С цена от над 160 000 долара годишно, Институт ауф дем Розенберг в Санкт Гален, Швейцария, може би е един от най-скъпите пансиони в света. Така че е съвсем уместно учениците там да бъдат обучавани за парите.
Вместо обаче да се фокусират върху основни принципи на бюджетирането и управляването на кредити, в часовете по финанси в елитната швейцарска институция се разглеждат теми като създаване на богатство, филантропия, семеен бизнес и управление на наследяването.
“Възможността да обучаваме тези бъдещи лидери ни дава привилегията да създаваме пионерски концепции за курсове,” казва пред CNBC Бернхард Гадеман, президент на училището. “Всеки трябва да е запознат с лихвите, инфлацията, инвестиционните портфейли — никой не преподава това.”
По един от най-популярните предмети, който разглежда създаване на богатство и финанси, учениците управляват хипотетичен инвестиционен портфейл на стойност 1 млн. долара и представят избора си на акции пред предполагаем борд на директоре на компания за управление на семейни активи.
Дискусиите в класната стая, за учениците на възраст между 12 и 18 г., покриват различни класове активи, съотношението риск/печалба и силата на сложната лихва.
"Прекалено често, тези теми не намират място в традиционна учебна програма, защото са считани за “неакадемични”" казва Гадеман. Въпреки това, тези идеи се препокриват със същите концепции, които се преподават по математика и биология, както и по други предмети.
“Наистина важно е да се разбере динамиката, последиците и защо това е уместно – защото засяга всеки аспект от ежедневието ви,” казва Гадеман. “Всичките тези неща са взаимосвързани и създаването на богатство не трябва да бъде пренебрегвано.”
“Да не се предлага на учениците подобна информация всъщност е кражба на тяхната възможност да бъдат успели”, допълва той.
Доживотните ползи от финансовото обучение
Повечето ученици нямат достъп до подобен тип обучение, но все повече училища в САЩ обръщат внимание на финансовата грамотност, пише CNBC.
Проучвания показват, че завършването на курс по финансово образование в гимназията наистина се отплаща.
Всъщност, доживотната полза от изучаването на лични финанси в продължение на един семестър се равнява приблизително на 100 000 долара на студент, според доклад на консултантската компания Tyton Partners и Next Gen.
По-голяма част от тази финансова стойност идва от научаването на това как да се избягват задължения по кредитни карти с високи лихви и използването на по-добрите кредитни резултати за получаването на преференциални лихвени проценти за ключови разходи, като застраховки, заеми за кола и ипотеки, казва Том Ранцета, съосновател и главен изпълнителен директор на Next Gen.
Въпреки това, нещото, от което най-често се интересуват учениците, е инвестирането. “Учениците са особено въодушевени, когато ги питате за натрупването на богатство и постигането на статут на милионер”, казва Янели Еспинал, директор образователни дейности в Next Gen.
В резултат на това, преподаватели и училища започват да дават приоритет на тези уроци, защото при тях учениците демонстрираt най-голяма ангажираност измежду всички теми, свързани с личните финанси, казва Еспинал.
Въпреки това, “когато преподавате инвестиции, се фокусирайте в дългосрочен план,” съветва Еспинал. Бюджетирането, банкирането, плащането на висше образование, данъци, управление на кредити и психологията на парите са също толкова важни, казва тя.
“Да не оставяме финансовото обучение на TikTok”, допълва Еспинал.
Много изследвания също така показват, че има силна връзка между финансовата грамотност и финансовото благосъстояние.
Студенти, които е трябвало да изучават лични финанси от ранна възраст, е по-вероятно да се възползват от безвъзмездна помощ и нисколихвени заеми, когато става въпрос за заплащане на висшето им образование, според доклад от 2018 г.
Нещо повече, студентите, които са преминали курс по финансова грамотност, имат по-добри средни кредитни резултати и по-ниски нива на просрочие по задълженията си като млади възрастни, според проучване от 2016 г.
Освен това, проучване на Brookings Institution от 2018 г. установява, че финансовата грамотност при тийнейджърите е положително свързана с натрупването на активи и нетното състояние до 25-годишна възраст.
Сред възрастните, онези с по-голяма финансова грамотност свързват по-лесно двата края, като при тях също така е по-вероятно да погасяват вноските по кредитите си напълно и навреме и по-малко вероятно да бъдат ограничавани от задължения или да изпитват финансови затруднения.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Предпазливите към технологиите германци се пристрастяват към онлайн пазаруването
преди 2 минТърговска война между САЩ и Европа тласка еврото към паритет с долара?
преди 57 минТоварният транспорт със спад през третото тримесечие
преди 1 часИма ли място предприемачеството в училище?
преди 2 часаБританските кралски резиденции, които ще приемат посетители на Коледа
преди 2 часаUniCredit с изненадваща оферта за Banco BPM
преди 3 часаПрочети още
Необичайно модно ревю превърна деца от бедните квартали на Индия в звезди
darik.bgДежавю за феновете на Адел: Певицата отново излиза в дълга певческа ваканция
darik.bgАмериканците отброяват дните до Деня на благодарността
darik.bgСтанимир Стоилов скалпира отбор за 140 милиона евро и си отвори златната порта
dsport.bgНов удар за Реал Мадрид – Винисиус е аут за месец
dsport.bgКак да стартирате собствен онлайн бизнес по време на майчинство?
9meseca.bgНеща, които трябва да изхвърлите от дома си сега
idei.bgКак да си направим кърпички за почистване
idei.bg6 неща, които правят дори най-стилния коридор да изглежда разхвърлян
idei.bg