Катедралата Нотр Дам си върна мястото в силуета на Париж миналата седмица.

И докато туристите и местните се тълпят пред една от най-големите забележителности на френската столица, част от списъка на ЮНЕСКО със световно наследство, във вътрешността на Нотр Дам работата продължава.

Близо 500 занаятчии са ангажирани с възстановяването й, за да отговорят на очакванията парижката забележителност да е готова за голямото й представяне пред обществеността след по-малко от година.

При неотдавнашно посещение на строителната площадка президентът Еманюел Макрон заяви, че работата продължава „по график“, като Нотр Дам ще отвори за обществеността на 8 декември 2024 г. - пет години и седем месеца след пожара, който засегна голяма част от 860-годишната сграда през април 2019 г.

„ До началото на Олимпийските игри през юли очакваме да премахнем скелето от горната част на кулата и да завършим по-голямата част от покрива, така че парижани и посетители от цял свят да могат да видят колко близо е катедралата до повторно отваряне,” посочва Филип Джост от публичния орган, отговорен за опазването и възстановяването на катедралата.

Монументални усилия

Според отговорните за възстановяването институции, близо 250 компании и художествени работилници във Франция са натоварени с „работа по ренесанса на катедралата“.

Това включва дърводелци, каменоделци, скулптори, стъклари и дори специалисти по музикални органи, които възстановяват органа на Нотр Дам - най-големия във Франция.

След пожара през 2019 г. първите две години работа са посветени на подсигуряване на сградата, проучване на проекти и възлагане на оферти. Фазата на възстановяване официално започва през септември 2021 г.

През последните месеци най-видимите постижения са възстановяването на рамката на покрива и големите горни галерии. Според Джост, 14 милиона посетители се очаква да се струпат в катедрата, за да видят резултатите от реставрацията.

21 век

Докато първоначалният вид на Нотр Дам ще бъде възстановен, президентът Макрон изрази желание нашият век да „има намери място сред многото други, отличаващи се в произведенията в катедралата“.

По-рано този месец той обяви състезание, в рамките на което съвременни художници имат възможност да пресъздадат шест от витражите от южната страна на Нотр Дам, за да „отбележат 21 век“.

Името на френския генерал, наблюдаващ реконструкцията на Нотр Дам и загинал в катастрофа по-рано тази година, беше гравирано в дървесината на сградата. Жан-Луи Георглин „ще остане завинаги“ част от Нотр Дам, заяви Макрон, който лично присъства на процеса на гравиране на 8 декември.

Имената на други, участвали в реконструкцията на Нотр Дам, също станаха част от знаменитата сграда. Запечатана тръба беше поставена в Златния петел, монтиран на върха й на 16 декември, с изброени на документ в нея 2000 имена.

Предишният петел на катедралата е открит повреден сред развалините ден след пожара. Вътре в него са мощите на двама светци, както и фрагмент от венеца от тръни на Христос, всички останали непокътнати и днес поставени в новия петел.

Старият петел - заедно с шестте стъклописа, които трябва да бъдат сменени - ще отидат в нов музей, посветен на Нотр Дам, чието откриване беше обявено наскоро от Макрон.

„Това ще бъде музей на изкуството, музей на историята, музей, който да опише строителството на Нотр Дам дьо Пари“, каза той.

Цената на възстановяването на Нотр Дам се очаква да бъде приблизително 700 милиона евро (767 милиона долара). Общо 846 милиона евро (928 милиона долара) са събрани като дарения от 340 000 души от 150 страни, според организацията, заета с реставрацията.

Джост посочва, че всички дарени пари, които не отидат за реконструкцията, ще бъдат използвани за „облагодетелстване на катедралата“ по други начини.