъци.
„Посланието, което искаме да изпратим, е, че Венеция е отворена за всички, но посетителите трябва да разберат, че се нуждаем от правилно планиране, за да управляваме баланса между пребиваване и туризъм“, казва икономическият съветник Мишел Зуин.
„Жителите ще получат по-добро качество на живот, а нощуващите посетители ще изпитат по-ярки емоции“, добавя Вентурини. Решението трябва да бъде одобрено от Общинския съвет на 12 септември.
Първият от многото?
Вентурини прогнозира, че Венеция няма да е последният град, въвел такса. „Мисля, че много други европейски градове, които посрещат значителен брой туристи, ни наблюдават, за да разберат по какъв начин могат да въведат подобна схема“, казва той.
Венеция може да е първият град с входна такса за туристи, но такава вече е факт в италианско село.
Чивита ди Баньореджо въведе „символична“ такса от 1.50 евро през 2013 г. Кметът Франческо Биджоти я използва като маркетингов трик, за да привлече туристи в населеното място, известно като „умиращия град“.
Таксата заинтригува посетителите до такава степен, че броят им нарасна от 40 000 през 2009 г. до 1 милион през 2018 г.
Борбата на Венеция със свръхтуризма доведе до изготвянето на резолюция на ЮНЕСКО за добавяне на града към списъка със „световно наследство в опасност“. Тя ще бъде гласувана по-късно този месец.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Какво прави един лидер добър, според младите хора?
преди 1 часДжон Ф. Кенеди – най-младият избран и починал американски президент
преди 2 часаШвейцария - европейският лидер по железопътни пътувания
преди 2 часаНовият смартфон Motorola G35 вече е достъпен във Vivacom
преди 3 часаСкромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 3 часаАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 4 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bg100-годишното съперничество между България и Ирландия
dsport.bgСуперсблъсъци в първите по рода си четвъртфинали от Лига на нациите
dsport.bgНад 400 гости станаха част от магията на 'Денят на жената предприемач 2024'
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg