Световната икономика е на път да запише най-слабия си растеж за петгодишен период от 30 години насам, според Световната икономическа банка.
От финансовата институция очакват ръстът на световната икономика да се забави в трета поредна година през 2024 г., намалявайки от 2.6% през 2023 г. до 2.4%.
След това икономическият растеж се очаква да нарасне леко до 2.7% през 2025 г., но темпът му за петте години от 2020 г. ще остане близо три четвърти от процентния пункт под средния растеж за предходното десетилетие.
И въпреки че световната икономика се оказа устойчива на фона на рецесионните рискове през 2023 г., нарасналото геополитическо напрежение ще предложи нови предизвикателства в краткосрочен план, заявиха от организацията.
В резултат на това повечето икономики ще растат по-бавно през 2024 и 2025 г., отколкото през предходното десетилетие.
“Имаме война в Източна Европа - руската инвазия в Украйна. Имаме сериозен конфликт в Близкия изток. Ескалация на тези конфликти би могла да се отрази сериозно на цените на енергийните продукти, което пък да повлияе на инфлацията и на икономическия растеж,” казва Айхан Косе, заместник главен икономист на Световната банка и директор на Prospects Group.
От банката предупреждават, че без “сериозна промяна в курса,” настоящото десетилетие ще остане в историята като “десетилетие на изгубените възможности.”
Развиващите се икономики ще бъдат засегнати най-силно
На регионална основа, икономическият растеж се очаква да отслабне най-много в Северна Америка, Европа, Централна Азия и Азиатско-тихоокеанския регион, най-вече заради по-слабия ръст на китайската икономика.
Има леко подобрение в прогнозата за Латинска Америка и Карибския басейн, които тръгват от ниска база, докато по-забележително ускоряване на икономическия растеж се очаква в Близкия изток и Африка.
Въпреки това, развиващите се икономики се очаква да бъдат засегнати най-силно в средносрочен план, тъй като слабата глобална търговия и затегнатите финансови условия оказват сериозно въздействие върху икономическия растеж.
“Икономическият растеж в краткосрочен план ще остане слаб, оставяйки много развиващи се страни, най-вече най-бедните, блокирани в капан – с парализиращи нива на дълг и ограничен достъп на храна за близо един на всеки трима души,” казва Индермит Гил, старши икономист и старши вицепрезидент на Световната банка.
Икономическият растеж на развиващите се икономики се очаква да бъде едва 3.9% през 2024 г., което е с над 1 процентен пункт под средното ниво за предходното десетилетие.
До края на годината хората в една от всеки 4 развиващи се държави и около 40% от страните с ниски доходи все още ще са по-бедни, отколкото са били в навечерието на пандемията от COVID-19 през 2019 г., казват от Световната банка.
Според финансовата институция, тези данни показват, че светът не успява да постигне целта си да превърне 20-те години на настоящия век в “трансформиращо десетилетие” за борбата с крайната бедност, основните заразни болести и климатичните промени.
От Световната банка смятат, че има възможност за обръщане на хода на нещата, ако правителствата действат бързо за увеличение на инвестициите и укрепване на рамките на фискалната политика.
“Инвестиционните бумове имат потенциала да трансформират развиващи се икономики и да им помагат да ускоряват енергийния преход и да постигат най-различни цели за развитие,” посочва Косе в доклада, публикуван преди Световния икономически форум през следващата седмица, на който международни бизнес и политически лидери се събират на годишна среща, за да обсъдят глобални политически, икономически и социални въпроси.
“За да предизвикат подобни бумове, развиващите се икономики трябва да приложат цялостни пакети от политики за подобряване на фискалната и паричната рамка, да разширят трансграничните търговски и финансови потоци, да подобрят инвестиционния климат и качеството на институциите,” казва той.
“Това е трудна работа, но много развиващи се страни са успявали да го направят преди. Ако бъде направено отново, това ще помогне за смекчаване на прогнозираното забавяне на икономическия растеж през останалата част от настоящото десетилетие.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Новата кадастрална система тръгва до края на годината
преди 9 минСъздават транснационален Черноморски клъстер за синя икономика
преди 1 часИталия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg