Това бе бананът, който цял свят видя.
Когато италианският творец Маурицио Кателан залепи банан с тиксо на стената по време на изложението Art Basel в Маями бийч през 2019 г., това предизвика незабавен фурор. Скоро след това галерията на Кателан бе принудена да свали творбата заради огромните тълпи. В рамките на ден инсталацията се превърна в обект на миймове и имитации. Знаменитости публикуваха постове за нея в социалните медии, сериозни критици в сферата на изкуството се изказаха по въпроса, а един от посетителите просто го изяде. Най-важното може би е, че колекционерите вече я изкупуват.
Творбата, която носи името „Комик“, е създадена в три броя, с цени 120 000 до 150 000 долара за брой. Едно от копията е дарено на музея Гугенхайм, а другите две са в ръцете на частни колекционери.
Пет години по-късно една от тези творби ще бъде предложена на търг със значително по-висока цена: Предварителната оценка е между 1 и 1.5 млн. долара. “Предлагаме за продажба не само една от най-важните и значими творби на Кателан,” заяви Дейвид Галперин, директор съвременно изкуство за Северна и Южна Америка в аукционната къща Sotheby’s. “Това е и една от най-обсъжданите творби на века. Точна ли е оценката ѝ от между 1 и 1.5 млн. долара? Не, но смятам, че може да бъде продадена за доста над тази сума.”
Как се разбира стойността?
В изкуството стойността никога не е определяна само от използваните материали. Картина на Пикасо е просто боя върху платно, а статуята Давид на Микеланджело е просто парче камък.
Днес светът на изкуството е наситен с произведения, концептуални или други, създадени от готови материали. В това отношение "Комик" не е нищо ново.
Това, което вероятно е по-ново за творбата е, че тя се тълкува като коментар на абсурдността на самия пазара на предмети на изкуството. Позволявайки на желаещите да наддават за нея ще бъде уместна следваща глава за времето ѝ в общественото полезрение.
“Това е произведение на изкуството, което провокира толкова много дебати и диалог около тази идея на стойността, особено по отношение на изкуството,” обяснява той. “Няма по-добра платформа за участие в тази дискусия от публичния търг.”
Какво получава купувачът?
Купувачът ще получи сертификат за автентичност. Той дава право за показването на произведението на изкуството и включва подробни инструкции за това как да бъде излагано. Като допълнителен бонус, купувачът ще получи ролка тиксо и банан, което поне ще му спести посещение до местния супермаркет.
“Бананът и тиксото могат да бъдат подменяни, както е необходимо,” отбелязва Галперин. “Това не са оригиналното тиксо и банан.” (Тази версия вече е продавана веднъж на частен купувач.)
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Испания глоби пет нискотарифни превозвача общо със 179 млн. евро
преди 3 часаКак се повяват първите пощенски кутии?
преди 3 часаМъж скри 5 ковчежета със съкровища за $2 млн. в САЩ
преди 3 часа15 дестинации, до които да НЕ пътувате през 2025 г.
преди 3 часаКолко нови коли се продадоха у нас през октомври?
преди 4 часаЛидл България с отличие за политикита си за многообразие, равнопоставеност и приобщаване
преди 4 часаПрочети още
Мини робот - бунтар отвлече 12 по-големи робота в Китай
darik.bgИзкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgНа живо: Арда - Локомотив Пловдив (Състави)
dsport.bgЛевски с всичко най-добро срещу Локомотив София
dsport.bgХора с различни идеи, обединени от една кауза - опазването на българската природа
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bg10 неща, които почистваме твърде често и всъщност ги повреждаме
idei.bg