
Над 18 000 педагогически специалисти ще бъдат обучени за работа в STEM среда. Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, който откри ново STEM пространство в иновативното 134. СУ „Димчо Дебелянов“ – ОRT School.
Предвидено е обученията да се реализират по нов проект „Подобряване на качеството на общото образование чрез ефективно прилагане на компетентностен модел“, който се очаква да стартира през 2025 г.
Официални гости на събитието бяха министърът на туризма Евтим Милошев, посланикът на Израел в България Йоси Леви Сфари, заместник-министърът на образованието и науката д-р Емилия Лазарова и началникът на РУО-София-град д-р Ваня Кастрева.
Новооткритият обект в училището символично се присъединява към останалата STEАM среда в образователната институция, като по този начин се създава една своеобразна улица, на която учениците да изучават химия и роботика.

Зоната наподобява антична градска среда, подходяща за многообразни дейности. Децата и младежите ще имат възможност да изграждат личностни умения и да усвояват ключови компетентности в областта на природните науки.
Според министър Цоков, освен усилията за подобряване на материалната и техническата база на училищата, следва да се подобряват и уменията на учителите и учениците за по-ефективното й използване.
„STEM пространството, колкото и идеално да е то, не може само да подготви децата за живота. Важно е как ще се използват новите придобивки“, отбеляза проф. Цоков. Затова, по думите му, е необходимо да има допълнителна квалификация и обучения за учителите, които ще подготвят и вдъхновяват децата.
Министър Цоков поздрави директора на училището Весела Палдъмова-Ковачева за въвеждането на иновации в образователния процес и различни подходи за по-интегрално преподаване и обучение.
„Във все повече български училища се случва това – засягане на глобалните теми чрез търсене на междупредметни връзки, което позволява на децата да видят голямата картина – да придобият цялостна представа и по-успешно да формират умения за живота“, обясни той.
Според него, тази промяна вече се случва в много институции, а целта на МОН е тя да се разгърне в цялата образователна система. В тази връзка министърът припомни, че България и Румъния стартираха съвместен проект, с който да се постигне напредък в реформите на учебните програми в двете страни.

В новото пространство на 134. СУ „Димчо Дебелянов“ са инвестирани близо 78 хил. лева от Плана за възстановяване и устойчивост. България е единствената държава, която е договорила средства за създаването на образователна STEM среда във всички образователни институции.
С финансиране по Плана се изграждат над 2200 STEM центъра в училища и центрове за подкрепа за личностно развитие. Ще бъде изграден и Национален STEM център в София Тех Парк, както и три регионални звена в страната.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Община Видин предлага 5 хил. лв. на всеки млад лекар, избиращ да работи в местната болница
преди 3 часаЕдна от най-големите грешки, която и вие правите на летището
преди 4 часаНай-големият климатичен фонд в света започва най-мащабната си инвестиционна серия досега
преди 4 часаГрадове, построени от лава: Това ли е бъдещето?
преди 4 часаБНБ пуска нова възпоменателна монета, посветена на Иван Вазов
преди 5 часаТехнологичен гигант с офис в България е най-скъпата европейска публична компания
преди 6 часаПрочети още
Спортът скърби за Диого Жота: „Уимбълдън“ нарушава дрескода, „Ливърпул“ увековечава номер 20
darik.bgСемерджиев: Тошко Йорданов отказа да поеме политическа отговорност, това е преяждане с власт
darik.bgПочина холивудска звезда
darik.bgЛюбимец на „жълто-черните“ фенове се завърна в Ботев Пловдив
dsport.bgБерое има нов треньор
dsport.bg5 съвета за по-добро репродуктивно здраве
9meseca.bg