
В обучението по всяка професия ще се включват програми за опазване на околната среда и за специфични дигитални умения. Това е заложено в обнародваните промени в Закона за професионалното образование и обучение.
Те бяха представени по време на първата регионална среща по проекта „Програма за умения“, който е финансиран по програма „Еразъм+“ и насочен към ученето през целия живот.
„Винаги, когато стане дума за обучение на възрастни, настъпва леко колебание какво може Министерството на образованието и науката да направи по темата и какво очакваме да прави Министерството на труда и социалната политика.
Отговорът на този въпрос се състои в интегрираност и комплексност. Ние междуинституционално трябва да подкрепяме процесите, за да можем да направим най-доброто за всеки човек по време на неговия житейски и кариерен път“, заяви заместник-министърът на образованието и науката Мариета Георгиева при откриването на срещата.
По думите ѝ трябва да се осъществи съответствие на динамиката в развитието на технологиите с това, което се предлага на пазара на труда.
Проектът „Програма за умения“ е продължение на досегашната политика на МОН в областта на обучението на възрастни, а като партньор в него участва Министерството на труда и социалната политика. Досега са създадени много добри мрежи от местни, национални и регионални структури.
В тях участват представители на образователни и културни институции, браншови, синдикални организации, които споделят работещите модели за учене за възрастни.
„Целта на проекта „Програма за умения“ е тази мрежа да бъде обогатена и разширена с включването на представители на институциите, които отговарят за пазара на труда, а също и на конкретни браншови и професионални организации“, обясни главният секретар на Министерството на образованието и науката Албена Михайлова, която е и ръководител на проекта.
Предвиждат се и посещения в предприятия и секторни срещи, в които менторите, занимаващи се с обучение на възрастни и ученици, да влязат в една мрежа и да обменят опит.
На срещата бяха споделени добри практики в обучението на възрастни от представители на бюра по труда в София, Центъра за развитие на човешките ресурси и регионални инициативи към Министерството на труда и социалната политика, Асоциацията на индустриалния капитал в България, Националната агенция за професионално образование и обучение.
Представители на Българските държавни железници представиха проекта на компанията „Заедно напред“ и възможностите, които тя дава за обучение и кариерно развитие. По техни изчисления всеки лев, вложен в обучение, се връща като 21 лева печалба.
Директорът на дирекция Професионално образование и обучение в МОН Ваня Тивидошева запозна участниците в срещата с промените в Закона за професионалното образование и обучение.
Предвижда се до края на юни да бъде разработен и утвърден нов списък на професиите, над който работят 20 секторни съвета за уменията.
Обучението по новите професии, които ще бъдат по-широкопрофилни, ще стартира през 2026 г. за лицата над 16 години, а за учениците – от учебната 2026/2027 година.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Kaufland България с нов финансов директор
01.07.2025Анастас Матеев от Belayer за първия закон за крипто у нас: Индустрията търси регулация, а не бяга от нея
01.07.2025Окончателно: По-скъпо парно с 4.54%, токът се вдига с 2.58%
01.07.2025Стотици обекти по Черноморието наблюдава НАП
01.07.2025Британската монархия ще получи около $118 млн. държавно финансиране
01.07.2025Депозитите у нас чупят рекорд сред рекорд
01.07.2025Прочети още
Искрен Митев: Отлив в ПП имаше и преди, но не заради корупция!
darik.bgПопитах AI кои са най-невероятните неща, които е научил от общуването си с българи
darik.bgКметът на район "Западен" в Пловдив: Никой не ме е притискал за обществени поръчки, целта е да се хвърли кал по ПП
darik.bgГОЛсало Гарсия прати Реал Мадрид на четвъртфинал в САЩ (ВИДЕО)
dsport.bgЛудогорец дава 2 милиона евро за нападател?
dsport.bgJuly morning е всеки ден, когато си майка
9meseca.bg