Ян Хациус прогнозира меко приземяване в края на 2022 г., когато мнозина се опасяваха, че рецесията е неизбежна.
Главният икономист на Goldman Sachs направи име през 2008 г., когато даде противоположна прогноза, предупреждавайки, че токсичните ипотеки ще предизвикат рецесия.
Сега Хациус предлага преобладаващо положителна прогноза по друга спорна тема в обществото днес – изкуственият интелект (AI) и какво означава технологията за щатската икономика.
В интервю за CNN Хациус казва, че е много уверен, че AI ще ускори значително икономическия растеж с времето, като направи служителите много по-ефективни.
“Гледам на технологията като на подобрител на производителността,” казва Хациус. “Голям брой служители в икономиката ще станат по-продуктивни. Това е много, много вероятно.”
Този тласък за производителността се очаква да бъде толкова значителен, че през миналата година накара Goldman Sachs да завиши дългосрочната си прогноза за ръста на БВП на САЩ.
AI чатботове могат да помагат на служители да обсъждат идеи, да извършват изследвания, да пишат доклади, да изготвят презентации, да се образоват по нови теми и да отличават модели в огромни масиви от данни.
Дори министерството на финансите на САЩ и данъчната служба прибягват до AI в борбата с финансовите престъпления и откриването на укриващите данъци.
Разбира се, това не означава, че изкуственият интелект е идеален. Не е. AI чатботовете са обвинявани в пристрастия и създаването на исторически неточни образи на хора. AI инструментите също така са известни с това, че понякога “халюцинират” по много правдоподобен начин.
AI ще унищожи някои професии и ще стимулира други
Има много реален риск AI да замени някои служители. Генеративният AI вече е способен да пише подробни имейли, да обобщава цели книги, да изготвя остроумни реклами и да създава реалистични изображения — все задачи, които преди това само хората можеха да вършат.
“Технологията ще унищожи заетостта в някои сфери,” казва Хациус. “Ще има части от пазара на труда, в които задачите могат да бъдат заменени. До известна степен, това ще доведе до намаляването на заетостта в тези сфери. В същото време обаче, ще има други начини за създаването на иновации и на повече работни места в други области.”
Служителите „с бели якички“ са считани за особено уязвими на тези промени. От Goldman Sachs изчислиха преди време, че около 300 милиона работни места по света може да бъдат автоматизирани в някаква степен от генеративния AI.
Подкрепа за БВП
Хациус признава, че е трудно да се предскаже точно кои професии ще бъда унищожени и кои спасени.
“Това е историята на икономическия растеж и иновациите в продължение на стотици години – имате иновация, която на практика пести труд и намалява заетостта в някой сфери, но я повишава в други,” посочва той.
“Трудно е да се каже как ще се прояви този баланс в краткосрочен план. Това, в което съм много по-уверен обаче, е, че технологията може да увеличи значително икономическия растеж с времето.”
Тласъкът, който AI ще даде на производителността, ще помогне за неутрализирането на стагниращата работна сила в САЩ и на други места, казва Сатиен Сангани, икономист и главен изпълнителен директор на Alation.
“Много от представителите на поколението, родено след края на Втората световна война, се пенсионират, а работната сила все повече не достига. AI може да помогне за забавянето на темпа на разпадане на работната сила,” допълва експертът.
Той дава пример с това как AI чатботове могат да помагат на служители в хотели с недостатъчно персонал и на медицински служители, които изпитват затруднения с информацията в сложни медицински досиета.
“Тези служители ще бъдат допълнени, а не заменени от AI,” казва Сангани, който обаче посочва, че на някои места AI ще замени служители.
МВФ предупреждава, че AI може да задълбочи неравенството
Дори и AI да ускори икономическия растеж, няма гаранция, че всички ще се облагодетелстват.
По-рано през годината Международният валутен фонд изчисли (МВФ), че близо 40% от работните места по света може да бъдат засегнати от AI и предупреди, че тази тенденция вероятно ще задълбочи неравенството.
В тази връзка, от МВФ призоваха правителствата да изградят мрежи за социална сигурност и програми за преквалификация на служителите.
Междувременно, инвеститорите продължават да бъдат запленени от потенциала на изкуствения интелект. Те инвестират милиарди долари в акции на компании от сферата, подхранвайки нова златна треска на Уолстрийт.
Някои обаче се притесняват, че AI бумът е прекален. Инвеститорът Джеръми Грантъм, който предсказва дотком срива през 2000 г. и финансовата криза от 2008 г., наскоро предупреди, че AI е балон, който може да започне да изпуска въздух.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Швейцария - европейският лидер по железопътни пътувания
преди 23 минСкромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 1 часАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 1 часApple иска да превърне Siri в конкурент на ChatGPT
преди 1 часКои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 3 часаAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 3 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОчаквайте на живо: Жребият на България в Лига на нациите
dsport.bgБивша звезда на Бока и Берое разплака Ривър и тръгнаха да го бият (ВИДЕО)
dsport.bgНад 400 гости станаха част от магията на 'Денят на жената предприемач 2024'
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg