За разлика от други високоплатени ръководители на технологични компании, главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман казва, че приема да получава по-малко заплащане, за да е зает с това, което обича.
Алтман, който е съосновател на компанията за продукти с изкуствен интелект, не взема дял в нея, когато тя е създадена през 2015 г., заяви той по време на събитие, организирано от New York Times.
Тогава той бил по-фокусиран просто върху това да участва в AI надпреварата, а сега печели официално по 76 000 долара годишно като главен изпълнителен директор на OpenAI, каза той. “Това е детската ми работа мечта,” споделя 39-годишният Алтман.
“Да работя по изкуствения интелект, да бъда в една стая с най-умните изследователи в света и да продължаваме това откачено приключение. Това е нещото, което винаги съм искал да правя.”
OpenAI в момента е организация с нестопанска цел, която има подразделение, чиято цел е да генерира печалба, което пък се ръководи от Алтман.
Той отказва да получи дял в OpenAI, защото компанията имала нужда от борд на директорите без преобладаващо акционерно участие, за да получи статут на организация с нестопанска цел и смятал, че трябва да покаже, че може да прави разграничение между личните и професионалните си интереси, заяви Алтман в епизод от подкаста All-In през май.
OpenAI последно беше оценявана на 157 млрд. долара, което означава, че дори и 1% от компанията би струвал 1.57 млрд. долара. Алтман обаче вероятно няма нужда от тези пари.
Бившият президент на стартъп акселератора от Силициевата долина Y Combinator вече е милиардер, като личното му състояние се оценява на 1.1 млрд. долара и идва основно от дяловете му в компании, като Stripe, Reddit и Helion, според Forbes.
Работата в OpenAI, където Атлман е получил 76 001 долара заплата за миналата година, е по-скоро труд от любов, казва той по време на събитието на New York Times.
“Мисля, че поне трябва да е разбираемо, че това струва повече за мен от всякакви допълнителни пари.”
Това е необичайна ситуация за ръководител на технологична компания.
Основателят и изпълнителен председател на Amazon Джеф Безос получава само малка основна заплата в размер на 81 840 долара от десетилетия, но голяма част от богатството му, което се оценява на 242.6 млрд. долара, е свързано с акциите на компанията, които притежава.
Илон Мъск наскоро не успя се пребори в съда, за да получи 56 млрд. долара заплащане от Tesla, което щеше да е най-голямото парично възнаграждение на ръководител на публична компания в историята на САЩ.
Мъск, който също е сред основателите на OpenAI, в момента съди компанията в опит да предотврати това тя да се превърне изцяло в корпорация с цел реализиране на печалба.
Изборът на Алтман да не получи дял в компанията преди това плашел акционерите, които гледали на това като на знак, че той не очаквал компанията да успее, казва той.
На вътрешна среща на компания наскоро той е заявил, че няма планове да взема дял в OpenAI, докато бордът на директорите обмисля смяна на структурата ѝ, информира CNBC през септември, позовавайки се на участник в срещата.
“Ако можеше да се върна назад във времето, щях да взема малък дял в компания, само за да не ми се налага никога да отговарям на този въпрос,” заяви Алтман по време на събитието на New York Times.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Epix.AI е победителят във финалното събитие на Dare2Scale
преди 4 минЕксперти: Подаръците за празниците не са задължителни
преди 48 минМ. Моравенов, БФБ: През 2025 г. търсенето на капитал ще се увеличи
преди 48 минТой спечели испанския шампионат по скрабъл, но не говори испански
преди 1 часКое е европейското летище с най-силна турбуленция?
преди 1 часИзносът за първите 10 месеца бележи спад, вносът нараства минимално
преди 1 часПрочети още
Цената на кафето на световните пазари достигна исторически връх
darik.bgМексико вписва в Конституцията формите за женски род на висши политически длъжности
darik.bgЕС готви пакет от санкции срещу Грузия
darik.bgПСЖ, Манчестър Юнайтед и Челси с най-лош трансферен бизнес от 2015 г. насам
dsport.bgСтрахотен Петър Мицин е финалист на Световното на 400 метра свободен стил с нов национален рекорд
dsport.bgРеволюционна грижа за косата - продукти, които променят играта
9meseca.bgТова са коледните сладки, с които ще впечатлите всеки гост
idei.bgКолко дълго можете да оставите мръсни чинии в мивката
idei.bg9 опции за обзавеждане, с които ще направите малкия апартамент визуално по-голям
idei.bg