Концепцията за четиридневната работна седмица започва да набира сила в световен мащаб, като все повече компании започват да я прилагат, казва пред CNBC анализаторът в сферата на човешките ресурси Джош Берсин.

Наскоро Берсин и неговата консултантска компания Josh Bersin Company публикуваха анализ на фирмите, преминали на четиридневна работна седмица, разглеждайки общите практики, които са им помогнали да постигнат успех в този преход.

“Общото нещо при всички тези компании, които преминават успешно към 4-дневна работна седмица, е, че гледат на процеса като на начин за увеличаване на производителността, а не просто на налагането на работната седмица,” казва Берсин.

“И те го постигат чрез използването на технологични инструменти, като AI и други организационни съвети за намаляване на времето, което се губи,” допълва той.

Берсин очертава три подхода, които смята, че компаниите трябва да възприемат, за да си гарантират безпроблемен преход към 4-дневната работна седмица.

Тук не става въпрос за това 5 дни работа да бъдат натъпкани в 4

Берсин казва, че е погрешно инициативата за 4-дневната работна седмица да се определя като опит 5 дни работа да бъдат натъпкани в 4. Вместо това, компаниите би трябвало да гледат на инициативата като на проект за намаляване на работното време.

“При много от първите пробни периоди просто се вземаше същото количество работа и се натъпкваше в четири дни, така че всички работеха и вечер,” казва той. Този метод не е успешен, според Берсин.

Той не се противопоставя непременно на проблеми, които 4-дневната работна седмица има за цел да реши, като бърнаута.

Вместо това, експертът предлага на компаниите да гледат на това като на инициатива за производителност, “фокусирана върху възможното реализиране на 4-дневна работна седмица, а не просто като на налагането на 4 работни дни в седмицата.”

За да се постигне това, има някои неща, които трябва да се вземат предвид: трябва ли да провеждате срещите, които провеждате всяка седмица? Има ли определени проекти, за които губите време и които не са толкова важни за общата картина на целите на компанията?

Можете ли да подобрите общуването и да осигурите ресурси в компанията, така че служителите да не прекарват толкова много време в едни и същи разговори?

Повечето от компаниите, с които е разговарял Берсин, са помолили директно екипи вътре в самите компании да търсят пречки за производителността в начина, по който работят. Повечето екипи са развълнувани от идеята и имат желание да разберат какво могат да направят.

В доклада е посочена австралийската консултантска компания Inventium, която индивидуализира практиките за производителност, като например планира изискваща сериозна концентрация работа около дните или часовете, в които всеки служител или екип смята, че е най-продуктивен, което ѝ помага в прехода към 4-дневната работна седмица.

Компанията отчита 26% увеличение в производителността и 18% спад в нивата на стрес у служителите.

Изяснете и опростете отговорностите и това кой пред кого отговаря

Друга сериозна тенденция е увеличаване на производителността и намаляването на работното време чрез опростяване на това кой пред кого отговаря и изглаждане на организационната структура, казва Берсин.

Той твърди, че това носи много ползи, като ускоряване на комуникацията между групите и прави компанията по-динамична. Йерархичната структура дава на служителите стимули да работят по-усърдно заради възможността да получат повишение.

Този процес върви ръка за ръка с изясняването на отговорностите, тъй като без това би довел до загуба на производителност.

“Научаването на мениджърите да са много ясни относно това кой за какво е отговорен и опростяването на организацията, така че да няма много мениджъри, пести време,” казва Берсин.

“Ако всеки път, когато правя нещо, трябва да получавам одобрение от моя мениджър и всеки път, когато той прави нещо, трябва да се обръща към неговия мениджър, ще губим много време само от това движение нагоре-надолу по веригата,” допълва той.

Използвайте изкуствен интелект (AI) и други технологични инструменти

Технологични инструменти за производителност, в това число AI, може да пестят на служителите време, казва Берсин, а науката е на негова страна.

Проведен наскоро експеримент от Станфордския университет показва, че генеративният AI може да подобри производителността на работното място с 14%.

Друго проучване, проведено през 2023 г. от Autonomy, установява, че инструменти, като ChatGPT, могат да увеличат производителността и да освободят достатъчно време за 35 милиона американски работници, така че да преминат към 4-дневна работна седмица.

Преподавателят по организационна психология в Уортън Адам Грант е на същото мнение.

“Мисля, че има реален потенциал, може би за първи път от век насам, да се мисли за съкращаване на работната седмица,” казва Грант пред CNBC. “Може ли мениджърите да позволят на служителите да работят с 10% по-малко, ако са 20-30% по-продуктивни с AI?”

Берсин казва, че първоначалните затруднения в научаването как да се използват тези AI и технологични инструменти пречат на компаниите за разгръщат пълния си потенциал.

Преди да направят прехода към 4-дневна работна седмица, екипите трябва да обсъдят как биха могли да използвал наличните инструменти по-ефективно.

AI помощници, като разработения от Josh Bersin Company Galileo, може да пестят време на HR отделите в подготовката на оценки, документация на служители и курсове, казва той.

Уебсайтове за управление на проекти, като Asana и Trello, също разполагат с интегриран AI за автоматизирането на рутинни задачи и рационализиране на процеса по управление на проекти.

Берсин също така препоръчва използването на AI инструменти, които анализират използването на компютри от страна на служителите и препоръчват дни и часове за изпращане на имейли, според активността на служителя отсреща, което би могло да пести време в комуникацията в офиса.

Технологичните инструменти не е необходимо да са с AI. Предоставянето на служителите на възможност да пропускат срещи и просто да гледат записите на забързана скорост може да освободи време, което да се използва за допълнителен почивен ден.