
Тази година "почти сигурно" ще измести 2023 г. като най-горещата, откакто се води подобна статистика, обявиха от Службата за изменение на климата Коперник на Европейския съюз (C3S).
Данните излизат преди срещата за климата на ООН COP29 през следващата седмица в Азербайджан, където държавите ще се опитат да договорят огромно увеличение на финансирането за борба с климатичните промени.
Победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ обаче помрачи очакванията за преговорите.
От C3S казват, че в периода януари – октомври средната глобална температура е била толкова висока, че 2024 г. със сигурност ще бъде най-горещата година, освен ако при някаква аномалия температурите до края й не паднат почти до нула.
"Основната причина за тазгодишния рекорд са климатичните промени," казва пред Reuters директорът на C3S Карло Буонтемпо.
"Климатът се затопля като цяло. Затоплянето е на всички континенти и на всички океански басейни. Затова ще сме свидетели на това как тези рекорди се чупят."
Учените заявиха, че 2024 г. също така ще бъде първата година, в която планетата е с над 1.5 градуса по-топла, в сравнение с прединдустриалния период 1850-1900 г., когато хората започват да горят изкопаеми горива в промишлени мащаби.
Емисиите от въглероден диоксид, вследствие на изгарянето на въглища, петрол и природен газ, са основната причина за глобалното затопляне.
Соня Сеневиратне, учен по климата в Швейцарския федерален технологичен институт в Цюрих, казва, че не е изненадана от постигнатия рекорд и призова правителствата на COP29 да постигнат споразумение за по-решителни действия за отказване на техните икономики от отделящите въглероден диоксид изкопаеми горива.
"Ограниченията, които бяха зададени по време на Парижкото споразумение за климата, започват да се разпадат, предвид твърде бавните темпове на действие по целия свят".

В Парижкото споразумение страните се договориха да опитат да предотвратят глобално затопляне от над 1.5 градуса с цел избягване на най-лошите последици от това.
Светът не е нарушил тази цел, която визира ръст на средната глобална температура от над 1.5 градуса в продължение на десетилетия, но от C3S очакват той да надхвърли целта от Париж около 2030 г. "Това на практика е зад ъгъла," казва Буонтемпо.
Всяко частично повишение на температурите подхранва екстремните метеорологични условия.
През октомври наводнения отнеха живота на стотици хора в Испания, рекордни пожари бушуваха в Перу, а наводнения в Бангладеш унищожиха над 1 млн. тона ориз, което повиши цените на храните. В САЩ силата на урагана Милтън също нарасна заради причинените от хората климатични промени.
Данните на C3S датират от 1940 г. и се съпоставят от записи за глобалните температури от 1850 г.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Круизна линия отмени 41 плавания
11.07.2025Altcoins.bg: Биткойнът е новата форма на капитал в дигиталната ера
11.07.2025Куфърът ви е 58 пъти по-мръсен от седалка в обществена тоалетна
11.07.2025Контрабанда от България и Турция: Ръст на търговията с незаконни пестициди в Европа
11.07.2025Европейски острови предлагат 30 маршрута за еднодневни пътувания с кола, но дестинациите са тайна
11.07.2025Европейските икономики, които щатските мита ще засегнат най-силно
11.07.2025Прочети още
Атанас Чобанов: Бухалките на Пеевски няма да излязат в отпуска
darik.bgД-р Ивайло Митковски: Срещу кмета на Варна има съдебен произвол!
darik.bgТакса над 28 000 лв., за да учиш химия в Софийския университет! Как така!?
darik.bgИграл срещу Неймар и Мбапе пред трансфер в Ботев Пловдив
dsport.bgБерое взе предсезонната Битка за Тракия срещу Ботев Пловдив насред „Колежа“
dsport.bgКаква козметика да използвате при бременност
9meseca.bg