Икономиката на Калифорния изпревари тази на Япония - американският щат вече е четвъртата най-голяма икономическа сила в света.

Губернаторът на щата Гавин Нюсъм се похвали с новите данни от Международния валутен фонд (МВФ) и Бюрото за икономически анализи на САЩ, които показват ръста на икономиката на Калифорния.

Данните сочат, че брутният вътрешен продукт (БВП) на Калифорния е достигнал 4.10 трлн. долара през 2024 г., изпреварвайки този на Япония (4.01 трлн. долара). Така американският щат в момента изостава единствено след Германия, Китай и САЩ, като цяло. Според Нюсъм:

"Калифорния не само е в крак със света, но и определя темпото."

Новите данни излизат на фона на изказвания на губернатора срещу митата на президента Доналд Тръмп и опасенията му относно бъдещето на икономиката на щата.

Калифорния има най-голям дял от производството и селскостопанската продукция в страната. Щатът също така е дом на водещи технологични иновации, център на световната развлекателна индустрия и може да се похвали с двете най-големи морски пристанища в САЩ.

Нюсъм, който е виден демократ и евентуален кандидат за президент на САЩ през 2028 г., заведе съдебно дело, с което оспорва правомощията на Тръмп да налага мита, които доведоха до сътресения на световните пазари и в сферата на търговията.

Тръмп наложи 10% мита на почти всички държави, които изнасят за САЩ, след като обяви 90 дни пауза за по-високите ставки. Допълнителни 25% бяха наложени на Мексико и Канада. Митата спрямо Китай доведоха до пълномащабна търговска война с втората най-голяма икономика в света.

Тръмп наложи мита, които достигат 145% за някои китайски стоки, а Китай отвърна със 125% налог върху американски продукти.

Неговата администрация обяви миналата седмица, че когато новите мита бъдат добавени към тези, които вече са в сила, ставките за някои от китайските стоки може да достигнат 245%.

Нюсъм вече е изразявал опасенията си за бъдещето на икономиката на щата.

"Ние отбелязваме този успех, но осъзнаваме, че нашият прогрес е заплашен от безразсъдната политика по митата на настоящата федерална администрация. Икономиката на Калифорния движи нацията и тя трябва да бъде защитавана."

Тръмп, от своя страна, е заявявал, че неговата търговска война единствено изравнява силите в сферата на търговията, след като години наред щатските стоки са били облагани.

Митата имат за цел да насърчат завръщането на заводи и работни места в САЩ. Това е един от основните стълбове на неговата икономическа програма, както и понижение на лихвите, насочено към намаляване на разходите по кредитите за американците.

Новите данни сочат, че БВП на Калифорния се нарежда на четвърто място в света след тези на САЩ (29.18 трлн. долара), Китай (18.74 трлн. долара) и Германия (4.65 трлн. долара). Те също така показват, че икономиката на Калифорния расте най-бързо от тях.

Японската икономика е поставена под натиск заради намаляващото и застаряващо население на страната, което означава, че работната сила се свива, а разходите за социални грижи нарастват.

Тази седмица МВФ занижи прогнозата си за икономическия растеж на Япония и прогнозира, че централната банка на страната ще повишава лихвите по-бавно от очакваното заради ефекта от по-високите мита.