Майкъл Фортин е в сърцето на златната ера на стрийминга в Холивуд.

Актьорът и въздушен кинематограф превръща хобито си да управлява дронове в печеливш бизнес през 2012 г., точно когато стрийминг войните започват. В продължение на десетилетие той използва дронове, за да заснема кадри за филми и телевизионни продукции за Netflix, Amazon и Disney.

Сега той отново е на прага на това да остане без дом. Фортин е изгонен от имота си в Хънтингтън бийч, който споделя със своята съпруга и двете си малки деца, а сега има заповед да напусне и апартамента му в Лас Вегас, в който се местят, защото вече не могат да си позволят да живеят в Южна Калифорния.

“Спестявахме, за да си купим къща, имахме пари, бяхме направили нещата по правилния начин,” казва той. “Преди две години не се притеснявах да излизам на вечеря със съпругата и децата ми и да похарча 200 долара. Сега се притеснявам да изляза и да похарча 5 долара за меню в McDonald's.”

В продъжение на повече от десетилетие бизнесът процъфтява в Холивуд, като студиата се надпреварват да настигнат нови компании, като Netflix и Hulu. Добрите времена обаче приключват през май 2023 г., когато сценаристите от Холивуд обявяват стачка.

Стачките 

Стачките продължават няколко месеца и отбелязват първия случай от 60-те години на миналия век, в който сценаристи и актьори обединяват усилия, с което на практика спират холивудските продукции. Вместо обаче да се завърнат с гръм и трясък, в годината след края на стачките продукциите спират.

Проекти са отменени, продукции са свалени, а в много филмови студия има съкращения на служители, като последното от тях е Paramount. През миналата седмица там имаше втори кръг на съкращения, като легендарната филмова компания се очаква да освободи 15% от служителите си преди сливането със Skydance.

Безработицата във филмовата и телевизионната индустрия в САЩ е на ниво от 12.5% през август, но мнозина смятат, че тя, всъщност, е доста по-високо, защото много служители в сферата или не подават молби за помощи при безработица, защото не отговарят на условията, или пък вече са използвали правото си на тях, след като месеци наред са без работа.

Като цяло, броят на щатските филмови и телевизионни продукции намалява с около 40% през второто тримесечие на 2024 г., в сравнение със същия период на 2022 г. В глобален мащаб спадът за този период е 20%, сочат данни на ProdPro.

Това означава по-малко нови филми и сериали за зрителите.

Експерти обаче твърдят, че стрийминг бумът не е бил устойчив. А студията се опитват да намерят начини да бъдат рентабилни в един нов свят, в който хората не плащат за кабелна телевизия, финансирана от реклами.

“Въздухът излезе от балона със съдържание,” казва Матю Белони, основател на изданието Puck News, което отразява развлеекателната индустрия. “Криза е добра дума. Опитвам се да не вдигам тревога, но хората го усещат като криза.”

Част от бума е подхранен от Уолстрийт, когато технологични гиганти, като Netflix, отчетоха рекорден ръст, а акциите на студия, като Paramount, поскъпнаха значително заради това, че започнаха да предлагат собствени стрийминг услуги.

“Това доведе до прегряване на пазара на съдържание. Само преди няколко години имаше стотици сериали, а след това фондовият пазар спря да възнаграждава това,” казва Белони.

“Netflix се срина, както и всички останали компании. След това Netflix се възстанови, но другите наистина изпитват затруднения да се излязат отново на печалба.”

Задно със спукването на стрийминг балона, някои продукции биват примамвани да напуснат Калифорния заради привлекателните данъчни стимули в други щати и държави.

В Лос Анджелис са толкова загрижени от забавянето, че кметът Карън Бейс създаде работна група през миналия месец, която да обмисли нови стимули за филмовото производство в Холивуд.

“Развлекателната индустрия е от съществено значение за икономиката на района на Лос Анджелис,” заяви Бейс при обявяването на плана, обяснявайки, че тя е “крайъгълен камък” в икономиката на града и осигурява стотици хиляди работни места.

Изнесени наскоро данни сочат, че развлекателната индустрия допринася с над 115 млрд. долара годишно към икономиката в региона, а заетостта, която осигурява, е за над 681 000 души, според кмета.

Стачките на сценаристите и актьорите продължиха месеци и доведоха до договори с профсъюзите, които предлагат повече пари и протекции срещу изкуствения интелект (AI).

Дънкан Крабтрий, главният преговарящ с Гилдията на екранните актьори, заяви пред BBC, че известна консолидация в Холивуд е била неизбежна. Той е оптимист, че филмовите и телевизионните продукции скоро ще наберат отново скорост.

“Това, което прави тези компании специални и им дава уникалната способност да създават стойност, са техните отношение с креативни служители,” казва той.

Холивуд “винаги смята, че е в криза,” казва той. “Това е град, който постоянно е изправен пред технологични иновации и всякакви промени, което е част от магията. Част от поддържането на съдържанието свежо е всеки да разбира идеята, че нещата не винаги трябва да бъдат каквито са били.”

Компанията за дронове на Фортин е работела почти всеки ден преди стачките. Сега той е пускал дроновете само в 22 дни за годината, откакто приключиха стачките.

Като актьор пък е работил едва 10 дни. Приемал е и друга работа, за да свързва двата края, но заплащането едва покрива разходите за гориво, за да се придвижи от Лас Вегас до Лос Анджелис.

“Беше страхотна вълна, но всичко се срина,” казва Фортин, след като е управлявал дроновете си в продължение на ден за продукцията Platonic на AppleTV+, което е първата му работа с дронове от април.

“Малко по малко започва да се появява работа,” казва той в микробуса си преди да потегли за Лас Вегас за изслушване в съда, където оспорва заповедта да напусне дома си.

“Холивуд ми даде всичко. Но имам чувството, че индустрията обърна гръб на много хора, не само на мен.”