Изкуственият интелект (AI) разполага с потенциала да намали броя на случаите на пропуснати счупени кости при анализ на рентгенови снимки, казват от Националния институт за върхови постижения в здравеопазването и грижите (NICE) на Великобритания.

Според организацията, резултатите от проучвания предполагат, че технологията е безопасна и би могла да ускори диагностицирането, облекчавайки натиска върху клиничните специалисти и намалявайки необходимостта от последващи прегледи.

Четири инструмента с AI предстои да бъдат препоръчани за употреба в спешните грижи в Англия, докато се събират доказателства за ползите от технологията.

AI няма да работи сам – всяка снимка ще бъде преглеждана и от лекар.

От NICE казват, че в между 3 и 10% от случаите се пропускат счупени кости и това е най-често допусканата диагностична грешка в спешните отделения.

Обучените експерти, които заснемат и анализират хиляди рентгенови снимки всеки ден в Националната здравна каса (NHS) на Великобритания, не достигат и са силно претоварени.

Процентът на свободните работни места е 12.5% за рентгенолози и 15% за рентгенографи, според дългосрочния план за NHS в Англия. Решението, според NICE, е да се използва силата на AI, който да работи заедно с клиничните лекари.

Според Марк Чапман, директор Здравни технологии в NICE, това би направило тяхната работа по-лесна.

“Тези AI технологии са безопасни за употреба и могат да забелязват фрактури, които хората може и да пропуснат, предвид натиска и изискванията, при които работят тези професионалисти".

Чапман смята, че AI инструментите биха могли също така да ускорят диагностицирането и да намалят броя на необходимите последващи прегледи заради пропусната фрактура по време на първоначалната оценка.

От NICE казват, че е "малко вероятно" технологията да доведе до повишение на грешните диагнози или ненужните насочвания към клиники за фрактури, защото рентгеновите снимки винаги ще бъдат гледани и от рентгенолог.

Процесът би бил по-добър, отколкото клиничен лекар сам да разглежда снимките.

Потенциалът за използването на AI в здравеопазването е огромен. Технологията вече се използва за засичането на ранни признаци на рак на гърдата при скенери, да забелязва кои хора са застрашени най-много от инфаркти и да прогнозира кога ще дойде следващата пандемия.

Консултациите във връзка с проекта за насоки на NICE относно тази употреба на AI ще приключи на 5 ноември.