- В Столичния общински съвет е внесен доклад за мащабна реформа на трамвайната мрежа в София.
- Предвижда се разкриването на две изцяло нови линии – №13 и №17, както и промени в маршрутите на линии №1, №3 и №8.
- Основната цел е въвеждането на координирани разписания, по-кратки интервали на движение и по-бързи връзки между кварталите.
Заместник-кметът на София по направление „Транспорт и градска мобилност“ Виктор Чаушев внесе в Столичния общински съвет доклад за мащабна оптимизация на трамвайната мрежа в столицата.
Основната цел на реформата е въвеждане на координирани разписания с равни интервали на движение, намаляване на времето за чакане и осигуряване на по-бързи и удобни връзки между кварталите.
Промените предвиждат:
- нови директни маршрути,
- удължаване и оптимизация на съществуващи линии,
- въвеждане на синхронизирани графици, които да ограничат т.нар. „пакетно движение“ на трамваите – ситуация, при която няколко превозни средства се движат едно след друго, последвани от дълги интервали без обслужване.

Две нови трамвайни линии
Докладът предвижда разкриване на две изцяло нови трамвайни линии:
- Линия №13 – между ж.к. „Захарна фабрика“ и метростанция „Витоша“, през бул. „Ал. Стамболийски“, ул. „Граф Игнатиев“ и пл. „Журналист“;
- Линия №17 – между ж.к. „Манастирски ливади – запад“ и кв. „Орландовци“, осигуряваща нова директна връзка между южните и северните райони на София.
С новата линия №13 жителите на кв. „Захарна фабрика“ ще получат по-добра връзка с централната градска част и значително по-кратки интервали на движение.
Линия №17 ще увеличи капацитета по направлението към НДК и пл. „Света Неделя“, като същевременно ще осигури директна връзка с кв. „Орландовци“, посочват от общината.

Промени в съществуващи маршрути
Докладът включва и промени в съществуващи маршрути:
• Линия №1 – удължаване и нов маршрут между ж.к. „Иван Вазов“ и ж.к. „Западен парк“, с по-кратки интервали на движение;
• Линия №3 – промяна на маршрута в посока кв. „Орландовци“ по ул. „Струга“ и бул. „Мария Луиза“;
• Линия №8 – удължаване от ж.к. „Люлин 5“ по ул. „Алабин“ и ул. „Граф Игнатиев“ до пл. „Журналист“.
С промените линия №8 ще осигури директна връзка между ж.к. „Люлин“, бул. „Ал. Стамболийски“ и източната част на центъра.
Паралелно с маршрутните промени се въвеждат поетапно нови координирани разписания за линии №4, №6, №10, №12 и №18, както и за новите линии.
Те ще бъдат организирани на равни интервали, с лесни за запомняне часове на тръгване и по-добри възможности за прекачване между различните линии.
Предвижда се и синхронизация със светофарните уредби по ключови трасета с цел по-бързо преминаване на трамваите и подобряване на регулярността на движението.
Докладът предстои да бъде разгледан от Столичния общински съвет, а промените ще се въвеждат поетапно до края на 2026 г.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Wizz Air стартира три нови маршрута от България
09.06.202613 000 кв. м, 340 паркоместа и магазин Фантастико: Столичен квартал ще има нов ритейл парк
09.06.2026Вдигат всички пенсии, отпуснати до края на 2025 г.
09.06.2026„Дигитален мозък“: Летище София внедри нова авангардна система за управление на операциите
09.06.2026КФН отне лиценза на застрахователя „ДаллБогг: Живот и здраве“
09.06.2026Зелен ринг: Започва строежът на 30 км линеен парк в София
09.06.2026Прочети още
„Явно Кандев не е удобен на Пеевски!“ Говори Петър Петров!
darik.bgКои са „Калашниците“ от „Ботунец“? Разкрития на криминален журналист!
darik.bg„Кандев подаде оставка, защото някой е поискал нещо от него!“ Анализ на доц. Милен Иванов
darik.bgСеверен парк и „Семеен парк фест „Надежда“ празнуваха със стотици семейства Деня на детето
9meseca.bg