Независимо дали сте начинаещ в гмуркането или сте плували към морското дъно повече от 100 пъти, изследването на океана винаги е ново приключение.

Обикновено успешното гмуркане се нуждае от добра видимост. И докато действителното гмуркане е основна част от пътуването, атмосферата на сушата също може да играе роля за преживяването.

Експертите по гмуркане от DiveIn.com анализират няколко променливи — включително цените на местата за настаняване, ресторантите и забавленията на сушата, за да определят най-недооценените дестинации.

На самия връх е Калифорнийският залив, известен също като Морето на Кортез.

„Дестинацията не се радва на голям интерес в Google, но може да се похвали с едни от най-добрите удобства и съотношение цена/качество“, пише екипът.

„Средната цена на нощувка в десетте най-евтини хотела в района е само $137.60, така че престой от пет нощувки може да струва само $688,“ посочват експертите.

Популярна входна точка за гмуркане в Калифорнийския залив е щатът Баха Калифорния в Мексико. Тук, отбелязва проучването, има около 10 000 ресторанта за хранене и около 300 дейности, свързани с гмуркане, на които да се насладите.

Районът е дом на разнообразни екосистеми с морски обитатели, като представители на видовете марлини, групери и дори морски костенурки.

Всъщност, смята се, че Жак Кусто нарича Морето на Кортез „аквариума на света“. Добро време за посещение на тези води е между април и юни, когато гмуркачите могат да видят скатове от вида мобула. През това време на годината десетки хиляди от тях си проправят път към Морето на Кортез.

Останалите дестинации, допълващи първите пет позиции в списъка с подценени места за гмуркане, включват Доминика на Карибите; Раджа Ампат в Индонезия; Кий Ларго във Флорида Кийс и Вити Леву на Фиджи.

Без значение накъде ще се отправите, бягството от оживения шум на сушата и гмуркането под повърхността, за да изследвате нова територия, е гарантиран прилив на адреналин.