• Финансовият министър Гълъб Донев определи проекта за бюджет за 2026 г. като „бюджет на реалността“, който цели да възстанови нормалността в държавните финанси.
  • В него са заложени мерки като вдигане на максималния осигурителен доход, таван на заплатите в държавните дружества и промени при осигуровките на държавните служители.
  • Според Донев тези стъпки ще осигурят предвидимост за бизнеса и по-добри социални обезщетения за гражданите.

„Политиките на партия „Прогресивна България“ ще ги видим в проекта за бюджет за 2027 г., а това, което сме предложили сега, е бюджетът на реалността.“

Това коментира заместник министър-председателят и министър на финансите Гълъб Донев за БНТ.

Той припомни, че проектобюджетът за 2026 г. отчита направените вече разходи от двете последни правителства. От началото на годината са изразходвани допълнително около 1.1 млрд. евро, макар че е действал т.нар. удължителен бюджет.

"Правителството се опитва да върне нормалността в държавните финанси"

По думите на вицепремиера с мерките, които предлага, правителството се опитва да върне нормалността в държавните финанси, така че държавата да се развива, бизнесът да функционира в предвидима среда и да не бъде изненадван с решения, които са от днес за утре.

Вдигането на максималния осигурителен доход на 2 300 евро ще се отрази нищожно върху доходите на хората, но срещу това те ще получат много по-високи обезщетения в случай на безработица, болест, майчинство, трудова злополука, както и по-високи пенсии, обясни министър Донев. От тази мярка осигурените лица печелят, категоричен е финансовият министър.

"На България ѝ е необходима сериозна административна реформа. Тя трябва да бъде извършена смело и да отчете всички промени, които настъпиха през годините – дигитализацията, електронното управление, необходимостта от по-малко дублиращи се структури. След функционален анализ ще стане ясно кои администрации могат да бъдат обединени, кои услуги могат да бъдат централизирани и дигитализирани, така че гражданите и бизнесът да получават по-качествено обслужване с по-малко административна тежест."

Вицепремиерът напомни, че когато бе въведено правилото държавата да плаща осигурителните вноски на държавните служители, заплатите им са били намалени.

“Сега, след като обществото настоява те да плащат личните си осигуровки като всички останали, е справедливо възнагражденията им да бъдат увеличени така, че нетният им доход да остане непроменен."

Държавните служители няма да загубят нетните си доходи, но ефектът върху фиска ще дойде едва през 2028-2029 г.

Вицепремиерът Гълъб Донев в студиото на „Денят започва с Георги Любенов“ по БНТ; ©Министерство на финансите

Финансовият министър потвърди, че ще бъде сложен таван на заплатите на ръководствата на всички дружества с над 50 на сто държавно участие.

„Заплатите трябва да бъдат обвързани с резултатите. Не е нормално всяка година да говорим за безводие и за тежко състояние на ВиК дружествата, а същевременно ръководствата им да получават несъразмерно високи възнаграждения. Същото важи и за държавните горски предприятия.“

Вицепремиерът каза, че единствено миналата година ТОЛ системата е събрала 1 млрд. лева, при това за първи път. Предложеното увеличение с 30% на всички винетки всъщност означава, че ако човек си купи годишна винетка, тя ще му струва с 1.20 евро повече на месец.

Запитан за философията на бюджета, Гълъб Донев каза, че бюджетът е на реалността, защото се довършват политики, които са заложени от предишните управления и са довели страната до свръхдефицит.

И припомни отново, че в инвестиционната програма за общините са били заложени проекти, които не са осигурени финансово и тези плащания трябва да се извършат сега.