Куба е изчерпала напълно дизела и мазута си, заяви министърът на енергетиката и мините на страната.
Столицата Хавана е изправена пред най-тежките си прекъсвания на електрозахранването от десетилетия на фона на американската блокада, която лишава острова от гориво.
„Нямаме абсолютно никакъв мазут и абсолютно никакъв дизел“, заяви министърът на енергетиката Висенте де ла О пред държавните медии, допълвайки, че националната електропреносна мрежа е в „критично“ състояние.
„Нямаме резерви“.
Спиранията на тока се увеличиха драстично тази седмица и продължават в столицата Хавана, като много квартали са без осветление от 20 до 22 часа на ден, каза министърът, което засилва напрежението в града, който вече е изтощен от недостига на храна, гориво и лекарства.
Националната електропреносна мрежа работи изцяло на местен суров петрол, природен газ и възобновяема енергия, според де ла О.

1 300 мегавата слънчева енергия
Куба е инсталирала 1 300 мегавата слънчева енергия през последните две години, но голяма част от този капацитет се губи поради нестабилност на мрежата на фона на недостига на гориво, каза де ла О, което намалява ефективността и производството.
Министърът заяви, че Куба продължава преговорите за внос на гориво въпреки блокадата, но посочи, че покачващите се световни цени на петрола и транспорта на фона на войната между на САЩ и Израел с Иран допълнително усложняват тези усилия.
„Куба е отворена към всеки, който иска да ни продаде гориво“.
Нито Мексико, нито Венецуела - някогашните водещи доставчици на петрол за Куба, са изпращали гориво на острова след изпълнителната заповед на Тръмп от януари 2026 г., с която заплашва да наложи мита върху всяка страна, доставяща гориво за комунистическата нация.
Само един голям петролен танкер, плаващият под руски флаг „Анатолий Колодкин“, е доставил суров петрол до Куба от декември насам, осигурявайки временно облекчение за проблемите на острова през април.
Незаконна блокада
Подновените прекъсвания на електрозахранването в Хавана и извън столицата идват в период, в който блокадата на САЩ върху вноса на гориво за Куба навлиза в четвъртия си месец, парализирайки обществените услуги на карибския остров с близо 10 милиона души население.
Миналата седмица Организацията на обединените нации определи блокадата на Тръмп като незаконна, заявявайки, че тя е възпрепятствала „правото на кубинския народ на развитие, като същевременно е подкопала правата му на храна, образование, здравеопазване, вода и канализация“.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Wizz Air стартира три нови маршрута от България
09.06.202613 000 кв. м, 340 паркоместа и магазин Фантастико: Столичен квартал ще има нов ритейл парк
09.06.2026Вдигат всички пенсии, отпуснати до края на 2025 г.
09.06.2026„Дигитален мозък“: Летище София внедри нова авангардна система за управление на операциите
09.06.2026КФН отне лиценза на застрахователя „ДаллБогг: Живот и здраве“
09.06.2026Зелен ринг: Започва строежът на 30 км линеен парк в София
09.06.2026Прочети още
„Явно Кандев не е удобен на Пеевски!“ Говори Петър Петров!
darik.bgКои са „Калашниците“ от „Ботунец“? Разкрития на криминален журналист!
darik.bg„Кандев подаде оставка, защото някой е поискал нещо от него!“ Анализ на доц. Милен Иванов
darik.bgСеверен парк и „Семеен парк фест „Надежда“ празнуваха със стотици семейства Деня на детето
9meseca.bg