Лас Вегас е известен с ярките си светлини, излишъка и хедонизма. Любимото място на много американци обаче, известно още като Града на греха, става зелено.

От мерки за опазването на водата и управление на отпадъците до използването на слънчева енергия, градът е инвестирал милиони долари в инициативи за устойчиво развитие.

"Тези усилия започват сериозно през 2005 г.," казва пред BBC Марко Велота, който отговаря за устойчивото развитие на града, "и се ускоряват със Закона за възстановяване от 2009 г."

Това федерално законодателство задава цели за използването на възобновяема енергия, опазване на водата, рециклиране и строеж на зелени сгради. Велота допълва:

"Със Закона за възстановяване и усилията на градските власти, Лас Вегас успява да направи първоначална инвестиция от 75 млн. долара в проекти за устойчивост".

Въпреки драстичното увеличение на населението, потреблението на вода е паднало "значително", казва той. До 2030 г. 50% от цялата електроенергия в щата Невада се очаква да бъде генерирана от възобновяеми източници.

Районът, известен като Лас Вегас Стрип, удвои усилията за преминаване към възобновяема енергия. Повечето курорти разработиха инициативи за устойчивост, благодарение на 10-годишна програма за 50% намаление на имотните данъци, предложена от града (инициативата вече е приключила).

Курортите също така трябва да се съобразяват със стандартите на щата за генерирането на 40% от електроенергията си от възобновяеми източници. "Повечето вече надхвърлят този праг," казва Велота.

"Лас Вегас успява да измине дълъг път за кратко време. Първоначално туристите също бяха изненадани от усилията на града в посока устойчивост. Въпреки това, откакто Лас Вегас се очерта като лидер в тази сфера, устойчивостта се превърна в част от цялостната му история."

Въпреки че напредъкът на Лас Вегас Стрип може да изглежда впечатляващ, районът стартира от "относително ниска база", посочва Щефан Леман, преподавател по архитектура и урбанизъм в Университета на Лас Вегас.

Градът на соларите

Лас Вегас е на второ място по капацитет за добив на слънчева енергия в САЩ, като изостава единствено след Хонолулу. "Градът на греха може да бъде наречен Градът на соларите," казва Леман. Всички курорти се възползват от 320-те слънчеви дни, на които се радва районът всяка година.

Хотелиерската компания MGM Resorts International разработва собствена 100-мегаватова инсталация за слънчева енергия, която захранва нейните 11 обекта в Лас Вегас, което е еквивалентно на захранването на 27 000 домове.

Дори и всичко това, както и допълнителната слънчева енергия, закупувана от доставчик, не са достатъчни, за да захранват 11-те обекта 24 часа в денонощието. Компанията си е поставила за цел да генерира цялата си необходима енергия от възобновяеми източници до 2030 г.

Лас Вегас е разположен в оскъдната на водни ресурси пустиня Мохаве, което прави съхранението на вода "от първостепенно значение" при усилията на хотелската верига да направи своята дейност устойчива, казва Майкъл Гълик, вицепрезидент по екологична устойчивост в MGM Resorts International.

По негови думи, хотелите на MGM на Лас Вегас Стрип са спестили 60 млрд. литра вода от 2007 г. насам, благодарение на "агресивните" политики в тази насока.

Сред тях са подмяната на тревни площи с по-подходящо за пустинята озеленяване, инсталирането на водоефективни кранове във всички хотели и повторното използване на вода в аквариуми и във фонтана пред хотел Bellagio.

"Цялостната употреба на вода на глава от населението в Лас Вегас все още е прекалено висока," предупреждава Леман. "Просто имаше прекалено голямо разточителство, преди курортите да започнат да пестят вода през 2007 г."

През 2023 г. Resorts World Hotel обяви, че вече е захранван изцяло от възобновяеми източници само две години, след като отваря. NV Energy захранва курорта с 3 500 стаи с възобновяема енергия, генерирана от соларни, геотермални и вятърни централи в Невада.

Брандън Морисън, който отговаря за устойчивостта в хотела, казва, че по време на строителството са използвани 13 000 тона стомана от строителен обект, който бил изоставен по време икономическата криза от 2008 г. Компанията е инвестирала над 1 млрд. долара в подобрения на енергийната ефективност, допълва той.

"Въпреки че Resorts World предоставя впечатляващи данни за устойчивостта, тя е нещо като аномалия сред хотелите на Лас Вегас Стрип, много от които се представят слабо по отношение на екологичната устойчивост," казва Леман.

Значителните инициативи за слънчева енергия и пестене на вода, които много курорти в Лас Вегас използват, са "необходими стъпки за бързо растящият пустинен град", допълва той.

"Лас Вегас Стрип се очерта като забележителен казус за ефективно използване на възобновяема слънчева енергия и опазване на водата."

Работа в процес

Пред този изключително енергоемък град обаче все още има големи предизвикателства.

"Основните източници на парникови газове в града са два – транспорт и прекомерната употреба на климатици," казва Леман. "Като млад пустинен град, който е само на 119 години, Лас Вегас трябва да работи усърдно, за да бъде изобретателен и да се развива устойчиво."

Все повече курорти разработват собствени системи за слънчева енергия, които включват резервни системи от батерии, така че слънчевата енергия да може да се съхранява и използва, когато слънцето залезе.

Повече от 97% от водата, използвана в Лас Вегас, се рециклира, казва Леман, което е жизнено важно предвид бързо намаляващата река Колорадо, от която градът се снабдява с прясна вода.

"За нас е удовлетворяващо да отбележим, че някога Лас Вегас беше считан за град на прахосничеството и излишъка," казва Велота.

"Благодарение на нашите мащабни усилия, ние вече сме признати за световен лидер по отношение на устойчивостта и ангажимента ни към природата."