В момента светът е едно много несигурно място – конфликти, климатични изменения и опасения от рецесия доминират в медийните заглавия.

Нещата обаче се развива доста добре за някои хора – богатите. Въпреки сътресенията по света, броят на милиардерите се увеличава, а личното състояние на всеки от тях също.

Какво може да се прави с всичките тези пари? Набиращата сила тенденция за върховни луксозни изживявания е признак за това какво правят много богатите с парите си. За туристическата индустрия, по-конкретно, това е възможност.

В Швейцария, която отдавна гради репутация на място за сдържан лукс, броят на петзвездните хотели се увеличава по-бързо, в сравнение с която и да е друга категория.

Много от тях са построени в началото на 20-и век – грандиозни дворци от епохата на „Бел епок“, които са обслужвали зараждащата се тогава класа от привилегировани, най-вече английски туристи.

Днес, реновирани по най-високите стандарти, тези хотели могат да задоволят всяко желание. Те разполагат с луксозни спа центрове, гурме ресторанти и дизайнерски апартаменти с панорамна гледка към Алпите.

Някои от тях предлага "ски икономи", които транспортират гостите до и от пистите, носят ските им и дори им помагат с обуването на ски обувките.

Ключовите пазари са САЩ, Персийския залив, Китай и Югоизточна Азия. Американските гости, по-конкретно, очакват пълно петзвездно обслужване, в това число 24-часов румсървис, така че да могат да поръчват храна посред нощ.

Междувременно, Канада и Индия са нововъзникващи пазари, като първите посетители от тези държави са сред най-богатите. Швейцария се стреми особено силно към това да вземе ранна преднина в тази тенденция.

Петзвездните оферти обаче са със сериозна цена, така че къде остават онези, които не са милиардери? Маркис Бергер от Switzerland Tourism казва, че стратегията не е фокусът да бъде изцяло върху гостите от висок клас, а да се погледне реалистично на цифрите.

Престоите в швейцарски петзвездни хотели съставляват около 8% от всички нощувки, но тези гости допринасят най-малко с 25% към всички приходи на Швейцария от туризъм.

"Цифрите говорят сами за себе си. Високата икономическа важност оправдава ангажираността към луксозните гости."

Нещо повече, Швейцария - със своята икономика с високо заплащане и високи цени, не може да се конкурира с по-евтините си съседи, особено сега, когато швейцарският франк е толкова скъп. Според Бергер:

"Швейцария никога не се е опитвала да се конкурира по цени. Винаги има някое място, което е по-евтино."

Вместо това, страната се фокусира върху качеството, услугата и добавената стойност, какъвто е случаят със ски икономите.

В замяна, гостите, които отсядат в петзвездните хотели, също допринасят значително към останалата част от икономиката, като харчат охолно в ресторанти със звезди от Michelin и бутикови магазини, които вече са част от редица швейцарски алпийски курорти.

Ситуацията обаче не е напълно печеливша за всички. В някои от най-луксозните швейцарски курорти, като Санкт Мо̀риц или Цермат, има отдавнашни опасения, че фокусът върху лукса оставя местните извън пазара.

Често срещано предизвикателство е намирането на места за настаняване за стотиците служители на хотели и ресторанти, които са необходими за предоставянето на петзвездна услуга.

Те понякога пътуват късно вечер, когато коктейл баровете и ресторантите най-накрая са затворили, до други селца, където могат да си позволят настаняване със заплатата на сервитьор.

Моника Банди, която оглавява подразделението за Изследване на туризма в Центъра по регионално развитие към университета в Берн, гледа на ориентацията на Швейцария към заможни гости като на добър балансиращ акт. Тук става въпрос за "количество спрямо качество", казва тя.

Повече туристи не означава непременно по-добре, смята тя. Вместо това, по-високите разходи на настоящите туристи могат да бъдат нещо положително.

Швейцария също така трябва да внимава за "преломната точка, в която дестинациите наистина губят своя характер". Въпроси за тази преломна точка си задават и в курорта Венген, известен със ски състезанията.

През тази година Венген отваря първия си петзвезден хотел, като има планове и за петзвезден комплекс с обслужвани "хотелски апартаменти". Те ще бъдат продавани на заможни туристи, които искат луксозен дом в Алпите и ще могат да бъдат отдавани под наем, когато собствениците не са там.

Чрез определянето на проекта като хотел се използва вратичка в строгото швейцарско законодателство срещу "студените легла" във ваканционните имоти. На теория, законът ги ограничава до не повече от 20% от настаняването в курорта.

От организацията Swiss Heritage Society се противопоставиха на плановете на Венген, защото, според нейния говорител Симон Вайс, проектът всъщност не е хотел.

"Това изглежда като типичен ваканционен комплекс, няма интеграция в общността."

Предвидени са и обществените пространства, които един хотел би имал, като ресторант и спа, но те ще бъдат под земята.

Вайс се опасява, че приоритетът на дизайна са частните луксозни апартаменти, които може да бъдат обитавани само по няколко седмици годишно. "Дизайнът е неприемлив," допълва той.

Някои местни жители на Венген също имат своите съмнения. "Тук не е Санкт Мо̀риц, Венген не е шикозно място" казва един от тях пред местни медии.

Ролф Вегмюлер, който отговаря за туризма във Венген, споделя тази оценка, но казва, че тенденцията към луксозно настаняване няма да промени характера на курорта.

"Няма изведнъж да се появят гости, които се разхождат с кожени палта."

Вегмюлер посочва, че Венген е достъпен само с влак, така че за разлика от Санкт Мо̀риц, няма да има автомобили Bentley или Rolls-Royce, които да заемат паркоместа.

Дори и да могат да демонстрират богатството си, Вегмюлер смята, че "нашите гости няма да искат да парадират с това, с което разполагат ".