Националният музей на образованието тази година чества 50-годишен юбилей. Той се намира в западното крило на Априловската гимназия – наследник на първото новобългарско училище – Габровското.

Неговият фонд съхранява паметта на българското образование – около 200 000 документа, снимки и веществени материали, свързани с просветното дело от X век до наши дни.

Музеят разполага с четири експозиционни зали и възстановки на килийно училище, на детска градина от края XIX век., на първото новобългарско училище – Габровското, кабинет по естествени науки. Оформен е и кът „Учебен кинематограф“.

Има богати колекции от възрожденски учебници, училищни уреди – сметало, мастилници, географски карти, знамена, униформи, печати и снимки на училищни сгради. Тук се съхранява морзов апарат, телескоп и други уреди, посочват от образователното министерство.

Библиографска рядкост са книгите от личната библиотека на Васил Априлов. Тук се съхранява и книгата „Болгарска граматика“ на Неофит Рилски, в която той показва необходимостта от създаването на единен новобългарски език.

Специализираната музейна библиотека съдържа над 32 000 тома педагогическа, историческа и справочна литература, редки и уникални издания, речници и енциклопедии.

Към музея действа Национален център „Музейно училище”, който е активен участник в програмите на МОН, които включват музеите като образователна среда.

В периода 2018 – 2024 г. в 5 двудневни обучителни семинара са участвали близо 380 музейни специалисти и педагози от страната и чужбина. Представени са 15 добри музейно-педагогически практики – уроци на учители, получили наградата на МОН за най-добър урок в музей/културна институция. Изнесени са 184 урока с близо 4 123 ученици.

През тази учебна година над 7 000 ученици от цялата страна ще участват в дейности по новия модул „Културните, държавните и научните институции като образователна среда“ към Национална програма „България – образователни маршрути“ на МОН.