- Общо 200 нови камери, разположени на 35 рамки по Северната и Южната дъга на Околовръстното шосе в София, ще следят за широк спектър от нарушения.
- Системата разпознава номера, цвят и вид на автомобилите и може да засича неправилно шофиране, използване на телефон, липса на колан и други, като работи с висока точност и през нощта.
Общо 200 нови камери, монтирани на 35 модерни рамки, вече са разположени по Северната и Южната дъга на Околовръстното шосе в София. Те са част от мащабен проект за подобряване на пътната безопасност и контрола на трафика в столицата, съобщи БНР.
Новите устройства покриват до 3 пътни ленти едновременно и притежават висока точност (над 98–99%) при автоматичното заснемане на превозни средства, движещи се със скорост от 10 до 320 км/ч., според общинският съветник Симеон Ставрев.
Той се позовава на анализ на обществената поръчка по проект "Национална интелигентна система за сигурност“.
Поръчката включва общо 454 камери - 220 специализирани устройства за разпознаване на номера и нарушения и 234 обзорни камери. Стойността на договора възлиза на 25.2 млн. лв. без ДДС.
Какви нарушения засича системата?
Системата разпознава регистрационните номера, вида и цвета на автомобилите, регистрира и широк спектър от нарушения:
- шофиране в грешна посока или върху разделителните линии,
- неправилна смяна на лентата,
- навлизане в бус лента,
- обратни завои и преминаване на червено,
- непоставени предпазни колани,
- използване на мобилен телефон от водача,
- степен на затъмнение на стъклата,
- липса на каски при мотористите,
- нарушения на маркировката,
- както и превишена или твърде ниска скорост, при свързване с външен радар.
Кръглите устройства до камерите са инфрачервени прожектори, работещи на 850 nm, което осигурява ясни нощни кадри без заслепяваща светкавица за шофьорите.

Къде се внедрява системата?
Системата вече се внедрява по ключови локации като детелините на бул. "България", бул. "Черни връх", бул. "Александър Малинов", "Ринг Мол", Бояна, бул. "Цар Борис III", бул. "Сливница" и бул. "Ломско шосе".
Обновява се и софтуерът на видеонаблюдението в центъра на столицата, пише stolica.bg. Там вече има 14 рамки, предвижда се изграждането на още една.
Камерите в центъра са на ул. "Г.С. Раковски" и булевардите "Дондуков" и "Цар Освободител", предстои рамка да бъде поставена и на "Петте кьошета".
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Софийски район стана пионер - първи въвежда масово изкуствен интелект в администрацията
- Симион Патеев, Atlas Invest: Забавени разрешителни държат цените на имотите в София високи
- AURA Festival вече продава билети за 2027 г. Какви са цените?
- След години застой: Държавата подготвя нова визия за развитието на Витоша
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Турция очаква рекорден износ на череши, България - сред ключовите пазари
преди 1 минАкциите на SpaceX с рязък спад след IPO-то. Какво очакват инвеститорите?
преди 23 мин„Софийска вода“ започва мащабен ВиК проект в Горубляне за 5 млн. евро
преди 26 минСофийски район стана пионер - първи въвежда масово изкуствен интелект в администрацията
преди 45 минСлед 5 години пауза: Луксозен град-хотел в Черна гора отваря отново, комплект чадър и шезлонги струва 240 евро
преди 1 часТелефон зад волана, липса на колан и висока скорост: Новите камери в София виждат всичко
преди 1 часПрочети още
И Радев, и БСП може да подкрепят Йотова за президент! Говори Крум Зарков!
darik.bgИвелин Михайлов: Лъжа е, че закривам „Исторически парк“!
darik.bgБабикян: ДАНС така и не разбра дали търси, или не търси Олег Невзоров!
darik.bgНе покривайте бебешката количка със суха пелена в жегите - ето как да предпазим бебето от прегаряне
9meseca.bg