Популярният чатбот ChatGPT вече има повече от 180 милиона потребители, но бижутерката Хариет Келсол казва, че тя не е един от тях. 

Тъй като е с дислексия, тя признава, че използването му може да подобри комуникацията ѝ с клиентите на нейния уебсайт, но в крайна сметка - просто не му вярва.

Келсол, която е от Кеймбридж, коментира пред BBC, че когато е експериментирала с ChatGPT тази година, е забелязала много грешки. Тя го тествала, като го разпитала за короната на Свети Едуард, носена от крал Чарлз III при коронацията му през май.

"Помолих ChatGPT да ми даде малко информация за короната, за да видя какво ще каже. Знам доста за скъпоценните камъни в кралските корони и забелязах, че има големи части от текста, които се отнасяха за грешната корона“, казва още бижутерката. 

Тя е загрижена за това, че хората цитират това, което им казва ChatGPT, като "чиста монета". 

Въпреки че езиковият алгоритъм на OpenAI стана изключително популярен, нежеланието на Хариет Келсол да го използва изглежда е значително по-често срещано сред жените, отколкото сред мъжете.

Докато 54% от мъжете сега използват AI  в професионалния или личния си живот, при жените този дял е само 35%.

Какви са причините за разлика между половете?

ChatGPT вече има повече от 180 милиона потребители по целия свят. Бизнес менторът Мишел Лейварс от Лондон казва, че не използва AI, за да пише вместо нея, защото иска да запази собствения си почерк и личност.

"Клиентите казаха, че са резервирали сесии с мен, защото копието на уебсайта ми не изглежда като написано от машина и че говоря директно с тях.

Хора, които ме познават, отидоха на уебсайта и казаха, че могат да ме чуят да произнасям думите и веднага могат да разберат, че съм аз“, коментира Лейварс. 

Междувременно, Хейли Байстрам, също базирана в Лондон, не се е изкушила да спести време с помощта на AI. Тя е основател на агенцията за запознанства Bowes-Lyon Partnership и се среща с клиентите си лице в лице, за да им намери партньори с подобно мислене, но без да включва алгоритми в процеса. 

"Мястото, където бихме могли да използваме нещо като ChatGPT, е в нашите внимателно изработени потребителски профили, чието създаване може да отнеме до половин ден.

Но за мен това би отнело душата и персонализацията от процеса и имам чувството, че прилича на измама, така че продължаваме да го правим по традиционния начин", обяснява Байстрам. 

За Александра Кауърд, бизнес стратег със седалище в Пейсли, Шотландия, използването на AI за генериране на съдържание е просто "тежък фотошоп".

Тя също е загрижена за нарастващата тенденция хората да използват AI, за да създават изображения, "които ги карат да изглеждат най-слабите, най-младите и най-модерните версии на себе си".

"Ние се придвижваме към пространство, където не само вашите клиенти няма да ви разпознаят лично, но и вие няма да разпознаете самите себе си", добавя тя. 

Експертът по изкуствен интелект Джоди Кук казва, че има по-дълбоки причини, поради които жените не възприемат технологията толкова ентусиазирано, колкото мъжете.

"Сферата на точните науки, технологиите, инженерството и математиката традиционно са доминирани от мъже", казва Кук, която е основател на Coachvox.ai - приложение, което позволява на бизнес лидерите да създават клонинги на себе си с изкуствен интелект.

"Настоящата тенденция в приемането на AI инструменти изглежда отразява това несъответствие, тъй като уменията, необходими за AI, се коренят в техническите дисциплини", обяснява тя. 

В Обединеното кралство само 24% от работната сила в тези сектори са жени

"Въпреки че много AI инструменти не изискват технически умения, ако повечето жени не се чувстват достатъчно подготвени, може да не експериментират с тях.

А и AI все още изглежда като научна фантастика. В медиите и популярната култура научната фантастика има тенденция да се продава на мъжете“, смята Кук.

Според психолога Лий Чембърс, типично женското мислене и поведение може да възпира някои жени от приемането на изкуствения интелект.

„Жените са склонни да искат да имат високо ниво на компетентност в нещо, преди да започнат да го използват. Докато мъжете са по-склонни да се впуснат в нещо без много предварителна подготовка", смята експертът. 

Той също така казва, че жените може да се страхуват, че способностите им ще бъдат поставени под съмнение, ако използват AI инструменти, тъй като и без това по-често са обект на дискриминация на работните си места в сравнение с мъжете.