Изкуственият интелект и устойчивото развитие, закодирани в абревиатурите AI и ESG, са две от най-актуалните теми в корпоративния свят. Оказва се обаче, че те имат много общи неща помежду си, пише електронното издание European Business Magazine. 

"Изключително важно е да интегрирате и двете неща в стабилна корпоративна стратегия. Това ще очертае синергия, която много мениджъри дори не осъзнават, че съществува", казва Дейвид Дъфи, главен изпълнителен директор и съосновател на Института за корпоративно управление (CGI), който е експерт по ESG доклади.

AI и ESG - взаимодействие на силите

И двете концепции оформят бъдещето на корпоративното управление.

AI ни дава възможност да генерираме съдържание и да анализираме данни по начини, които преди не са били възможни. Междувременно, ESG представлява нова "конституция" на корпоративните принципи и стратегии.

Това не са просто горещи теми в офисите и онлайн срещите по целия свят, защото те имат решаващо значение за действията на инвеститорите, потребителите и регулаторите – хората, по чиито правила компаниите трябва да играят, ако искат да бъдат успешни в дългосрочен план.

Къде обаче изкуственият интелект и принципите на ESG се припокриват? В крайна сметка, и трите стълба на ESG (околна среда, социална среда и управление) са засегнати от революцията на AI, но категорията, която има най-голямо значение, със сигурност е управлението. 

Компаниите инвестират време и пари в своите ESG практики, за да гарантират, че техният бизнес не вреди на планетата, на хората или на самата компания. Може би изглежда парадоксално, но именно третият от елементите, които се нуждаят от защита, е най-важен.

Една компания не би могла да следва екологични и социални политики, освен ако не се управлява правилно. Това е една причините буквата "G" в ESG (от англ. governance - управление) да привлича най-силно вниманието, когато става въпрос за възможностите на изкуствения интелект. 

Революционни прозрения, базирани на данни

Изкуственият интелект означава, че директорите са в състояние да събират, анализират и интерпретират данни, свързани с ESG, в безпрецедентен мащаб и скорост.

Това е особено важно, като се има предвид, че ESG данните стават все по-сложни и по-тромави. За един директорски борд, който не е добре подготвен, обемът от информация лесно могат да се окаже твърде голям. Отговорът на този кошмар е AI. 

Чрез обработка на естествени езикови модели и машинно обучение, AI алгоритмите могат да пресяват огромни количества текстови и цифрови данни, включително доклади, новини, постове в социалните мрежи и финансови отчети. 

Той позволява на експертите по управление да идентифицират ESG тенденциите и да научат как отделните фактори влияят на тяхната организация. Точно това е и ангажираността, която инвеститорите искат да видят.

Автоматизиране на отчетите

Отчитането е в основата на ESG, а новите регулаторни изисквания го правят все по-трудно. AI обаче може да рационализира процеса много ефективно и да помогне за осигуряване на точност, последователност и ефективност при разкриването на ESG данните, намалявайки риска от грешки или пропуски.

Освен това изкуственият интелект може да идентифицира несъответствията между докладваното и действителното представяне на ESG, като помага на организациите да поддържат прозрачност и надеждност.

Това облекчава тежестта и повишава надеждността и навременността на ESG информацията за заинтересованите страни.

Прогнози и оценка на риска

Няма как да избягате от основната управленска отговорност да можете да управлявате риска. Неспазването на това правило може да доведе до сериозни репутационни или финансови щети. Никой не иска това и фирмите търсят начини да го избегнат.

Това, което изкуственият интелект предлага, е значително увеличен капацитет за анализиране на исторически данни, пазарни тенденции и други външни фактори, така че да може да се "нарисува" точна картина на корпоративния риск както в краткосрочен, така и в дългосрочен план.

Къде е уловката?

Най-големите възможности за интеграцията на AI в корпоративните ESG стратегии, и особено в мениджмънта, са свързани с капацитета и прозренията, които машинното обучение може да разкрие пред директорите.

Най-опасната клопка обаче би била е да приемем, че изкуственият интелект може просто да реши всички проблеми с едно натискане на бутон. Всяко едно от предимствата на AI идва с предупреждението, че той не е нищо повече от инструмент.

Със сигурност е инструмент, различен от всеки друг, но ако не се използва по правилния начин, тогава всички ползи, които потенциално може да донесе на управлението и ESG, се губят.

Може би вече сте чували това предупреждение, но тъй като AI става нещо обичайно в ежедневието, трябва да е ясно, че корпоративните директори са натоварени с една от най-големите отговорности в света на бизнеса - ако злоупотребят с AI, последствията ще бъдат огромни. 

Време е компаниите да инвестират повече време и ресурси в опознаването на новите възможности, защото те ще са жизненоважни за навигацията в сложния пейзаж на ESG, пише още изданието.