
Картина, оценена на $15 000, се оказа дело на Рембранд и се продаде за $13.8 млн. на търг на Sotheby’s в сряда, след като беше официално идентифицирана като творба на нидерландския майстор.
Платното „Поклонението на кралете“ не е виждано от много хора от 50-те години на миналия век, когато за първи път се появява на бял свят.
То е придобито от колекционер в Амстердам през 1955 г. Неговата вдовица го продава на германско семейство през 1985 г., което пък го продава на Christie’s в Амстердам преди две години.
По време на тази продажба Christie's приписва библейската сцена на „Кръга на Рембранд“, като предполага, че е дело на студент или художник, близък до известния творец. Аукционната къща оценява картината на между $10 600 до $15 900.
Платното е купено от анонимен купувач за 910 000 долара – повече от 50 пъти над приблизителната стойност на картината по онова време. По-късно тя е идентифицирана като „творба от голямо значение“ на нидерланския художник.
След като анонимният купувач я изпраща на Sotheby’s, аукционната къща стартира 18-месечен изследователски проект, за да стигне до истинския й автор и стойност, съобщава CNN.
Изследването, включващо рентгенови лъчи и инфрачервени изображения, както и интензивни дискусии с водещи изследователи на Рембранд, кара Sotheby’s да заключи, че картината е „работа с автограф на Рембранд“.
Преди продажбата аукционната къща дава приблизителна стойност на произведението от $12.6 милиона до $18.8 милиона. Аукционната къща смята, че е нарисувана в началото на кариерата на Рембранд - около 1628 г., когато той би бил на 21 или 22 години и живее в град Лайден.

Рядка находка
По-голямата част от творбите на Рембранд висят в известни музеи по света, а почти всички от появявалите се на търг през последните три десетилетия са портрети, според Sotheby’s.
На този фон, „Поклонението на кралете“, която описва срещата между тримата мъдреци и бебето Исус, представлява „фантастична възможност“ в света на изкуството, смята Джордж Гордън, съпредседател на Old Master Paintings Worldwide в Sotheby's.
Най-ранното споменаване на картината е в опис от 1714 г. на колекционер в Амстердам. След това платното е предложено за продажба през 1814 г. и отново през 1822 г., след което изчезва до средата на 20-и век.
През 50-те години на миналия век картината е включена в музейни изложби и се споменава като произведение на Рембранд от водещи изследователи на художника, но през 1960 г. германският специалист по история на изкуството Курт Баух, който познава картината само от черно-бяла снимка, я описва като продукт на школата на художника, а не като негова собствена творба.
След това картината е „изцяло пренебрегната и напълно игнорирана в литературата за Рембранд“, според Sothebys.

Гордън казва пред CNN, че наддаващите на търга на Christie’s през 2021 г. „трябва да са помислили, че е много по-добра от описанието и че може да е Рембранд“.
Внимателното изследване на Sotheby's разкрива редица промени и ревизии, направени от художника, включително ореола на бебето Исус и украсата за глава на Дева Мария, според аукционната къща.
„Много малко наративни картини на Рембранд остават в частни ръце, което прави това платно рядка и вълнуваща възможност за частен колекционер или институция“, според Гордън.
„Тази изтънчена картина е в еднаква степен продукт на четката на Рембранд и неговия интелект.
Всички отличителни белези на стила му в края на 1620-те години са очевидни както във видимата боядисана повърхност, така и в долните слоеве, разкрити от науката, показвайки множество промени в хода на нейното създаване и хвърляйки нова светлина върху начина, по който е мислил“, добавя той.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
България се изкачва в класация на най-влиятелните паспорти през 2025 г.
03.04.2025Селото, в което всички снимат за YouTube
03.04.2025Пет признака, че е време да смените работата си
03.04.2025Брутна и нетна заплата - какво трябва да знаем?
03.04.2025За десетилетие: Светът е похарчил $8.5 трлн. за IT устройства
03.04.2025Спад в акциите на Nike, Adidas и Puma заради митата спрямо производствените им центрове в Азия
03.04.2025Прочети още
Орбан прие Нетаняху въпреки заповедта за арест на съда в Хага
darik.bgКитай и ЕС готвят реципрочни мерки срещу митата на Тръмп
darik.bgТурското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgГьозтепе на Стоилов обърна Бешикташ на Солскяер край Босфора за 1/2-финал в Купата
dsport.bgБУТОНКИТЕ: Вуцов спря алармата в Левски!
dsport.bgНова детска книга на български за Международния ден на детската книга: „Пазителят на Луната“ от Зошенка
9meseca.bg