
На 2 септември 1967 г. на световната карта се появява най-малката държава на планетата. Непризнато официално от никого, княжество Сийланд се намира във водите на Ламанша, на около 12 км от брега на английското графство Сърфолк.
Сийланд няма естествена суша. Княжеството е разположено върху платформа за зенитни оръдия, построена от британците през Втората световна война. Площта му е 4000 кв. м, заради което е смятано и за най-малката държава в света.
През 1966 г. бивш войник от британската армия - майор Пади Рой Бейтс, се заселва със семейството си на изоставената военна платформа. След като се уверява, че тя е извън английски териториални води и не принадлежи на никоя държава, на 2 септември 1967 г. той я обявява за независима държава.
Кръщава я княжество Сийланд, а себе си нарича принц Рой I. Следват опити на Великобритания да си върне платформата, но съдът обявява, че тя е извън британски териториални води. Това развързва ръцете на семейство Бейтс.
Принц Рой I започва да печата собствена валута - сийландски долар, последвана от марки и монети, а с течение на времето княжеството се сдобива и с конституция, флаг и герб.
Сийланд разполага с население, физическа територия и правителство, с което покрива трите международни критерия за държава, но не отговаря на четвъртия критерий - да има способността да създава международни отношения с други държави. Заради това не е официално призната от нито една страна в света.
Кратката история на Сийланд е особено бурна. Министър-председателят Александър Ахенбах прави опит за преврат срещу принца, който обаче е неуспешен. Той бяга в Германия, откъдето издава нелегални паспорти на княжеството, които се използват за участие в различни престъпления, включително в убийството на Джани Версаче.
От 1999 г. страната се управлява реално от сина на принц Рой I, който официално се възкачва на престола като принц Майкъл I след смъртта на баща си на 9 октомври 2012 г.
На 23 юни 2006 г. на платформата избухва голям пожар, който нанася щети за над половин милион паунда. Заради огромната сума за възстановяване принцът обявява страната за продажба, което привлича международното внимание.
Интерес проявяват големи торент сайтове, Уикилийкс и други организации, нуждаещи се от анонимност и убежище за сървърите си. През 2000 г. на Сийланд е основана компанията Heaven, занимаваща се с хостинг и други интернет-ориентирани услуги, от чиято дейност княжеството се издържа.
Днес посещенията на Сийланд, която официално е обитавана от 27 души, от които четирима със статут на трайно пребиваващи, се осъществяват единствено с изрично разрешение от член на семейство Бейтс.
Княжеството се управлява от принц Майкъл I, а от официалния му сайт sealandgov.org можете не само да получите допълнителна информация за страната и да направите дарение, но и да си купите сийландска лична карта и официални титли, като лорд, лейди, барон, баронеса, дюк, дукеса и много други.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
България се изкачва в класация на най-влиятелните паспорти през 2025 г.
преди 5 часаСелото, в което всички снимат за YouTube
преди 5 часаПет признака, че е време да смените работата си
преди 5 часаБрутна и нетна заплата - какво трябва да знаем?
преди 6 часаЗа десетилетие: Светът е похарчил $8.5 трлн. за IT устройства
преди 6 часаСпад в акциите на Nike, Adidas и Puma заради митата спрямо производствените им центрове в Азия
преди 7 часаПрочети още
Орбан прие Нетаняху въпреки заповедта за арест на съда в Хага
darik.bgКитай и ЕС готвят реципрочни мерки срещу митата на Тръмп
darik.bgТурското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgЛудогорец се отърси от загубата на „Лаута“ с три безответни гола срещу Крумовград
dsport.bgНа живо: Левски - ЦСКА 1948, Макун и Джемили на пейката
dsport.bgНова детска книга на български за Международния ден на детската книга: „Пазителят на Луната“ от Зошенка
9meseca.bg