Всичко, което Bentley трябваше да направи, за да се изкачи на следващото ниво, беше да разчита повече на своя луксозен статут.

Преди няколко години легендарната британска марка реши да удвои усилията си отношение на опциите си за персонализация на автомобилите, като засега тази стратегия се очаква печеливша, според Bloomberg.

Всъщност, автопроизводителят в момента изпитва затруднения да отговори на търсенето за премиум опции и други избрани доработки. Настоящото търсене на персонализация е по-голямо от когато и да било в 105-годишната история на Bentley.

Не е изненадващо, че ако някой е готов да похарчи над 200 000 долара за автомобили, би искал да има колкото се може повече думата относно неговия цвят, облицовките в купето и кожата, която покрива меките седалки.

Седем на всеки десет купувачи през миналата година са поръчали доработки по автомобилите си за над 40 000 евро, а няколко са пожелали толкова допълнителни неща по поръчка, че са удвоили цената на колите им, пише FT.

Един от клиентите е поискал в купето да бъде използван дървесен материал от неговата гора, а друг е пожелал върху автомобила да бъдат поставени въглеродни влакна на стойност 400 000 евро, казват от компанията.

“Клиентите го искаха, ние го индустриализирахме и сега това се разраства експоненциално,” посочва главният изпълнителен директор на Bentley Ейдриън Холмарк.

Желанието за поръчкови автомобили е помогнало за неутрализирането на сериозния спад в търсенето в Китай през първото полугодие, което е довело до спад в оперативната печалба на Bentley до 589 млн. евро през 2023 г.

Компанията е продала 13 560 автомобила през миналата година, което представлява 11% спад на годишна база, но това е третият най-голям брой в историята. Общите приходи достигат 2.9 млрд. евро, като намаляват с 13% на годишна база.

През 2019 г., последната година преди пандемията, Bentley отчете 65 млн. евро печалба от продажбата на 11 000 автомобила, както и приходи в размер на 2 млрд. евро.