Самолетите трябва да увеличат полетното си време и да летят по-бавно, за да намалят емисиите, предполага ново проучване.
Нов анализ, извършен от университета в Кеймбридж, определя поредица от устойчиви цели, чрез които авиационната индустрия да се опита да намали въздействието си върху изменението на климата и да направи постигането на нулеви нетни емисии до 2050 г. по-реалистично.
Проучването установява, че в момента авиацията допринася за увеличаване на скоростта на глобалното затопляне с около четири процента, като 2.5 от тях се дължат единствено на глобалните емисии на CO2.
Съгласно настоящите индустриални стандарти, учените от Кеймбридж смятат, че авиацията все още е сериозно изостанала в изпълнението на ангажиментите за нулеви емисии до 2050 г. от правителства и организации по целия свят.
Анализът поставя четири реалистични цели за постигане до 2030 г., за да направи ангажимента до 2050 г. по-лесен за реализиране, включително:
- по-нататъшни изследвания за избягване на облаци (контрайли), създадени от самолети,
- по-добро сътрудничество между правителствата и индустрията,
- създаване на по-устойчиво гориво
- експериментиране с нови технологии.
Университетът предлага и „смела мярка“ – да се намали изгарянето на гориво чрез удължаване на времето за полет, като машината лети малко по-бавно от обичайното.
Намаляването на скоростта на полета с около 15 процента, според проучването, би намалило изгарянето на гориво с 5 до 7 процента. Може да се наложи в бъдеще самолетите да бъдат проектирани да летят с по-ниски скорости, за да стане тази промяна постижима.
Недостатъкът от това ще падне върху пътниците, тъй като времетраенето на трансатлантическия полет, например, ще се увеличи с около 50 минути, което потенциално ще окаже отрицателно въздействие върху производителността на авиокомпаниите и търпението на пътуващите.
Докладът обаче предполага, че увеличеното време за полет може да бъде компенсирано от по-добра организация на летището, като например намалено време за чакане.
Докато подобни промени ще изискват корекции в цялата система, този ход може да доведе до 50% намаление на изгореното гориво до 2050 г.
Други „смели мерки“ включват по-бързо изграждане на нови самолети, така че по-старите да могат да бъдат пенсионирани и т.н.
Професор Роб Милър, директор на университетската лаборатория Whittle, казва, че причината смелите мерки да не се прилагат в момента е, че изискват „промяна на целия системен процес“.
„Авиокомпаниите не могат да ги направят сами, нито пък производителите или летищата“, казва той пред The Times. „Не че някой не иска, просто сложността на системата я прави много трудна за изпълнение.“
Докладът на университета ще бъде представен на лидерите в индустрията тази седмица в Ню Йорк.
„Авиацията се намира в ключов момент, подобно на автомобилната индустрия в края на 2000 г.“, казва Милър.
„Тогава дискусиите бяха съсредоточени около биогоривата, като заместител на бензина и дизела – докато Tesla революционизира бъдещето с електрически превозни средства. Нашият петгодишен план е предназначен да ускори тази точка на вземане на решения в авиацията, като я постави на пътя за постигане на нулеви емисии до 2050 г.“
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Румънски коледен базар на второ място сред най-добрите в Европа за 2024 г.
15.10.2024Google ще захранва AI центровете си за данни с ядрена енергия
15.10.2024Когато вагон-ресторантите са върхът на лукса в Европа
15.10.2024Годишната инфлация на най-ниски нива от март 2021 г.
15.10.2024Жилищата в Солун - по-скъпи от тези в Атина
15.10.2024Човешкото обоняние - по-силно, отколкото се смяташе
15.10.2024Прочети още
България си взима последно сбогом с легендата Кирил Маричков (СНИМКИ)
darik.bgЗапочва работа по план на строеж на тунел под Петрохан
darik.bgМария Бакалова разкрива как се подготвя за ролята си в „Стажантът“ и споделя мнението си за Тръмп
darik.bgИлиан Илиев: Следващите два мача са решаващи за бъдещето ми в националния отбор (ВИДЕО)
dsport.bgКапитанът Десподов: Срамна загуба
dsport.bgЛекари спасиха 8-месечно бебе с чуждо тяло, престояло 5 дни в гърлото му
9meseca.bgКак да обзаведете дизайнерска детска стая
idei.bg5 необичайни рецепти с тиква за октомври и Хелоуин
idei.bgТенденции в обзавеждането на дома през 2025
idei.bg