На около 400 километра от най-близкото море, студенти по инженерство в швейцарския университет ETH Zurich работят усилено върху авангардни роботи, които могат да променят начина, по който се изучават световните океани.
Роботизираната риба „Ева“ люлее силиконовата си опашка, задвижвана от скрити помпи, докато се плъзга плавно през студената вода на Цюрихското езеро, където се тества от SURF-eDNA.
Групата, ръководена от студенти, прекарва последните две години в изграждането на флот от меки роботизирани риби – от които Ева е най-новата.
„Когато Ева изглежда като риба, ние сме минимално инвазивни в екосистемата, която изследваме“, казва студентът магистър Денис Бауман пред CNN, добавяйки, че биомиметичният дизайн трябва да предотврати стряскането на други риби или морски обитатели от нейното присъствие. „Можем да се смесваме с екосистемата“.
Способността на Ева да се маскира като риба не е единствената й полза. Автономното подводно превозно средство (AUV) е оборудвано с камера за заснемане под вода и сонар, който, когато е свързан с алгоритъм, му позволява да избягва препятствия.
AUV разполага и с филтър за събиране на ДНК от околната среда, известен като eDNA, докато плува. eDNA частиците могат да бъдат изпратени в лаборатория за секвениране, за да се определи какви видове живеят във водното тяло.
„Всички животни отделят своята ДНК в околната среда, така че тя се носи наоколо“, казва Мартина Лути, постдокторант в ETH Zurich, пред CNN.
Студентите се надяват, че Ева ще им даде по-подробна картина на океаните и техните обитатели. Въпреки че покрива повече от 70% от нашата планета, голяма част от това, което се намира под водната повърхност, остава загадка.
Инструменти, като AUV и дистанционно управлявани превозни средства, все повече се използват за изследване на океана и научаване на повече за подводните местообитания.
Основаната в Калифорния стартираща компания Aquaai, например, разработи дронове, наподобяващи риба клоун, които могат да събират информация, като нива на кислород, соленост и pH във водните пътища. Миналата година пък марсоход засне риба на дълбочина от 8 300 метра.
Използването на eDNA за наблюдение на биоразнообразието нараства, но вземането на проби може да бъде елементарно – някои учени все още ги събират, като загребват вода в чаша от борда на лодка.
По-усъвършенствани инструменти за по-подробно изучаване на околната среда обаче биха могли да бъдат жизненоважни за по-добрата защита на океаните във време, в което техните местообитания са изправени пред безпрецедентни заплахи от изменението на климата, прекомерния риболов и друга човешка дейност.
„Искаме да изградим надежден инструмент за биолозите“, казва Бауман, добавяюки, че се надява един ден да могат да разширят мащаба на технологията, така че да е достъпна за всеки учен, който иска да я използва. „Може би можем да предотвратим застрашаването или измирането на видовете,“ смята той.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Бъдещи събития
Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност
18 Септември 2024Най-ново
Ключова инвестиция: Летище София с трети терминал за 500 млн. лв.
10.09.2024Какво представлява хелият и защо се използва в ракетите?
10.09.2024Новите модели iPhone 16 са тук. Apple Watch Series 10 и AirPods 4 също
10.09.2024Защо пълната автомобилна електрификация се оказа мираж?
10.09.2024В Швеция - никакви екрани за децата под 2 години
10.09.2024Застрахователите намаляват инвестициите си у нас
10.09.2024Прочети още
Селена Гомес с емоционално признание: Не мога да износя деца, но още мечтая за семейство
darik.bgЕсента дойде. По-хладно и дъждовно време поне до средата на месеца
darik.bgGish gallop техниката на дебатиране, която Тръмп владее до съвършенство, му гарантира успех на дебата във вторник?
darik.bgЗдрава битка, обрати, голово шоу, но без победител в лютия спор между Нидерландия и Германия
dsport.bgХари Кейн позлати с два гола своя мач №100 за Англия
dsport.bgКак западното общество възпрепятства детското развитие
9meseca.bgНай-добрите начини да се насладите на есента
idei.bgВижте кои са най-големите грешки при проектиране на малка баня
idei.bgНавици, които побъркват домакините
idei.bg