В студен зимен следобед в Сеговия, Централна Испания, туристи са се събрали в подножието на римския акведукт в града, като разглеждат известните му арки и правят селфита.

Много от посетителите са испанци, но има и хора от други европейски държави, азиатци и латиноамериканци, като всичките те са привлечени от историческото очарование на Сеговия, гастрономията и местоположението на града точно отвъд планините северно от Мадрид.

"По време на пандемията имаше момент, в който мислех, че туризмът може би никога няма да е като преди," казва пред BBC местният гид Елена Мирон.

"Сега обаче нещата са много добре и смятам, че тази година ще бъде добра, като 2023 и 2024 г. Щастлива съм, защото мога да се издържам с тази работа, която обичам."

Испания приема рекордните 94 милиона посетители през 2024 г. и вече се конкурира с Франция, която е посетена от 100 милиона, за най-посещаваната от чуждестранни туристи държава.

Ръстът на туризма след пандемията е основна причина за това четвъртата най-голяма икономика в еврозоната да отчита с лекота по-голям растеж от тези на Германия, Франция, Италия и Обединеното кралство, нараствайки с 3.2% през миналата година.

За сравнение, германската икономика се свива с 0.2% през 2024 г., докато тази на Франция нараства с 1.1%. Ръстът на БВП на Италия е 0.5%, а за Великобритания се очаква да е 0.9%.

Всичко това обяснява защо списание Economist определи Испания за най-добре представящата се икономика в света.

"Испанският модел е успешен, защото е балансиран и това е нещото, което гарантира устойчивостта на растежа," казва Карлос Куерпо, министър на икономиката на страната. Той посочва, че Испания допринася с 40% към ръста на икономиката на еврозоната през миналата година.

Въпреки че подчертава важността на туризма, Куерпо също така посочва финансовите услуги, технологиите и инвестициите като фактори, които помагат на Испания да се завърне от дълбините на пандемията, когато БВП на страната се сви с 11% за една година.

"Излизаме от пандемията без белези и модернизираме нашата икономика, като по този начин повишаваме и потенциала за растеж на БВП".

Този процес на модернизация е подпомогнат и от средствата по Плана за възстановяване и устойчивост на ЕС. Испания трябва да получи до 163 млрд. евро до 2026 г., което я прави най-големият бенефициент на тези средства, заедно с Италия.

Испания инвестира средствата в националната железопътна система, в нискоемисионни зони в градовете, както и в индустрията на електромобилите, и в субсидии за малките компании.

"Публичните разходи са високи и допринасят с близо половината от нашия растеж след пандемията," казва Мария Хесус Валдеморос, преподавател по икономика в испанското бизнес училище IESE.

Икономическият растеж на други водещи европейски икономики беше ограничен от това, че разчитат повече от Испания на индустрията, която "изпитва сериозни затруднения в момента заради фактори, като високите цени на енергията, конкуренцията от Китай и други азиатски държави, разходите за прехода към по-устойчив екологичен модел и търговския протекционизъм", казва тя.

Другото голямо предизвикателство за Испания след пандемията беше кризата с разходите за живот, предизвикана от проблемите с веригите на доставки и руската инвазия в Украйна през 2022 г.

Годишната инфлация в страната достигна 11% през юли същата година, като цените на енергийните продукти засегнаха испанците особено тежко, но до края на 2024 г. ръстът на цените намаля до 2.8%.

Мадрид смята, че предоставените субсидии за намаляване на разходите за горива и насърчаването на използването на градски транспорт са били от ключово значение за смекчаването на ефекта от повишението на енергийните цени, както и няколкото увеличения на минималното заплащане.

В пика на европейската енергийна криза Испания и Португалия също така договориха с Брюксел т. нар. "Иберийско изключение", което им позволява да ограничават цената на газа, използван за генерирането на електричество, за да се намалят сметките на потребителите.

Куерпо твърди, че подобни мерки са помогнали за справяне с традиционната уязвимост на Испания на икономически сътресения.

"Испания вече е по-устойчива на последователни сътресения, в това число инфлационния шок, който дойде с войната в Украйна. Смятам, че това е част от цялостната защита, който сме осигурили за нашите потребители и компании."

Производството на зелена енергия в страната е считано за още един благоприятен фактор не само за подсигуряването на електроенергия, но и за стимулирането на инвестициите. Испания разполага с втората най-голяма инфраструктура за възобновяема енергия в ЕС.

Това е благодат за държава, която е вторият най-голям производител на автомобили в Европа, според Уейн Грифитс, британският главен изпълнителен директор на Seat и Cupra.

Въпреки че производството на електромобили в Испания изостава зад останалата част на Европа, той вижда огромен потенциал в тази сфера.

"В Испания разполагаме с всички фактори, от които имате нужда, за да успявате – конкурентни, добре обучени хора и енергийна политика, която стои зад това," казва той. "Няма смисъл да произвеждате автомобили с нулеви емисии, ако използвате мръсна енергия."

Въпреки тези позитиви, една отдавнашна слабост на испанската икономика е хронично високата безработица, която е най-голямата в ЕС и почти два пъти по-висока от средното ниво за блока.

Положението обаче се подобрява в последното тримесечие на 2024 г., когато безработицата в Испания намалява до 10.6%, което е най-ниското ниво от 2008 г.

Междувременно, броят на заетите в Испания вече възлиза на рекордните 22 милиона. Трудовата реформа, която насърчава стабилността на работните места, е считана за основна причина за това.

Тази реформа увеличи ограниченията за използването на временни договори от страна на компаниите, благоприятствайки за по-голяма гъвкавост при използването на постоянни договори. Така беше намален броят на служителите с временна заетост, но без да се възпрепятства създаването на нови работни места.

Също така, въпреки разгорещените политически дебати около пристигането на имигранти, тяхното вливане в пазара на труда е считано от мнозина като съществено важно за страна с бързо застаряващо население.

Премиерът социалист Педро Санчес подчертава ясно необходимостта от имигранти, описвайки приноса им към икономиката като "фундаментален".

Европейската комисия прогнозира, че Испания ще продължи да бъде лидер по икономически растеж сред големите икономики в ЕС през тази година и ще изпревари отново средния икономически растеж за блока. На хоризонта обаче се задават и предизвикателства.

Голямата зависимост от туризма и засилващото се недоволство на местни хора срещу него е едно от притесненията. Друго такова е огромният публичен дълг на Испания, който е по-висок от БВП на страната.

Мария Хесус Валдеморос предупреждава, че това е "дисбаланс, който трябва да бъде коригиран, не само защото новите фискални норми на ЕС го изискват, но и защото би могъл да причини финансова нестабилност".

Освен това, в страната избухна имотна криза, вследствие на която милиони испанци трудно намират достъпни жилища.

На фона на несигурния и силно поляризиран политически пейзаж, за правителството на малцинството на Санчес е трудно да се справя с подобни проблеми.

Докато обаче то се опитва да разрешава тези главоблъсканици, Испания се наслаждава на статута си на двигател на европейския икономически растеж.