
Нова научна лаборатория ще подпомага проучванията към българската база „Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън.
В новото пространство са изградени три специализирани научни лаборатории за изследвания на терен, които ще повишат качеството на научните разработки и ефективността на наблюденията.
Новите звена към базата са оборудвани със специализирана апаратура в три тематични направления – науки за земята, биологични науки и обща лаборатория. Още от следващия полярен сезон те ще започнат да се използват на място от научните екипи.
Това ще съдейства за запазването на свойствата и показателите на научните проби, които ще се обработват в модерни условия преди транспортирането им в България.
За изграждането на новия лабораторен блок Министерството на образованието и науката осигури средства в размер на 4.5 млн. лева.
Сградата беше открита от ръководителя на българските антарктически експедиции проф. Христо Пимпирев, ректора на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. Георги Вълчев и флотилния адмирал от резерва Боян Медникаров.

По повод официалното събитие министърът на образованието и науката Красимир Вълчев изпрати специален поздравителен адрес, в който отбелязва, че изграждането на модерния изследователски център в едни от най-екстремните условия на планетата е свидетелство за всеотдайността, професионализма и непоколебимия дух на българските изследователи.
„Вашите усилия са пример за това как чрез целенасочени инвестиции, държавна подкрепа и несломима воля можем да изграждаме бъдещето на българската наука“.
Строителството на новото пространство започна през 2021 г., като дейностите бяха подпомагани от български научноизследователски кораб, който извози всички необходими строителни материали и техника.
Българската антарктическа база е част от обектите в Националната пътна карта за научна инфраструктура. В базата се провеждат широк спектър от фундаментални и приложни изследвания в уникалната природна среда на Антарктида.
Тя се използва и от гостуващи изследователи от различни европейски страни, като след откриването на новото пространство се очаква увеличение на съвместните международни проекти.
По този начин страната ни допринася не само за развитието на научния капацитет, а и насърчава разширяването на международното сътрудничество за устойчивото управление на Антарктида и опазването ѝза бъдещите поколения.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Каква е средната стойност на банкнотите в обращение?
преди 5 часаНай-щастливите хора никога не правят тези седем неща
преди 9 часаКакво означава да отглеждаш дете в ерата на изкуствения интелект?
преди 9 часа15 години по-късно: Може ли вулкан да затвори отново европейското въздушно пространство
преди 9 часаЩе се наложи ли да се препечатат кориците на всички книги с цена, изписана в лева?
преди 10 часаЕвропа през прозореца на влака: 5 маршрута, които ще ви оставят без дъх
преди 11 часаПрочети още
Единство в празника: Православни и католици празнуват заедно Възкресение Христово
darik.bgПролетен детокс: Мит или необходимост? Как безопасно да „рестартираме“ организма си
darik.bg10 сезонни супер храни, които да добавите в менюто си през пролетта
darik.bgБФС повери ЦСКА - Черно море на Гидженов
dsport.bgИстински лидер! Още играе, а ще спасява отбора си и като треньор
dsport.bgВеликден с малки деца - предизвикателство и уют
9meseca.bg