Google се отказа от ангажимента си да се въздържа от използването на изкуствен интелект (AI) за потенциално опасни приложения, като оръжия и наблюдение, според обновените “Принципи за AI” на компанията.
В предишната версия на „Принципите за AI“ се посочваше, че компанията няма да разработва “оръжия или други технологии, чиято основна цел или приложение е да причиняват или да улесняват пряко нараняването на хора,” и “технологии, които събират или използват информация за наблюдение в нарушение на международно приетите норми.”
Тези цели вече отсъстват от „Принципите за AI“ на компанията.
“Има глобална конкуренция за лидерство в сферата на AI в условията на все по-сложна геополитическа обстановка,” се посочва в блогпост от тази седмица, чийто съавтор е Демис Хасабис, главен изпълнителен директор на Google DeepMind.
“Ние смятаме, че демокрациите трябва да водят в разработването на AI, насочвани от основни ценности, като свобода, равенство и уважение към човешките права.”
Обновените принципи на компанията отразяват засилващите се амбиции на Google да предложи своята AI технология и услуги на повече потребители и клиенти, сред които има и правителства.
Промяната също така е в тон със засилващата се реторика на лидери от Силициевата долина за състезание от типа „победителят печели всичко“ в сферата на AI между САЩ и Китай.
Главният технологичен директор на Palantir Шам Санкар заяви, че “ще са необходими усилия от страна на цялата нация, които се простират далеч извън тези на министерството на отбраната, за да победим като нация.”
В предишната версия на AI принципите на компанията се казваше, че Google “ще взема предвид широк набор от социални и икономически фактори.”
Новите принципи гласят, че Google ще “продължава да действа там, където компанията смята, че цялостните вероятни ползи надхвърлят значително предвидимите рискове и недостатъци.”
В своя блогпост от вторник Google посочва, че компанията ще “продължи да спазва широко приетите принципи на международното право и човешките права, като винаги ще оценява конкретна работа, преценявайки внимателно дали ползите надхвърлят значително потенциалните рискове.”
The Washington Post съобщи първи за новите принципи за AI преди публикуването на финансовите резултати на Google за четвъртото тримесечие.
Резултатите на компанията не оправдаха очакванията на Уолстрийт, което доведе до поевтиняване на акциите на компанията майка Alphabet с до 9% в следборсовата търговия.
Google създаде своите AI принципи през 2018 г., след като отказа да поднови договор с правителството на име Project Maven, който подпомагаше властите в анализирането на видеоклипове от дронове с помощта на изкуствен интелект.
Преди прекратяването на сделката няколко хиляди служители подписаха петиция срещу договора, а десетки напуснаха в знак на протест срещу участието на Google.
Компанията също така се отказа от наддаването за държавна поръчка на Пентагона в сферата на облачните технологии на стойност 10 млрд. долара, отчасти защото “няма как да бъде сигурна”, че тя ще бъде в съответствие с AI принципите ѝ, обявиха тогава от Google.
Рекламирайки своята AI технология пред клиенти, ръководството на компанията преследва агресивно държавни поръчки, което пък породи напрежение сред служителите ѝ в някои сфери.
През миналата година Google освободи над 50 служители след поредица от протести срещу Project Nimbus - съвместен правителствен проект с Amazon на стойност 1.2 млрд. долара, който предоставя на правителството и армията на Израел услуги в сферата на облачните технологии и AI.
Ръководител на компанията многократно заявяваха, че договорът не нарушава нейните “Принципите за AI.”
Въпреки това, документи показаха, че споразумението на компанията позволява предоставянето на Израел на AI инструменти, които включват категоризация на изображения, проследяване на обекти, както и разпоредби за държавни производители на оръжия.
През декември New York Times информира, че четири месеца преди компанията да подпише договора за Nimbus, ръководители в Google са изразили опасения, че сделката ще навреди на репутацията ѝ и “че облачните услуги на Google биха могли да бъдат използвани за нарушаване на човешките права.”
Междувременно, компанията потиска вътрешните дискусии около геополитически конфликти, като войната в Газа.
През септември Google е обявила актуализирани насоки за своя вътрешен форум Memegen, които допълнително ограничават политическите дискусии относно геополитическо съдържание, международни отношения, военни конфликти, икономически действия и териториални спорове, според вътрешни документи, с които тогава са се запознали от CNBC.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Ново проучване: Решавайте проблемите сутрин
преди 28 минНай-голямата китайска енергийна компания с рекорден добив на въглища
преди 40 минКитайски летящ робот ще търси вода на обратната страна на Луната
преди 1 часЕС се готви за трансатлантическа търговска битка
преди 1 часGoogle се отказа от ангажимента си да не използва AI за оръжия и наблюдение
преди 2 часаВръщане на стока от физически магазин – само при дефект или при добра воля на търговеца
преди 2 часаПрочети още
„Ривиерата на Близкия изток“: Тръмп предлага САЩ да завземат и развиват Газа
darik.bgИспания може да намали работната седмица до 37,5 часа
darik.bgБившият президент Джо Байдън подписа с топ агенция за таланти в Ел Ей
darik.bgДокъде стигна строежът на „Армията“ и кога ЦСКА ще играе на новия стадион? (ВИДЕО)
dsport.bgСъпругата на Георги Костадинов: Ходила съм на „Герена“ преди него
dsport.bgЕдно слънчево дете се бори за живота си - нека му помогнем
9meseca.bg