• Новата управа на Венеция, начело със Симоне Вентурини, обмисля значително повишаване на входната такса за еднодневни посетители.
  • Предложението е таксата да скочи от сегашните 5-10 евро на 30 до 50 евро в най-натоварените дни, като целта е да се намали свръхтуризмът и да се съберат средства за поддръжка на града.
  • Идеята се подкрепя и от Асоциацията на венецианските хотелиери.

Посетителите на Венеция, които не планират нощувка в града, може скоро да се сблъскат със значително по-висока „входна такса“.

Новата десноцентристка управа на града, оглавявана от Симоне Вентурини, обмисля драстично увеличение на налога, който в момента е между 5 и 10 евро.

Според италиански медии, сред които „Скай Ти Джи 24“, „Пост“, „Фато куотидиано“ и АНСА, новото предложение предвижда таксата да достигне между 30 и 50 евро. Идеята се подкрепя и от Асоциацията на венецианските хотелиери.

Ръст на таксата в най-натоварените дни

Официално предложение в тази насока градоначалникът на Венеция Вентурини ще направи в идните седмици.

30 евро или в някои случаи 50 евро ще се плащат обаче в дните, в които има най-голямо струпване на туристи в Града на каналите. Това ще накара повече туристи да пренасочат визитата си във Венеция вместо през лятото за периода ноември-февруари.

По-високата входна такса ще бъде използвана за поддръжката на града.